Zmiana definicji nadpłaty, uregulowanie całościowo instytucji nadpłaty w jednej Ordynacji podatkowej oraz ułatwienia w procedurze dochodzenia nadpłat i zwrotów podatku – przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt założeń Ordynacji podatkowej.
W ocenie resortu finansów obecna definicja nadpłaty jest wadliwa, ponieważ nie zawiera pełnego katalogu przypadków traktowanych, jako nadpłata. Nie określa także cech, które mogą wyznaczać zakres tego pojęcia. Modyfikacja tej definicji w nowej Ordynacji podatkowej ma polegać na poszerzeniu przypadków, w których nadpłata będzie powstawała, wskazaniu cech wyznaczających zakres tego pojęcia lub na uwzględnieniu łącznie obu wskazanych wyżej elementów.
Proponowane zmiany w definicji nadpłaty
Nowa definicja nadpłaty ma umożliwiać odzyskanie nienależnie zapłaconego podatku przez podatnika.
Możliwość dochodzenia nadpłaty ma przysługiwać wszystkim podmiotom objętym stosunkiem podatkowoprawnym, m.in. płatnikom, inkasentom, następcom prawnym (spadkobiercom), osobom trzecim. Uprawnienie to ma nie doprowadzić do sytuacji, w których więcej niż jeden podmiot będzie miał prawo do dochodzenia tej samej nadpłaty. Nowa Ordynacja podatkowa ma precyzyjnie rozgraniczać uprawnienia związane z nadpłatą między poszczególnymi podmiotami uprawnionymi.
Projekt reguluje kwestię podmiotu uprawnionego do nadpłaty w przypadku m.in. utraty statusu podatkowej grupy kapitałowej, utraty bytu prawnego, utraty zdolności prawnej, utraty zdolności do czynności prawnych, upadłości. Uprawnienie to ma obejmować wszelkie czynności niezbędne w tym zakresie, w tym m.in. prawo do podejmowania działań zmierzających do stosowania trybów nadzwyczajnych weryfikacji decyzji, które mogą prowadzić do stwierdzenia istnienia nadpłaty związanej ze zobowiązaniem wynikającym z decyzji adresowanych do podmiotów pierwotnie uprawnionych do nadpłaty.
Nowa Ordynacja podatkowa ma wprowadzić możliwość zwrotu nadpłaty podmiotom wskazanym przez beneficjenta. Obecnie to rozwiązanie istnieje jedynie na gruncie podatku od towarów i usług.
Uproszczenie procedury dochodzenia nadpłat i zwrotów podatku
Projekt założeń przewiduje wprowadzenie jednego postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty inicjowanego z urzędu lub na wniosek i likwidację dwóch procedur dotyczących nadpłaty, które kończą się decyzjami w sprawie określenia lub stwierdzenia nadpłaty.
Stwierdzenie nadpłaty z urzędu będzie następowało w formie decyzji, m.in. bez konieczności wydawania postanowienia o wszczęciu postępowania.
Decyzje, które uwzględniają w całości żądanie strony w sprawie nadpłaty lub zwrotu podatku powinny być wydawane i doręczane jedynie na jej żądanie. Następnie organ podatkowy powiadomi w formie elektronicznej lub telefonicznej podatnika o rozstrzygnięciu, pouczając o prawie żądania wydania decyzji. Informację taką będzie można przekazać także podczas zwrotu nadpłaty za pośrednictwem polecenia przelewu.
Autorem jest:
Tagi: Kancelaria Skarbiec, nadpłata, ordynacja podatkowa, zwrot podatku
Dodaj komentarz