Doświadczenia 2020 roku dały wiele do zrozumienia ― nasza rzeczywistość może nagle istotnie się zmienić i bardzo powoli wracać do normy. Może też do końca do niej nie wrócić: już dzisiaj sporo firm rozważa opcję przejścia na częściowo lub w pełni zdalny tryb pracy, a osoby, których zawód pozwala na wykonywanie swoich obowiązków online zastanawiają się nad zmianą standardu miejsca zamieszkania.
Rynek nieruchomości okazał się być dość wytrzymały ― nie załamał się w obliczu totalnych ograniczeń i prawie zerowego popytu wiosną 2020 roku, ceny mieszkań, wbrew oczekiwaniom części analityków rynku, też nie spadły. W II i III kwartale 2020 roku ujawniły się też określone tendencje sygnalizujące o zmianach potrzeb konsumenckich.
Aktualną ofertę rynku pierwotnego można sprawdzić na portalu Korter, serwisu pozwalającego na komfortowy wybór inwestycji mieszkaniowych w Polsce.
Wiosną obserwowaliśmy masowy spadek popytu na mieszkania, dochodziło do masowego wycofywania przygotowanych już do podpisania umów deweloperskich.
Latem rynek nieco się ożywił ― konsumenci zaczęli interesować się ofertą rynku pierwotnego, szukając bardziej odpowiednich do nowych warunków życia lokali.
Zainteresowanie nieruchomościami opisanych powyżej typów nie jest jeszcze tendencją rynkową, popartą sfinalizowanymi transakcjami ― na razie nabywcy dopiero się przyglądają nowym lokalom, nie spiesząc się z ich zakupem.
Odporny na zmiany rynek nieruchomości też jeszcze się nie modyfikuje w kierunku nowych trendów ― deweloperzy i kupujący wyczekują, jak zmieni się sytuacja gospodarcza.
Jednak bardzo wysokie jest prawdopodobieństwo zakorzenienia się tych tendencji na stałe.
Przyglądamy się, ale nie kupujemy ― dlaczego i jak to zmienić
W czasach kryzysu nabywcy niechętnie rozstają się z funduszami: niepewność jutra, niestabilność finansowa, zawirowania na rynku pracy, zaostrzenia wymagań kredytowych sprawiają, że konsumentowi jest coraz trudniej podjąć ostateczną decyzję o kupnie nowego mieszkania.
Dominowanie kryterium zdolności kredytowej nabywcy w procesach rynkowych wcale nie jest ogólnoświatową i ogólnoeuropejską tendencją ― Polska mocno wyróżnia się wśród krajów UE, gdyż koncepcja posiadania nieruchomości, która jest dość obca dla większości krajów Europy Zachodniej, wciąż warunkuje życie i potrzeby Polaków.
Nieruchomości prestiżowe są najbardziej odporne na jakiekolwiek zawirowania i kryzysy. Jest na to kilka powodów:
Dodaj komentarz