logo
logo
logo
logo
uzdrowiska polskie

Powstanie Instytut Balneologiczny w Ciechocinku
Opublikowano: 1 czerwca 2016

O jubileuszowym XXV Kongresie Uzdrowisk Polskich rozmawiamy z prof. nadzw. dr. n. med. Waldemarem Andrzejem Krupą – prezesem zarządu Izby Gospodarczej „Uzdrowiska Polskie”

Czy z racji jubileuszowego charakteru XXV Kongresu Uzdrowisk Polskich czynione są specjalne przygotowania? Przewidziane są jakieś wyjątkowe atrakcje?

Waldemar Andrzej Krupa Kongres Uzdrowisk Polskich odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2016 roku. Jako Izba Gospodarcza „Uzdrowiska Polskie” jesteśmy w tym roku organizatorem wiodącym. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda objął Honorowy Patronat nad Obchodami 180-lecia Uzdrowiska Ciechocinek, w które wpisany jest XXV Kongres Uzdrowisk Polskich. XXV Uroczystości zainauguruję wspólnie z mgr. inż. Leszkiem Dzierżewiczem – burmistrzem Ciechocinka. XXV Kongres Uzdrowisk Polskich w Ciechocinku będzie okazją do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju gmin uzdrowiskowych i uzdrowisk oraz wręczenia po raz kolejny wyróżnień w postaci Statuetki Asklepiosa. W tym czasie zostanie również wręczony tytuł Honorowego Obywatela Ciechocinka. Organizowana w trakcie Kongresu wystawa sprzętu medycznego i produktów uzdrowiskowych będzie okazją do zapoznania się z różnorodną ofertą oraz najnowszymi nowinkami i osiągnięciami w tym zakresie.

Tegoroczne hasło to „Rehabilitacja w uzdrowiskach – skuteczna i najtańsza”. Czy problem efektywności rehabilitacji jest takim najważniejszym obecnie przedmiotem debaty w odniesieniu do uzdrowisk? Z jakimi problemami i zagadnieniami borykają się aktualnie uzdrowiska?

Waldemar Andrzej Krupa Polskie uzdrowiska od lat pracowały na swoją renomę. Dzięki  swojej działalności zdrowie ratuje tam ponad 300 tysięcy osób rocznie, tymczasem branża uzdrowiskowa nie ma żadnego wsparcia ze strony władz centralnych. Ostatnie projekty rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia nie wróżą branży uzdrowiskowej niczego dobrego. Jesteśmy w sytuacji, w której, zamiast wyjść naprzeciw z pomocą i ustalić kompromisy, straszy się podmioty lecznictwa uzdrowiskowego, że zostaną zamknięte z powodu m.in. niespełnienia  kryteriów, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Zapomina się, że dostosowanie naszych ośrodków potrzeba czasu. Warto odnotować, że likwidacja lecznictwa uzdrowiskowego przyniesie negatywne skutki ekonomiczne oraz społeczne m.in. w postaci likwidacji działalności przez wiele podmiotów, wzrostu bezrobocia, szczególnie w dużych gminach uzdrowiskowych o i tak już dużych problemów ze znalezieniem pracy dla potrzebujących, poważnych problemów małych gmin uzdrowiskowych, które nie mają alternatywy innej niż lecznictwo uzdrowiskowe i turystyka, negatywnego wpływu na budżet gminy itp.

Jakie tematy ponadto będą poruszane podczas wykładów i dyskusji?

Waldemar Andrzej Krupa Tematy przygotowanych sesji plenarnych są skierowane zarówno do administracji rządowej, jak i przedstawicieli branży lecznictwa uzdrowiskowego. Dotyczyć będą kwestii niezwykle ważnych dla całego środowiska uzdrowiskowego. Kwestie poruszane na Kongresie Uzdrowisk Polskich to m.in.: rozwój balneologii i lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce, aktualna sytuacja w lecznictwie uzdrowiskowym z perspektywy Narodowego Funduszu Zdrowia, programy zdrowotne oraz  założenia i cele polityki senioralnej państwa. Jednym z głównych tematów będzie niewątpliwie problem powołania Instytutu Balneologicznego w Ciechocinku. Jest to niezbędne dla naukowej podbudowy lecznictwa uzdrowiskowego.

Czego oczekują Pana zdaniem uczestnicy Kongresu – poznania nowych trendów czy raczej wymiany doświadczeń? A może ich wymagania dotyczą jeszcze innych kwestii?

Waldemar Andrzej Krupa Kwestie podjęte podczas kongresu mogą stać się inspiracją dla różnych grup działających w obrębie środowiska sanatoryjnego, a także do sformułowania wniosków wyznaczających dalsze kierunki rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego

W tym roku gospodarzem Kongresu będzie Ciechocinek. Czemu akurat padło na wybór tej miejscowości?

Waldemar Andrzej Krupa 2016 rok jest rokiem wyjątkowym dla Ciechocinka. Szereg jubileuszy oraz towarzyszące im imprezy spowodują, że Ciechocinek będzie tętnił życiem przez niemal cały rok. Przypomnijmy tegoroczne jubileusze: 180-lecie Uzdrowiska, 100-lecie nadania praw miejskich, 125-lecie powstania Teatru Letniego, 110-lecie powstania Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka, 130-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 70-lecie Liceum Ogólnokształcącego. Poza tym Ciechocinek jest jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk

Termin rezerwacji został przedłużony do 30 maja. Można się tu doszukiwać słabnącego zainteresowania uczestnictwem w wydarzeniu?

Waldemar Andrzej Krupa Kongres Uzdrowisk Polskich corocznie gromadzi liczną grupę uczestników i gości związanych z uzdrowiskami: przedstawicieli władz administracji rządowej i samorządowej, środowisk naukowych i medycznych, zarządzających przedsiębiorstwami uzdrowiskowymi, hotelami oraz władze i członków organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz branży uzdrowiskowej. Termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony do końca maja ze względu na bardzo duże zainteresowanie Kongresem Uzdrowisk Polskich. Cały czas nadsyłane są zgłoszenia uczestnictwa.

Rozmawiał Piotr Nowacki

 

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...