Nowe ogólnoświatowe badanie przeczy obowiązującym przekonaniom na temat stosunku Pokolenia Y do pracy.
Ogólnoświatowe badanie przeprowadzone przez Sage dotyczące motywacji i rodzajów osobowości wśród młodych przedsiębiorców.
Najważniejsze wnioski:
5 lipca 2016 r. — Młodych przedsiębiorców motywują: pragnienie osiągnięcia niezależności, wiara w dobro na rzecz społeczeństwa oraz satysfakcja z pracy. Tak wynika z raportu Chodź ze mną przygotowanego przez Sage, obejmującego główne cechy charakterystyczne, postawy i zachowania przedsiębiorców z Pokolenia Y na całym świecie.
Wbrew powszechnie panującym uogólnieniom na temat zachowań przedstawicieli tej generacji badanie wskazuje, że młodzi liderzy biznesu wykazują różne cechy, które można przyporządkować do pięciu rodzajów osobowości pracowniczej:
Wśród bardziej ogólnych trendów wynikających z badania znalazło się pragnienie wywarcia pozytywnego wpływu. Na tle innych krajów działanie dla dobra społeczności jest szczególnie ważne dla młodych przedsiębiorców z RPA (80%) i Brazylii (81%). Respondenci ze Szwajcarii (24%), Australii (20%) i Francji (19%) uważają, że to satysfakcja z pracy sprawia, iż wstają rano z łóżka; natomiast 34% spośród badanych stwierdziło, że założyło własną działalność, aby być panami własnego losu.
Jeśli chodzi o zachowanie równowagi między życiem prywatnym a pracą, 66% badanych wyżej ceni pracę. Dla respondentów z Brazylii (71%), Australii (70%), Belgii (70%), Singapuru (73%) i ze Szwajcarii (70%) priorytetem jest zmniejszenie liczby godzin spędzanych w pracy oraz wczesne przejście na emeryturę.
Spośród badanych 62% uważa, że zostaną „seryjnymi” przedsiębiorcami, zakładając więcej niż jedną firmę. Natomiast 52% twierdzi, że spowodowane jest to wielością pomysłów, którymi chcą się dzielić ze światem.
Kriti Sharma, Dyrektor ds. zarządzania produktem (telefony komórkowe) w Sage wyjaśnia: „Sama jestem przedsiębiorcą z Pokolenia Y, dlatego wiem z pierwszej ręki, że ta grupa rewolucjonizuje rynek. Odrzucamy zastane schematy pracy i wykorzystujemy technologię na własną korzyść. Patrzymy na działalność przez nowe okulary. Jesteśmy skłonni ciężko pracować, ale chcemy zachować elastyczność w zakresie tego jak, kiedy i z kim prowadzimy interesy”.
„Przedsiębiorcy z Pokolenia Y mają do odegrania niezwykle ważną rolę w gospodarce start-upów. To oni w błyskawicznym tempie kształtują współczesny rynek miejsc pracy” — wyjaśnia Stephen Kelly, Dyrektor generalny Sage. „Ale w ich przypadku nie sprawdza się jednolity stereotyp. Nasze badanie pokazuje, że młodzi przedsiębiorcy dzielą się na różne kategorie, dla których charakterystyczne są określone nadzieje, lęki, obawy i sposoby pracy. To będzie nowe pokolenie liderów biznesu, bohaterów gospodarki. Zrozumienie, co dzisiaj jest ich siłą napędową, stanowi dla nas ogromną wartość na przyszłość. Dotyczy to osób, które chcą z nimi współpracować, kupować od nich, zatrudniać ich oraz tworzyć zasady, które pozwolą im się rozwijać”.
Pełny tekst raportu, w tym dane statystyczne oraz pełną analizę pięciu rodzajów osobowości można znaleźć na stronie:
http://www.sage.com.pl/~/media/markets/pl/files/pdf/nowa-generacja-przedsiebiorcow-badanie.pdf
Źródło: Publicis Consultants Poland
Tagi: Kriti Sharma, Pokolenie Y, praca, Sage, Stephen Kelly
Dodaj komentarz