Rezonans magnetyczny piersi to badanie wykorzystywane w zaawansowanej diagnostyce zmian występujących w gruczołach piersiowych. Stanowi uzupełnienie badania ultrasonograficznego i mammografii. Aby rezonans magnetyczny piersi okazał się jak najbardziej wiarygodny, konieczne jest specjalne przygotowanie do tego badania.
Rezonans magnetyczny to rodzaj obrazowania medycznego opierającego swoje działanie na polu magnetycznym. Uważa się go za najbardziej czułe badanie obrazowe gruczołów piersiowych. Bardzo ważne jest jednak przeprowadzenie go w odpowiednim momencie cyklu miesiączkowego. Najlepsza pora na rezonans magnetyczny piersi to 5–13 dzień cyklu. Podczas miesiączki i bezpośrednio przed krwawieniem menstruacyjnym w tkance piersi mogą zachodzić nieswoiste zmiany, które są w stanie wpłynąć na wiarygodność wyników badania.
Badanie piersi rezonansem magnetycznym przeprowadza się z wykorzystaniem środka cieniującego. Tzw. kontrast podawany jest dożylnie przez wenflon. W związku z tym pacjent powinien zgłosić się chwilę przed badaniem na założenie wkłucia. Przed rezonansem magnetycznym piersi z kontrastem dostaje się skierowanie na badanie, w którym analizuje się poziom kreatyniny we krwi. Ocena tego parametru jest ważna z uwagi na usuwanie środka cieniującego z organizmu razem z moczem. Mocz produkowany jest przez nerki, a ich sprawność z kolei pozwala zweryfikować poziom kreatyniny. Pacjenci z podejrzeniem lub ze stwierdzonym zaburzeniem pracy nerek powinni oznaczyć stężenie kreatyniny na 7 dni przed badaniem piersi. Inni muszą dostarczyć wyniki kreatyniny nie starsze niż 3 miesiące. W dzień przeprowadzenia rezonansu magnetycznego piersi z kontrastem pacjent powinien ograniczyć posilanie się – od ostatniego posiłku musi minąć więcej niż 2 godziny. Tzw. kontrastu nie stosuje się przy podejrzeniu uszkodzenia implantów piersi. Jeżeli badanie wykonywane ma być w uśpieniu, przerwa od jedzenia powinna wynosić więcej niż 6 godzin, a od picia – 2 godziny.
Planując badanie rezonansem magnetycznym, należy zwrócić uwagę na czas, jaki powinien minąć po wykonaniu wcześniejszych badań. Jeśli więc pacjent miał biopsję, czyli pobranie specjalną igłą materiału do analizy histopatologicznej, powinno minąć 12 tygodni, zanim przystąpi do rezonansu magnetycznego. To czas, po którym wszelkie urazy tkanek, do jakich doszło przy biopsji, zagoją się i nie wpłyną na powstanie tzw. artefaktów, czyli fałszywych zmian. Taki sam odstęp czasu musi minąć od momentu, kiedy osoba poddająca się badaniu rezonansem magnetycznym piersi stosowała chemioterapię lub hormonoterapię. Środki zażywane na stałe powinno się stosować przed badaniem zgodnie z wytycznymi lekarskimi.
Tak jak w przypadku każdego innego rezonansu magnetycznego, na obrazowanie piersi pacjent powinien zgłosić się wcześniej do rejestracji z dokumentem tożsamości i wypełnić ankietę przed badaniem. Należy też dostarczyć wyniki wykonanych w przeszłości badań – płyty, zdjęcia, opisy i inną dokumentację medyczną. Ważny jest ubiór. Strój nie może krępować ruchów ani wywierać nacisku. Nie powinny się na nim znaleźć metalowe elementy, takie jak np. guziki, pasek czy zamek. W szatni należy pozostawić wszelkie sprzęty elektroniczne, portfel, karty kredytowe, okulary, aparaty słuchowe, protezy i inne akcesoria zawierające metal, które mogłyby wpłynąć na wyniki badania.
Tagi: mammografia, Rezonans magnetyczny piersi, zdrowie
Dodaj komentarz