logo
logo
logo
logo

Samorządowcy w ocenie samorządowców
Opublikowano: 27 lipca 2017

Ile samorządów, tyle pomysłów na rozwój miast i gmin. Ważne, by wizja włodarzy odpowiadała lokalnym potrzebom i przekładała się na realne działania przynoszące wymierne efekty w postaci zasobności jednostki i zadowolenia mieszkańców. Jak co roku „Puls Biznesu” wskazał włodarzy, którzy najlepiej wywiązują się ze swojej roli

Tegoroczny ranking najlepszych samorządowców powstał po raz piąty, na podstawie badania przeprowadzanego przez firmę ARC Rynek i Opinia. Co ważne, liderów wskazują sami samorządowcy, którzy głosują na kolegów po fachu, czyli prezydentów, burmistrzów i wójtów godnych miana „Samorządowego Menedżera Regionu”. W swoim wyborze biorą pod uwagę zróżnicowane kryteria, zgodnie z wskaźnikami przyjętymi przez firmę badawczą. Na ocenę składa się punktacja uwzględniająca zarządzanie finansami gminy, zarządzanie oświatą, inwestycje w infrastrukturę i budowanie aktywności społecznej.

Zróżnicowane kryteria

Ostateczny kształt rankingu odzwierciedla różne drogi wiodące do sukcesu. Na pozycję lidera mają szansę zarówno włodarze dużych miast, jak i małych gmin wiejskich. Liczy się zaangażowanie, kreatywność, konsekwencja, a w finalnym rozrachunku skuteczność podejmowanych działań z korzyścią dla lokalnej społeczności i gospodarki. – Wskazując najlepszych menedżerów w gminach, samorządowcy nie kierują się kryteriami towarzysko-politycznymi, lecz rzeczywistymi dokonaniami. To dlatego na podium zamiast prezydentów aglomeracji z miliardowymi budżetami często są wójtowie niewielkich gmin, którzy potrafią z korzyścią dla lokalnych społeczności rozdysponować kwoty kilkaset razy mniejsze. Zwycięzców prezentujemy na tle ich dokonań, głównie inwestycyjnych. To najlepiej świadczy o tym, dzięki czemu zyskali uznanie, tym bardziej że rok 2016 był dla gminnych budżetów niezbyt sprzyjający – przypadł na koniec jednej i początek kolejnej unijnej perspektywy finansowej – komentuje Tomasz Siemieniec, redaktor naczelny „Pulsu Biznesu”.

Niezwykle ważna jest także umiejętność współpracy władz samorządowych zarówno z biznesem, jak i z innymi jednostkami terytorialnymi. Tylko w ten sposób można odnieść korzyści w szerszym wymiarze, zwłaszcza w kontekście stwarzanych przez rząd możliwości rozwojowych i wyzwań, jakie stoją przed administracją publiczną.W ciągu najbliższych 10 lat powinniśmy stworzyć w naszym kraju trwałe, perspektywiczne podstawy rozwoju społeczno-gospodarczego, będące skuteczną odpowiedzią na dzisiejsze i jutrzejsze tendencje programujące światowe, w tym europejskie, zmiany. Jestem pewien, że przy atutach liderów władz lokalnych oraz dobrej jakości współpracy między szczeblem rządowym i samorządowym jesteśmy w stanie wyzwania zamienić w zwycięstwa – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów.

 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Nowe reguły samorządowej rywalizacji...

Coroczny Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest nie tylko f...

Rozbudowujemy Park Inwestycyjny w Sztumie...

Rozmowa z burmistrzem Sztumu, Leszkiem Taborem, który planuje rozs...