Obecnie większość firm transportowych, zajmujących się spedycją i dostawami towarów na terenie kraju lub Europy wspiera swoje działania logistyczne za pomocą systemów monitoringu. Kontroli podlegają takie parametry jak czas pracy kierowcy, zużycie paliwa, bieżący poziom paliwa w baku, ilość przejechanych w czasie kilometrów itp.
Podobne systemy wykorzystywane są w przypadku flot pojazdów handlowych, które zwykle wzbogacone są o moduły GPS, pozwalające na stałe kontrolowanie położenia pojazdów i ocenę wydajności pracy poszczególnych przedstawicieli handlowych. Firma TRONIK jest jednym z producentów tego typu oprogramowań wraz z całym osprzętem pomocniczym, takim jak sondy paliwowe czy wyżej wzmiankowane lokalizatory GPS.
Dzięki swemu doświadczeniu stworzyli system pozwalający na uzyskanie oszczędności w firmach transportowych, poprzez wzrost efektywności pracy kierowców oraz spadek zużycia paliwa. Teraz przyszła pora na wdrożenie podobnego systemu dla firm zajmujących się wynajmem maszyn rolniczych.
Monitoring maszyn rolniczych, wbrew pozorom, nie różni się zbytnio od monitoringu samochodów ciężarowych. Z punktu widzenia efektywnego wykorzystania maszyny, musimy doprowadzić do takiej sytuacji, w której maksymalnie długi czas pracuje a minimalny czas spędza w podróży na miejsce lub w przestoju.
System TRONIK pozwala nam zoptymalizować trasy oraz podzielić zadania dla poszczególnych pojazdów w taki sposób aby maksymalnie efektywnie wykorzystać czas jaki mają do dyspozycji. Parametry kontrolowane przez system to oczywiście godziny pracy w poszczególnych trybach (np. jazda do celu i wykonywanie pracy koszenia przez kombajn) i zużycie paliwa, które rozliczyć można zarówno w litrach na hektar, jak również w doniesieniu do danego kierowcy czy osprzętu, co pozwala na oszacowanie opłacalności lub kosztów danych upraw.
System umożliwia ponadto kontrolę położenia każdej maszyny oraz połączony jest z modułem zabezpieczającym przed kradzieżą i zdalnie informującym o sytuacjach alarmowych takich jak awaria lub zbliżający się termin przeglądu. Dzięki modułowi monitorującemu stacje paliwowe, właściciel lub manager uzyskuje dostęp do informacji dotyczących tego kto i ile paliwa tankował i w jakich terminach. Jest w stanie obliczyć średnie zużycie paliwa dla danego pojazdu oraz automatycznie wygenerować dokumenty kosztowe, dzięki czemu staje się ogromną pomocą w przypadku koordynacji większych flot pojazdów.
Wielu pracowników, którzy pierwszy raz zetknęli się z systemem, nastawia się początkowo sceptycznie, gdyż odnoszą wrażenie, że oto pracodawca patrzy każdemu na ręce, lub że narzucone mu zostaną zbyt wygórowane normy czasowe. Po krótkim czasie, podczas którego zapoznają się z działaniem systemu, Ci sami pracownicy dochodzą jednak do wniosku, że w gruncie rzeczy pracuje im się lepiej, gdyż wiele procedur odbywa się bez ich zaangażowania, dzięki czemu koncentrują się na właściwym wykonywaniu obowiązków operatora maszyny, zamiast na kontrolowaniu stosu dokumentów z całego tygodnia lub miesiąca pracy.
Ciekawe kiedy maszyny same zasieją skoszą i przerobią na mąkę
Dodaj komentarz