Aparaty ortodontyczne mogą w skuteczny sposób skorygować rozmaite wady zgryzu – warunkiem jest jednak wybór odpowiedniego modelu. Jakie rodzaje są obecnie oferowane pacjentom? Przedstawiamy najpopularniejsze aparaty ortodontyczne wraz ze wskazaniami do ich stosowania.
Według różnych szacunków na wady zgryzu cierpi ponad połowa społeczeństwa. Stłoczenie zębów, diastema (szpary), cofnięta żuchwa – istnieje wiele problemów, które mogą powodować u pacjentów duże kompleksy. Na szczęście współczesna ortodoncja zna skuteczne sposoby na korygowanie nieprawidłowego ułożenia zębów. Na rynku dostępne są zarówno aparaty stałe, jak i wyjmowane (ruchome).
Tego typu aparaty składają się z wielu elementów – pierścieni, łuków, zamków, gumek. Do mocowania konstrukcji używa się kleju. Wśród aparatów stałych najczęściej wymienia się modele metalowe oraz różne rodzaje łuków kosmetycznych. Tradycyjne rozwiązania często powodują przebarwienia na zębach, są też dość mocno widoczne, dlatego pacjenci coraz częściej decydują się na modele zdecydowanie bardziej dyskretne.
Specjaliści z tourmedica.pl rekomendują przede wszystkim aparaty szafirowe, które posiadają przezroczyste zamki i zapewniają pacjentom maksymalny komfort. Ortodonci stosują również aparaty ceramiczne lub kompozytowo-ceramiczne. Na rynku dostępne są także całkowicie niewidoczne modele lingwalne (językowe). Umieszczone z tyłu zębów zamki sprawiają, że osoby postronne w ogóle nie zauważą, że nosimy aparat ortodontyczny. Pamiętajmy, że nowoczesne aparaty stałe nie utrudniają mówienia czy spożywania pokarmów, trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny jamy ustnej – konieczne jest mycie zębów po każdym posiłku.
Wady zgryzu mogą też być korygowane aparatami ruchomymi, które pacjent może samodzielnie wyjmować. Specjaliści polecają je dzieciom i młodzieży, czyli osobom, u których wady zgryzu nie są jeszcze bardzo rozwinięte. Optymalne efekty można uzyskać przy używaniu aparatu przez ok. 12 godzin dziennie. Co ciekawe, aparaty ruchome mogą też być stosowane u osób dorosłych, jako podtrzymanie efektów przebytego leczenia ortodontycznego.
Leczenie wad zgryzu to nie jedyne, co oferuje współczesna medycyna. Warto korzystać z jej osiągnięć, aby poprawić nie tylko swoje zdrowie, ale również samopoczucie.
Tagi: medycyna, ortodoncja, Stomatologia, zdrowie
Dodaj komentarz