Choć wydawać by się mogło, że pewne zawody rzemieślnicze siłą rzeczy skazane są na wymarcie przez pęd naszego społeczeństwa i coraz to nowe techniki zmechanizowanego wytwarzania przedmiotów, najnowsze badania i trendy pokazują, że sytuacja kształtuje się zgoła inaczej! Wiele z nich wraca do łask!
Wśród nich znaleźć można takie profesje jak golibroda, krawcowa, introligator, kaletnik czy stolarz, którzy radzą sobie w dzisiejszych czasach coraz lepiej, nie tylko na etatach, lecz przede wszystkim zakładając własne, dochodowe biznesy. Pośród nich prym jednak wiedzie najcięższy chyba zawód świata – kamieniarz. Czym tak naprawdę się zajmuje i jak odnajduje się we współczesnym świecie – o tym kilka słów w najnowszym materiale.
Czym jest kamieniarstwo i na czym polega?
Jak wiadomo, kamieniarstwo to dział rzemiosła, który skupia się na wydobywaniu i obróbce kamienia. Co ciekawe, jest jednym z niewielu odłamów bądź co bądź rękodzieła, który od setek lat utrzymuje się na stałym poziomie i nie ulega zanikowi. Nic więc dziwnego, że kamieniarze chwalą sobie swoją pracę i pielęgnują tradycje zazwyczaj wpisane w ich rody od wiek wieków. Kamieniarze w głównej mierze zajmują się produkcją nagrobków i obróbką kamienia budowlanego. Najczęściej pracują w granicie lub marmurze. Właśnie z takich surowców wykonywane są nagrobki, parapety, ławki, schody, itp. o czym w dalszej części materiału.
Pomniki i nagrobki
Praca kamieniarza jest niezwykle trudna i mozolna. Dla przykładu stworzenie jednego nagrobka trwa od dwóch do trzech tygodni. W trakcie tego procesu bloki skalne cięte są na płyty różnej grubości, polerowane, frezowane i kształtowane w taki sposób, by wydobyć prawdziwe piękno kamienia. Nagrobki są tworzone według zaprojektowanych wcześniej wzorów, których salony sprzedaży nagrobków takie jak http://nagrobki-granitex.pl/ mają wiele lub zgodnie z wytycznymi i indywidualnym zamówieniem klienta. Prócz samej bryły nagrobka tworzone są personalizowane akcenty, takie jak płyta nagrobna, krzyże, wazony, płaskorzeźby i rzeźby. Kamieniarz jest więc nie tylko rzemieślnikiem, lecz również artystą.
Branża budowlana
Niemniej pracy niż przy nagrobkach, kamieniarz ma jeśli chodzi o branżę budowlaną. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że te same salony sprzedaży nagrobków, które w regionie specjalizują się właśnie w nagrobkach i pomnikach, zajmują się również wykańczaniem domów. Mowa tu głównie o kamiennych parapetach, schodach i ławkach, które upiększają wnętrza i zewnętrza naszych domów. Jeśli więc zależy Ci na dobrym wykonaniu i fachowej obsłudze, zdaj się na lokalnego kamieniarza, którego specjalizacją są nie tylko nagrobki, lecz również parapety granitowe i inne kamienne wykończenia domów.
Tagi: dochodowe biznesy, golibroda, granitex, introligator, kaletnik, kamieniarstwo, kamieniarz, krawcowa, krzyże, ławki, nagrobki, najcięższy zawód świata, obróbka kamienia, parapety, płyta nagrobna, Pomniki i nagrobki, Praca kamieniarza, schody, zawody rzemieślnicze
Szukam 5 kamieniarzy do układania przedwojennego bruku. Lipiec – październik w Krakowie.
Dodaj komentarz