Gminę Sztum kojarzę turystycznie. Czy obserwator z zewnątrz też tak powinien ją postrzegać, czy robicie coś, żeby zmienić wizerunek na bardziej biznesowy?
Stawiamy na różne gałęzie gospodarki. Zawsze u nas było bardzo nowoczesne rolnictwo. Również obecnie jest na poziomie europejskim i światowym, ale nie jest to głównym źródłem utrzymania mieszkańców. Usługi, turystyka, przemysł rozwijają się najszybciej i na nich najbardziej nam zależy. Przygotowaliśmy również tereny dla inwestorów – przede wszystkim zlokalizowane na terenie Parku Inwestycyjnego Sztum ze specjalną strefą ekonomiczną. W 2015 roku, dzięki zbudowaniu infrastruktury, przy wsparciu unijnym, po wielu latach starań, udało nam się pozyskać pierwszych inwestorów. Dziś nasz 14-hektarowy Park Inwestycyjny ma już tylko 1 działkę do sprzedaży o powierzchni 2 ha. Funkcjonują w nim dwa zakłady, które produkują materiały budowlane oraz meble łazienkowe, są to LS Tech -Homes z Bielska-Białej i Maximus Trading Sp. z o.o.
Na tym pewnie nie koniec współpracy z przedsiębiorcami?
Oczywiście nie. Pracujemy nad powiększeniem Parku Inwestycyjnego. Docelowo ma mieć powierzchnię ok. 80 ha. Opracowaliśmy plan miejscowy, według którego teren ten ma pełnić funkcje usługowo-przemysłowe, a aktualnie pracujemy nad dokumentacją infrastruktury, która miałaby ten teren obsługiwać. Wykupujemy też tereny od właścicieli prywatnych. Kompleksowo pracujemy nad gotowością inwestycyjną naszych terenów.
Czy każda branża może tu działać?
Na pewno Park Inwestycyjny nie jest dostosowany do przemysłu ciężkiego czy chemicznego, które są uciążliwe dla środowiska naturalnego i mieszkańców. U nas działają raczej firmy z branż tradycyjnych: meblarskiej, przemysłu budowlanego, rolno-spożywczego, np. spółka będąca częścią światowej korporacji wytwarzająca olej z rzepaku albo zakład utylizacji odpadów poubojowych i produkcji karm dla zwierząt. Chwalimy sobie tę współpracę. Mam nadzieję, że z wzajemnością.
Rozmawiał Mariusz Gryżewski
Tagi: Leszek Tabor, Samorządowy Menedżer Regionu, Sztum, Tereny inwestycyjneZe sztum to gmina turystyczna, konie w fosie sie śmieją – sztum jedyne miasto powiatowe bez hotelu tak doprowadziły władze do degradacji miasta – ale dziadki sie cieszą bo jest ładnie i wnuki moze przyjadą na tydzień wakacji- tylko ze to juz nie zasługa władz tylko matki natury – 2 jeziora i brak turystyki porażka wszystkich rządzących miastem po 89 roku. Chwalić sie można tylko nie bardzo jest czym – katastrofa ekologiczna – brak nowoczesnej oczyszczalni w centrum miasta zamiast hotelu biedronka –
Dodaj komentarz