Roboty kuchenne przeszły długą drogę ewolucji, stając się niezastąpionymi narzędziami domowymi. Jednym z ciekawszych rozwiązań, które można spotkać na kulinarnym rynku, jest robot planetarny. Chociaż, zwłaszcza wśród mężczyzn, nazwa wywołuje skojarzenia z eksploracją odległych planet, to urządzenie jest bezpośrednio nawiązuje do ziemskich realiów. Roboty planetarne są rodzajem mikserów, których niecodzienna nazwa pochodzi od sposobu ruchu mieszadeł.
Rozwiązanie to pełni zbliżoną funkcję do miksera kuchennego. Zasadniczo służy do urabiania, ubijania i rozcierania produktów spożywczych. Głównie używane jest do wyrabiania wszelkiego rodzaju ciast. W odróżnieniu od klasycznego miksera, miska urządzenia pozostaje nieruchoma, a samego elementu ruchomego nie można odłączyć od podstawy. Podczas pracy pojemnik pozostaje sztywno przytwierdzony. W żargonie nazywa się go kociołkiem lub dzieżą. Natomiast niecodzienna nazwa miksera związana jest z ruchem mieszadeł. Poruszają się one wokół własnej osi, a także wokół krawędzi misy. Przypomina to trochę ruch planety wokół Słońca i przełożyło się na stosowane powszechnie określenie.
Zastosowanie sztywnego mocowania elementów ubijających i mieszających znacząco zwiększa skuteczność urządzenia. W rezultacie sprawdza się ono przy wyrabianiu ciasta na chleb czy pizzę, które z natury jest gęściejsze i niemożliwe do wyrobienia w tradycyjnym mikserze. Roboty planetarne technologicznie nawiązują do maszyn przemysłowych. Z czasem trafiły do użytkowników domowych, ale ze względu na duże gabaryty na jakiś czas zostały wyparte przez miksery ręczne.
Zwykle stosowane są w restauracjach, cukierniach czy firmach cateringowych. Dzięki nowoczesnym technologiom, które ograniczyły ich wielkość oraz wielu dodatkowym funkcjom, powoli wracają do gospodarstw domowych. Zazwyczaj urządzenia przeznaczone do użytku domowego, wyposażone są w misę o pojemności do 5 litrów. Pozwala to na przygotowanie nawet ciężkich ciast o masie do 2 kg.
Chcąc spopularyzować roboty planetarne w kuchniach na całym świecie, inżynierowie wiodących producentów przygotowali szereg rozwiązań, które znacząco zwiększają funkcjonalność urządzeń. W rezultacie maszyny można rozbudowywać praktycznie bez ograniczeń, wykorzystując je do tworzenia całej gamy różnorodnych posiłków. Jednym z najczęstszych dodatków, które pojawiają się w takim urządzeniu jest maszynka do mięsa. Dzięki dużej mocy silnika, roboty planetarne spokojnie poradzą sobie z rozdrabnianiem nawet zmrożonego jedzenia.
Kolejnym, bardzo często spotykanym rozszerzeniem, jest szatkownica lub krajalnica. W związku z tym urządzenie może pełnić funkcję malaksera, a różnorodne nakładki pozwalają na krojenie warzyw na cienkie lub grube plastry. Można także nabyć tradycyjne tarki i przystawki pozwalające do szybkiego przygotowania placków ziemniaczanych. Urządzenia te często są wyposażane w blender (co umożliwia duża moc silnika), który skutecznie poradzi sobie z przygotowaniem np. kruszonego lodu do napojów. Z kolei najnowsze technologie sterujące mieszadłami i trzepaczką powodują, że możliwe jest używanie robota planetarnego do ubijania nawet jednego białka. Do niektórych modeli urządzeń dodawana jest też sokowirówka, która pozwala na przygotowywać każdego dnia świeże soki warzywno-owocowe. Roboty planetarne wyposażane są w specjalne pokrywki, które zapobiegają rozchlapywaniu produktów z misy, dzięki czemu wspomagają utrzymywanie kuchni w czystości.
Roboty planetarne coraz częściej goszczą w polskich domach. Producenci dbają o to, aby urządzenia te charakteryzowały się w miarę niewielkimi rozmiarami oraz niecodzienną stylistyką i kolorystyką dopasowaną do wnętrz zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych kuchni. Wysoka jakość materiałów powoduje, że rozwiązanie takie będzie działać przez długie lata. Duży wybór modeli pozwala na znalezienie idealnego robota dla każdego. Liczne przystawki i szeroki zakres funkcji dodatkowych powodują, że robot planetarny skutecznie zastępuje kilka innych urządzeń kuchennych, pozwalając na zaoszczędzenie miejsca. To idealne rozwiązanie dla miłośników dobrej kuchni.
Przykład takiego urządzenia znajdziesz tutaj: http://www.tefal.pl/Przygotowanie-posi%C5%82k%C3%B3w/Roboty-planetarne/c/kitchen%2Bmachines.
Robot planetarny dostałam na parapetowke. Duże pieke, znajomi uwielbiaja moje ciasta i chcieli ulatwic mi to zadanie prezentujac mi takie urzadzenie. Dla oszczednosci miejsca, wybrali mikser z morphy richards poniewaz mozna go zlozyc co faktycznie bardzo zmniejsza jego wielkosc. Przyznam, ze dla mnie jest on tak ładny, że prawie go nie skladam 😀 Moj stary mikser reczny oddalam sasiadce, a znajomi nadal zachwalaja moje ciasta 🙂
Dodaj komentarz