Praktyki unijne są szansą dla uczniów na zdobycie doświadczenia w międzynarodowym zespole. Dotyczy to szczególnie osób z małych i średnich miejscowości. Stanowią one bardzo cenne doświadczenie zawodowe. Dla wielu natomiast są jedyną okazją na poznanie procedur funkcjonujących w europejskich firmach. Dają niepowtarzalną szansę, by rozwinąć praktyczną znajomość języka obcego. Uczestnicy takich praktyk mogą stać się więc cennymi pracownikami w swoim zawodzie.
Obecność na rynku pracy absolwentów szkół zawodowych, którzy odbyli praktyki unijne za granicą, jest niesłychanie ważna. Dzięki nim usługi świadczone przez polskie przedsiębiorstwa mogą osiągnąć europejski poziom. Polskie zaś firmy, zatrudniając ich, zwiększają swoje możliwości skutecznego konkurowania na europejskim rynku.
Jedną z branż, gdzie doświadczenie w pracy za granicą jest szczególnie cenne, są usługi gastronomiczne i hotelarskie. Z myślą o uczniach kształcących się w tym kierunku Stowarzyszenia na rzecz Warszawy, Edukacji, Studentów i Tolerancji “WEST” organizowało projekt pod nazwą “Praktyki gastronomiczne i hotelarskie poza Polską niezbędnym elementem nowoczesnego kształcenia zawodowego” (nr projektu 2016-1-PL01-KA102-025802). W jego ramach w 2016 roku 80 uczniów szkół zawodowych zdobywało doświadczenie w Grecji.
Projekt zrealizowany został przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+: „Kształcenie i szkolenia zawodowe”. Jest to inicjatywa zmierzająca do zwiększenia kompetencji młodzieży uczącej się nie tylko w dużych miastach, ale i poza wielkimi ośrodkami miejskimi. Programem Erasmus+ zarządza w Polsce Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Uczestniczyli w nim przede wszystkim uczniowie z małych miejscowości. Objął on 5 szkół zawodowych: Zespół Szkół – Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej im. Mikołaja Kopernika w Rawie Mazowieckiej, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówce – Osadzie, Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Wólce Gościeradowskiej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie i Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Chodczu.
Jak powiedział wiceprezes Stowarzyszenia WEST Artur Waligóra: Młodzież coraz częściej decyduje się na wyjazdy tego rodzaju, ponieważ w stażach zagranicznych widzi możliwość zdobycia nowych umiejętności i cennego doświadczenia, ale nie tylko zawodowego – życiowego również. Radzenie sobie w nowych, często stresujących sytuacjach i warunkach, przełamywanie bariery językowej, czy rozwijanie umiejętności współpracy w międzynarodowej grupie, to tylko niektóre z cennych umiejętności.
Uczestnictwo w unijnych praktykach zagranicznych poprawia szanse absolwentów szkół zawodowych na lokalnym rynku pracy. Jednocześnie zwiększa mobilność kandydatów do zawodu. Z drugiej strony daje ono przedsiębiorcom możliwość pozyskania pracowników, którzy – mimo młodego wieku – poznali warunki pracy w znanych ośrodkach turystycznych i posiedli praktyczną znajomość języka angielskiego.
Staże zagraniczne poprzedzone zostały zajęciami przygotowawczymi z: języka angielskiego, przygotowania kulturowego i pedagogiczno-psychologicznego. Uczniowie zdobywali tzw. miękkie kompetencje. Należy do nich na przykład umiejętność radzenia sobie ze stresem. Same praktyki odbyły się w greckich hotelach i restauracjach usytuowanych w turystycznym regionie Tesalii, między innymi w hotelach: Dias, (Olympic Beach, Pieria) i Golden Sun, (Nea Mesagkala, Larissa).
Uczniowie mogli poznać różnice między kuchniami Polski i Grecji. Zorganizowano im również wiele zajęć praktycznych. Uczyli się zasad żywienia, poznawali zasady obsługi klienta oraz projektowania i aranżacji sali restauracyjnej. Zapoznawali się też ze specjalistycznymi programami komputerowym i zasadami tworzenia menu.
Golden Sun Ltd. (Golden Sun Mobility Center), który był greckim partnerem Stowarzyszenia WEST, to firma o dużym doświadczeniu w realizacji projektów unijnych. Jej pomoc gwarantowała wysoką jakość praktycznego kształcenia i możliwość odwiedzania greckich przedsiębiorstw. Natomiast w czasie wolnym uczniowie mieli okazję, by zapoznać się z kulturą i sztuką Grecji. Specjalnie dla nich zorganizowano program zajęć kulturalnych i wycieczek, między innymi do Aten, zespołu klasztorów Meteory oraz Delf.
Potwierdzeniem zdobytych kwalifikacji zawodowych są certyfikaty Europass-Mobilność. Ich posiadanie podnosi konkurencyjność na rynku pracy. Certyfikaty przygotowywane zostały w dwóch językach: polskim i angielskim. Zwiększa to szanse na zdobycie pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Obecnie w całym kraju spotyka się wielu obcokrajowców, którzy korzystają z naszych usług hotelarskich i restauracyjnych. Dzięki zagranicznym praktykom uczniowie zapewniają sobie lepsze możliwości poszukiwania pracy na rynku polskim, który coraz częściej potrzebuje pracowników z międzynarodowym doświadczeniem. Dla uczniów, którzy za moment staną się absolwentami, odbyte staże zagraniczne, dodatkowo potwierdzone wydanym w dwóch wersjach językowych (po angielsku i po polsku) certyfikatem Europass-Mobilność są ważną i wartą polecenia formą rozwoju zawodowego – mówi Radosław Kaźmierczak – Dyrektor Zespół Szkół – Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej im. Mikołaja Kopernika w Rawie Mazowieckiej.
Tagi: Praktyki unijne, Radosław Kaźmierczak, Rawa MazowieckaCzytając podobne artykuły to człowiekowi aż dech zapiera. Wspaniała inicjatywa. Ciekawa jestem czy stowarzyszenia będą wspierane przez agencje wymiany akademickiej. W końcu na doświadczeniu zdobytym przez lata praca na budżetach wyrywach skąd popadnie ma się znacznie większe doświadczenie niż obracanie gotówką z budżetu 🙂
Dodaj komentarz