logo
logo
logo
logo
Praca w Niemczech

Praca w Niemczech – na jaki kurs warto pójść, by pracować na naszą zachodnią granicą?
Opublikowano: 26 sierpnia 2022

Warunki finansowe w Polsce, szczególnie względem zachodnioeuropejskich standardów, dla wielu osób pozostają niezadowalające. Nic więc dziwnego, że Polacy za kierunek emigracji ekonomicznej często obierają właśnie zachodnich sąsiadów. Praca w Niemczech oferuje znacznie wyższe zarobki, zwłaszcza w wyspecjalizowanych zawodach technicznych. Dlatego przed wyjazdem do Niemiec warto zdobyć odpowiednie kwalifikacje, żeby na miejscu bez problemu znaleźć wymarzoną pracę. Poniżej podpowiadamy, co zwiększy Twoją atrakcyjność jako pracownika na niemieckim rynku pracy.

Praca w Niemczech dla Polaków – czy tylko z językiem?

Oczywiście najłatwiej będzie znaleźć pracę, posiadając nie tylko pożądane kwalifikacje, bogate doświadczenie, ale i płynnie posługując się językiem niemieckim. I chociaż wielu Polaków zna język niemiecki, to jednak wciąż nie jest to powszechna umiejętność. Dlatego często pytamy, czy praca w Niemczech bez języka jest możliwa? Otóż tak, często nawet bardzo dobrze płatna. Praca w Niemczech bez języka dotyczyć będzie przede wszystkim zawodów i stanowisk, które na pierwszym miejscu wśród wymagań stawiają praktyczne umiejętności, nie zaś zdolności komunikacyjne (choć oczywiście nawet podstawowa znajomość niemieckiego lub angielskiego będzie nieocenionym atutem zarówno w szukaniu, jak i w samej pracy).

W jakich zawodach najkorzystniej pracować w Niemczech?

Niemiecka gospodarka od wielu lat cierpi na deficyt fachowców, którzy w praktyce dobrze opanowali techniczne rzemiosło. Dlatego, dzięki odpowiednim kwalifikacjom, możesz stać się naprawdę pożądanym pracownikiem. Poniżej przedstawiamy zawody, które są obecnie najbardziej opłacalne:

  • praca w Niemczech na budowie – od typu budowy oraz kwalifikacji zależeć będą możliwości stanowisk: od spawacza, przez operatora koparki, aż po kierownika budowy;
  • praca w Niemczech: elektryk – niemal każdy większy zakład pracy potrzebuje elektryka, który będzie sprawować dozór lub z powodzeniem zamontuje instalację elektryczną;
  • praca w Niemczech: kierowca – prowadzenie pojazdów różnych kategorii (od najpopularniejszej B, po bardziej specjalistyczne, tj. C+E) dotyczy rozmaitych sektorów gospodarki, od branży gastronomicznej, po usługi dostawcze;
  • oraz pozostałe.

Oczywiście nasze propozycje to tylko przykładowe zawody, z wielu możliwości, które oferuje niemiecki rynek pracy.

Praca w Niemczech – jakie kursy warto odbyć?

Aby zdobyć podstawowe kwalifikacje, umożliwiające pracę na wyżej wymienionych stanowiskach, wystarczy odbyć odpowiednie szkolenia energetyczne lub kurs dla kierowców dla określonych kategorii. Podczas szkoleń można posiąść specjalistyczną wiedzę teoretyczną z danej dziedziny, ale również nauczyć się praktycznych umiejętności zawodowych. Dzięki nim zdasz wymagane egzaminy. Zdobyte certyfikaty z pewnością zachęcą niemieckich pracodawców, którzy cenią sobie potwierdzone na piśmie umiejętności.

Kto może przystąpić do szkoleń zawodowych?

Chcąc rozszerzyć zakres swoich kwalifikacji zawodowych, nie trzeba mieć szerokich umiejętności. Wystarczy być osobą pełnoletnią oraz posiadać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej – to absolutne minimum wymagane przy zapisach. Nie ma znaczenia jakiej jesteś płci, ani jakie masz doświadczenie. Wyspecjalizowani instruktorzy nauczą Cię wszystkiego od podstaw, zgodnie z obowiązującymi międzynarodowymi wymogami.

Czy odbycie kursu się opłaca?

Kompleksowa nauka podczas szkolenia zawodowego potrwa znacznie krócej niż oczekiwany czas pracy w danym zawodzie. Dlatego warto poświęcić czas na lepsze przygotowanie do pracy, aby później móc piastować lepsze stanowiska oraz dostawać wyższe wynagrodzenie za wykonywanie tej samej pracy. Takie umiejętności będzie można w przyszłości wykorzystać zarówno w Polsce, jak i zagranicą – m.in. w Niemczech, gdzie wypłata będzie w euro. Nie zwlekaj i zatroszcz się o lepszą przyszłość już teraz!

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Onboarding

Onboarding zdalny, czyli wdrożenie pracownika...

Jak ograniczyć rotację pracowników, obniżyć koszty zatrudnienia i zwię...
Mobile Developer

Przyszłość Mobile Developer w Erze Sztucznej...

Mobile Developer to programista aplikacji mobilnych, który spe...
szkolenie e-commerce

Jak wybrać najlepsze szkolenie e-commerce...

Szkolenie e-commerce to doskonała inwestycja w swój rozwój zaw...
Mobbing

Mobbing – coraz mniej skarg, coraz więk...

Mobbing to poważny problem, który wciąż funkcjonuje w polskich firmach...