logo
logo
logo
logo

Popularność świateł do jazdy dziennej
Opublikowano: 26 stycznia 2016

światła do jazdy dziennejStosowanie świateł do jazdy dziennej (DRL – Daytime Running Lights) regulowane jest zarówno przez przepisy krajowe, jak i europejskie dyrektywy. Obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania obowiązuje w Polsce od 17 kwietnia 2007 roku. Wymiennie z nimi można używać świateł do jazdy dziennej, ale jedynie pod pewnymi warunkami.

Światła te mogą być montowane fabrycznie lub instalowane samodzielnie. Obowiązek ich posiadania, wynikający z prawa europejskiego, dotyczy nowszych modeli samochodów, czyli z homologacją po dniu 7 lutego 2011 roku. Jakie korzyści można osiągnąć, korzystając ze świateł do jazdy dziennej i na co zwrócić uwagę podczas wyboru najwłaściwszego modelu?

Zasady stosowania DRL

Jak sama nazwa wskazuje, światła do jazdy dziennej mogą być używane jedynie od świtu do zmierzchu, w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Powinny się automatycznie wyłączać z chwilą, gdy włączymy światła mijania, drogowe lub przeciwmgielne przednie. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której stosujemy wymienione światła jedynie do nadawania pulsacyjnych sygnałów w krótkich odstępach czasu. Światła do jazdy dziennej włączają się automatycznie po uruchomieniu silnika. Wymaganą dla nich barwą jest barwa biała.

Warto tutaj wspomnieć o Rozporządzeniu z 4 maja 2009 roku. Reguluje ono konieczność włączania innych świateł wraz ze światłami do jazdy dziennej. Mamy w tym przypadku do czynienia z 2 rozgraniczeniami:

  • pojazdy rejestrowane po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku – wraz ze światłami DRL nie mogą się włączać światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej
  • samochody rejestrowane do 31 grudnia 2009 roku – światła do jazdy dziennej mogą się włączać razem ze światłami pozycyjnymi oraz oświetleniem tablicy. Natomiast przy rejestracji po 1 stycznia 2010 roku światła DRL mogą być zapalane jedynie z przodu pojazdu.

światła do jazdy dziennejZatem wcześniejsza konieczność współdziałania świateł do jazdy dziennej wraz ze światłami pozycyjnymi jest tak naprawdę niezgodna z prawem unijnym.

Podobnie jak inne oświetlenie samochodowe, tak i światła DRL muszą być prawidłowo rozmieszczone. Przede wszystkim instaluje się je symetrycznie względem osi pojazdu. A jak wyglądają szczegółowe parametry?

  • wysokość: co najmniej 25 cm od ziemi, jednak nie wyżej niż 150 cm
  • odległość między światłami: nie mniejsza niż 60 cm
  • odległość od bocznego obrysu pojazdu: maksymalnie 40 cm

Korzyści stosowania świateł do jazdy dziennej

Światła DRL mają spełniać jedną podstawową funkcję – zwiększać widoczność pojazdu w dzień. Chodzi głównie o dni silnie nasłonecznione. Intensywne, oślepiające światło słoneczne może być bowiem równie niebezpieczne, jak zła przejrzystość powietrza wynikająca z trudnych warunków pogodowych. Co istotne, z dobrym oświetleniem pojazdu nie idzie w parze ryzyko oślepienia pozostałych kierowców. Polacy są w Europie jednym z liderów korzystania ze świateł DRL, doceniają je głównie kierowcy dużych miast.

Na jakie zalety świateł do jazdy dziennej zwraca się uwagę? Docenia się przede wszystkim oszczędność paliwa, mniejsze obciążenie alternatora oraz mniejszą eksploatację samych żarówek, jak i głównych reflektorów. Energooszczędność świateł DRL wynika głównie z ich niskiego poboru prądu – podczas gdy światła mijania pobierają 110 W energii, światła do jazdy dziennej jedynie od 10 W (w przypadku LED) do 42 W energii. Trzeba także wspomnieć o większej żywotności tego typu oświetlenia, ich trwałość wynosi średnio 10 tysięcy godzin.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie świateł DRL?

Rozglądając się za światłami do jazdy dziennej, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na homologację oświetlenia. Ta zasada dotyczy zakupu każdego rodzaju żarówek samochodowych. Homologacja jest gwarancją dopuszczenia danego produktu do powszechnego użytku, czyli zapewnia kierowcy bezpieczeństwo podczas eksploatacji. W przypadku świateł DRL ważną kwestią jest również obecność modułu automatycznego, ponieważ, jak zostało wcześniej wspomniane, światła do jazdy dziennej muszą się automatycznie wyłączyć z chwilą zapalenia świateł mijania, drogowych i przeciwmgielnych przednich. Pamiętajmy także o obowiązkowej białej barwie tego typu oświetlenia.

Renomowani producenci oświetlenia, jak na przykład Philips czy Osram, oferują dodatkowe właściwości świateł DRL, przedłużające ich trwałość oraz ułatwiające użytkownikowi montaż żarówek. Odporność na wilgoć, kurz, drgania czy uderzenia żwiru jest niezwykle przydatną cechą tego rodzaju oświetlenia.

Warto również mieć na uwadze, czy proponowane żarówki pasują do większości modeli samochodów. Wśród dostępnych na rynku produktów swoje ugruntowane miejsce zajmują już takie sprawdzone modele oświetlenia DRL, jak chociażby DayLight 9, DaylightGuide Philips czy LEDriving Osram. Wszystkie te modele, jak również i inne dostępne są w nocar.pl.

To sprawdzone źródło markowego oświetlenia renomowanych producentów, między innymi General Electric, Philips, Osram, Tungsram czy Narva. Więcej informacji na temat korzyści wynikających z zakupu oryginalnego oświetlenia samochodowego, jak również ryzyka stosowania niesprawdzonych, gorszej jakości żarówek znaleźć można na blogu nocar.pl.

Źródła zdjęć: Philips

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.