logo
logo
logo
logo

Produkcja aut ratuje rynek maszynowy
Opublikowano: 18 sierpnia 2015

DSC_4692-2Atradius, jeden z wiodących ubezpieczycieli należności na świecie, opublikował Market Monitor, w którym przedstawia analizę oraz jak wygląda rynek maszynowy, w wybranych krajach.

Zdaniem analityków firmy Atradius rynek produkcji maszyn generalnie znajduje się w dobrej kondycji. Wpływ na to mają dobre perspektywy wzrostu gospodarczego i odbicie w branży motoryzacyjnej w strefie euro. Szczególnie korzystają na tym producenci aut w Niemczech, Francji, Włoszech, Czechach i na Węgrzech.

Dla odmiany, po wielu latach istotnych inwestycji w produkcję maszyn, z problemami borykają się duże kraje rozwijające się, takie jak Brazylia czy Chiny. Nie stanowi to wielkiego zaskoczenia z uwagi na widoczne od 2014 roku spowolnienie w Państwie Środka i balansującą na skraju recesji brazylijską gospodarkę. W efekcie produkcja maszyn na tych rynkach zwolni, ze względu na kondycję odbiorców tych produktów.

Branża produkcji maszyn ma przed sobą relatywnie dobrą przyszłość. Popyt na produkty polskich przedsiębiorstw będzie rósł zarówno ze strony polskich jak i zagranicznych klientów, co wynika przede wszystkim z utrzymującego się wzrostu gospodarczego naszego kraju i strefy euro. Problemem jest natomiast utrzymująca się trudna sytuacja gospodarki rosyjskiej, do której trafiało ok. 30 proc. naszej produkcji. Jednak już w 2014 r. spadek eksportu do Rosji wyniósł ogółem 14 proc., a w pierwszych 5 miesiącach 2015 r. aż 31 proc. Co więcej, na początku bieżącego roku rosyjski rząd postanowił wykluczyć z przetargów państwowych i samorządowych importowane maszyny, co dodatkowo zmniejsza możliwości sprzedaży na tym rynku. Jednak patrząc na zaradność polskich przedsiębiorców na innych polach, również rynek produkcji maszyn elastycznie i sprawnie powinien znaleźć zastępczy kierunek eksportu– twierdzi Arkadiusz Taraszkiewicz, dyrektor regionalny oceny ryzyka Europy Środkowo-Wschodniej Atradius.

Widocznym obecnie trendem wśród poszczególnych producentów maszyn jest dokładne analizowanie i przewidywanie przyszłego globalnego popytu, a także dostosowanie się do zmieniającej się konkurencji. Nawet wysoko ceniona branża maszynowa w Niemczech musi się mierzyć ze spadającymi marżami w wyniku rosnącej produkcji wysokojakościowych maszyn z Chin. Przekłada się to na ceny produktów oferowanych odbiorcom na całym świecie.

Kondycja tego sektora w Polsce jest niejednoznaczna, co wynika z różnej sytuacji branż, w których działają odbiorcy produktów. Z jednej strony wyśmienicie radzi sobie segment produkcji aut, który wzrósł w lipcu o niemal 14 proc. r/r, a z drugiej strony trudna sytuacja polskich kopalń węgla sprawia, że producenci maszyn górniczych są zmuszeni do szukania nabywców za granicą.

Niemniej, perspektywy dla tej branży w Polsce są pozytywne, co w dużej mierze jest efektem kolejnego strumienia środków europejskich – segment maszyn budowlanych będzie m.in. korzystał na inwestycjach infrastrukturalnych, a maszyn rolniczych na dopłatach dla rolnictwa.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

ISUZU D-Max

Astara wprowadza nowe ISUZU D-Max 2025 na ryn...

Astara, oficjalny importer i dystrybutor samochodów marki Isuzu w Pols...
ford z USA

Ford Ameryka: Najpopularniejsze amerykańskie...

Ford to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek samochodowych na świ...
Samochody z USA

Import Samochodów z USA do Polski – Czy to si...

Import samochodów z USA zyskuje na popularności wśród polskich kierowc...
Nissan ARIYA NISMO

Nissan ARIYA NISMO – Elektryczna Rewolucja na...

Nissan kontynuuje swoją rewolucję w świecie motoryzacji, prezentując m...