Pompy ciepła – jeszcze niedawno traktowane jako branżowe ciekawostki – zyskują coraz większą popularność. Liczba zamontowanych w Polsce urządzeń rośnie z roku na rok. Inwestują w nie zarówno przedsiębiorcy, jak i właściciele domów jednorodzinnych. Rynek jest bogaty i każdy znajdzie na nim pompę idealną dla siebie. Poniżej omówimy kilka rodzajów urządzeń i podpowiemy, jakie sprawdzą się najlepiej w polskich domach.
Pompa ciepła to urządzenie, które – dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym – gwarantuje kompleksowe ogrzewanie budynku. W zależności od typu pompy energię pobiera ona z gruntu, wody lub powietrza. To od tych żywiołów sprzęt ten bierze swoją nazwę. I tak gruntowa pompa ciepła odbiera ciepło z gruntu za pomocą wymiennika umieszczonego w ziemi, dostarczając ciepło do budynków.
Ten rodzaj urządzenia będzie najlepszy dla osób, które dopiero planują budowę domu. Ze względu na konieczność wykonania przekopów, rzadko decydujemy się na nie podczas remontów – montaż pompy gruntowej na zagospodarowanej działce bywa kłopotliwy. Musimy pamiętać, że nad pompą nie można umieszczać roślin o dużych korzeniach – to ryzyko uszkodzenia urządzenia. Ziemia nad wymiennikiem powinna być świetnie nasłoneczniona i dobrze przepuszczać wodę, by ten miał szansę prawidłowo pracować.
Pompa ciepła powietrze-woda to wygodniejsze rozwiązanie dla osób, które mają już dom i chcą przeprowadzić w nim ekologiczną renowację. Decydujemy się na nią również wtedy, kiedy nie ma możliwości doprowadzenia do budynku sieci gazociągowej. Choć sam montaż urządzenia jest dość kosztowny, to późniejsza eksploatacja sprawia, że to bardzo opłacalna metoda grzewcza. Nie musimy dostarczać jej żadnego paliwa – nie kupujemy więc drewna, węgla, nie płacimy za gaz. Pompa tego typu służy zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i chłodzenia ich latem.
Dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła PCCO SPLIT firmy Hewalex. Zastosowano tutaj dwie jednostki – wewnętrzną i zewnętrzną, która działając wspólnie, dostarczają nam pożądanej temperatury. Co ważne, jednostka zamontowana wewnątrz budynku nie generuje nadmiernego hałasu, zapewniając maksymalny komfort użytkowania. Wymiary jednostki wewnętrznej są zbliżone do tradycyjnego gazowego kotła wiszącego. Nie musimy więc zbyt dużo miejsca poświęcać na montaż urządzenia. W pakiecie dostajemy komfort termiczny o każdej porze roku i ekologiczny, oszczędny system grzewczy na lata.
Warto wspomnieć, że pompą ciepła można wygodnie zarządzać przez system Ekontrol. Dzięki niemu jesteśmy w stanie włączać i wyłączać urządzenie o dowolnej porze, gdziekolwiek się znajdujemy.
Wymieniając rodzaje pomp ciepła, nie sposób pominąć tych przeznaczonych do podgrzewania wody. Dzięki pompie PCWU wyposażonej w zintegrowany podgrzewacz wody o pojemności 200 lub 300 litrów otrzymujemy ciepłą wodę użytkową w całym budynku. Sama zabudowa jest bardzo prosta i nie wymaga wiele prac budowlanych. Wybierając urządzenie z oferty firmy Hewalex, dostajemy pompę o wysokiej klasie efektywności energetycznej. Dzięki komponentom od zaufanych, doświadczonych producentów sprzęt jest niezwodny, cichy i bardzo trwały.
Tagi: DOM, ekologia, Hewalex, ogrzewanie, pompa ciepła
Dodaj komentarz