logo
logo
logo
logo
transport intermodalny

Rośnie popularność transportu intermodalnego
Opublikowano: 28 sierpnia 2023

Transport intermodalny jest jednym z najbardziej rozwijających się rodzajów transportu ostatnich lat, zajmując ważną pozycję wśród metod przewozu ładunków. W Polsce zdominowany jest przez przewóz drogowy, najczęściej w połączeniu z transportem kolejowym. Czym wyróżnia się transport intermodalny i jakie są jego zalety?

Co to jest transport intermodalny?

Transport intermodalny to przewóz ładunków wykorzystujący więcej niż jedną gałąź transportu, bez przeładunku towarów przy zmianie rodzaju ich przewozu. Głównymi jednostkami załadunkowymi są kontenery, a także naczepy i przyczepy samochodowe. Najczęściej podczas korzystania z tego typu metody planuje się optymalne wykorzystanie możliwości przewozowych. Co charakterystyczne, stosuje się co najmniej dwa rodzaje transportu, zjednostkowany ładunek oraz zawiera się umowę z jednym wykonawcą odpowiedzialnym za przebieg dostawy towaru. Zwykle transport intermodalny dotyczy powiązania przewozu drogowego z kolejowym. Ładunek zostaje wówczas przekazany najpierw pojazdem drogowym do wagonów kolejowych, skąd   dalej przewożony jest do stacji docelowej. Przy wykorzystywaniu kombinowanego rodzaju transportu towarów, główna część przewozu ładunku powinna być wykonywana za pomocą transportu kolejowego lub morskiego, a przewóz drogowy powinien stanowić najkrótszą drogę transportu.

Dlaczego warto zdecydować się na transport intermodalny?

Transport intermodalny stanowi jeden z najbardziej przyszłościowych i prężnie rozwijających się sposobów przewozu towarów. Umożliwia sprawne organizowanie dostaw, wykorzystując równocześnie infrastrukturę drogową, transport kolejowy, morski lub lotniczy. Spośród licznych zalet transportu intermodalnego istotne znaczenie ma wyraźna obniżka kosztów przewozu, często nawet o połowę. Oszczędności finansowe wynikają głównie z redukcji opłat przeznaczanych na przeładunek towarów. Stosowanie tego rodzaju transportu usprawnia realizację zamówień. Nie wymaga zatrudnienia dużej liczby kierowców, jak również pozwala   zmniejszyć ryzyko kradzieży ładunków. Obniża się ponadto ryzyko ich uszkodzenia w trakcie wykonywania wielokrotnego załadunku i wyładunku. Podkreślić należy również bardzo istotny aspekt ekologiczny. Przewozy kombinowane przyczyniają się do redukcję emisji CO2 nawet o 30%.

Wybór operatora logistycznego

Od kilku lat obserwuje się rosnącą popularność transportu kombinowanego i zwiększone zapotrzebowanie klientów na realizację usług w tym obszarze. Przy wyborze operatora logistycznego, jeszcze przed podpisaniem umowy, należy zwrócić uwagę na jego doświadczenie. Przystępując do współpracy   z profesjonalną firmą zapewniamy sobie obsługę na najwyższym poziomie. Spośród wielu firm logistycznych na rynku, jedną z najczęściej wybieranych w Polsce jest Grupa Raben. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w zakresie usług związanych z transportem towarów, oferuje przedsiębiorcom najbardziej korzystne rozwiązania w zakresie transportu intermodalnego.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

kontener morski

Ile kosztuje kontener morski? Orientacyjne ce...

Zakup lub wynajem kontenera morskiego to koszt od kilku do kilkudziesi...
Samochody z USA

Import Samochodów z USA do Polski – Czy to si...

Import samochodów z USA zyskuje na popularności wśród polskich kierowc...
Michał Czechowski

Rewolucja w Dostawach Paczek – Wywiad z Micha...

Automaty paczkowe SwipBox są bardzo łatwe w konfiguracji i mog...
Transport

Wzrost zobowiązań finansowych hamuje rozwój b...

Dług, który ciągnie sektor transportu, spedycji i logistyki do...