Samochody klasy wyższej wielu kierowcom kojarzą się głównie z nadmiernym wydatkiem niewspółmiernym do osiąganych przez owych kierowców korzyści. Czy tak jest w rzeczywistości? Cóż, zdecydowanie nie! Przekonanie jakoby samochody premium były niepotrzebnym wydatkiem, pokutuje głównie wśród osób, które na takie auto nie mogą sobie pozwolić ze względów finansowych. Zadajmy jednak pytanie: dlaczego samochodami premium jeżdżą osoby, które mogą sobie pozwolić na droższe auto?
Kupując samochód niższej lub średniej klasy, kierowca musi liczyć się z relatywnie sporym ryzykiem awarii, usterek czy prac serwisowych, którym musi być poddawany samochód po okresie gwarancyjnym. Jest to naturalna kolej rzeczy, bowiem producenci takich samochód dobierają materiały oraz procesy technologiczne w sposób, który pozwoli im jak najbardziej zejść z finalnej ceny produktu. Wobec tego kosztem jakości materiałów, spasowania i niezawodności, kierowcy otrzymują produkty, które w późniejszym okresie eksploatacji mogą okazać się zawodne i niespełniające ich oczekiwań.
Z drugiej strony samochody wyższej klasy nie niosą za sobą takich problemów nawet przez wiele lat eksploatacji. Wobec czego wraz z nowym autem premium kierowca otrzymuje nie tylko doskonałą jakość wykonania, najwyższy komfort użytkowania, prestiż podnoszący status społeczny, ale przede wszystkim może mieć spokojną głowę o to, że jego auto nigdy go nie zawiedzie.
To właśnie owa „spokojna głowa” stanowi główny motywator zakupowy kierowców, którzy chcą nabyć pewny i niezawodny samochód.
Kolejnym ważnym czynnikiem, który sprawia, że zakup samochodu wyższej klasy się opłaca, jest wolniejsze tempo utraty wartości rezydualnej. Dzięki temu, choć zakup auta wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi, to w perspektywie jego kilkuletniej eksploatacji łączny koszt zakupu i utrzymania samochodu oraz utraty przez niego wartości początkowej jest niższy niż w przypadku samochodów popularnych marek.
Wolniejsze tempo utraty wartości rezydualnej wynika głównie z lepszej jakości materiałów, które ulegają wolniejszemu zużyciu, lepszych wersji wyposażeniowych zapewniających zdecydowanie wyższy komfort użytkowania, szerszej gamy bardziej dynamicznych silników dopasowanych do potrzeb współczesnych kierowców czy zwyczajnie z marki, którą sygnowane jest dane auto.
I choć samochody premium tracą swoją wartość nieporównywalnie wolniej od aut popularnych, to na aspekt ten ma wpływ również wiele innych czynników – m.in. segment samochodu. Przykładowo po 3 latach eksploatacji niektóre modele Skody czy Fiata są w stanie stracić nawet 40% swojej początkowej wartości. W tym samym czasie lepiej wyposażone modele Audi utracą jedynie 10-15% swojej początkowej wartości.
Z tego też względu samochód wyższej klasy, mimo wyższej ceny zakupu, jest nie tylko pewniejszym autem, ale i stabilniejszą inwestycją. Wyższe koszty przełożą się nie tylko na o wiele wyższy komfort i prestiż, ale też na mniejszą utratę wartości samochodu w czasie.
Postaw na sprawdzone auta – odwiedź salon Audi Krotoski Warszawa!
Tagi: Audi Krotoski, auto, motoryzacja, samochód premiumAUDI – i tylko w ON
Dodaj komentarz