Zespół Ratunkowy prowadzony przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wyruszył z pomocą medyczną dla ofiar największych od 20 lat powodzi w Peru. Polscy lekarze odlecieli wczoraj do Limy samolotem Linii Lotniczych KLM, które wspierają misję.
– Odebraliśmy apel peruwiańskiego Ministerstwa Zdrowia, które alarmuje, że w wyniku katastrofy tysiące osób doznało poważnych obrażeń wymagających pilnej pomocy medycznej. – mówi dr Wojciech Wilk, prezes PCPM. – Na początek wysyłamy dwóch lekarzy i ratownika medycznego, którzy pomogą rannym w kataklizmie oraz rozpoznają sytuację humanitarną na miejscu. W najbliższych kilkunastu dniach planujemy wysłać kolejną grupę naszych specjalistów.
W powodziach, które w marcu nawiedziły prowincje wzdłuż wybrzeża Peru obrażeń doznało nawet kilkaset tysięcy osób. Kompletnie zniszczona lub znacznie uszkodzona została infrastruktura miast. Zawaliły się setki domów, szkoły, szpitale.
– Według informacji, jakie otrzymujemy z Peru w szpitalach brakuje leków, środków opatrunkowych, personelu medycznego i środków higienicznych. Mieszkańcy wybrzeża zmagają się z epidemią dengi, a dzieci – z zatruciami powodującymi biegunki, które są bezpośrednim zagrożeniem życia. – wyjaśnia dr Joanna Gradek, chirurg dziecięcy, członkini Zespołu Ratunkowego PCPM, która wyjeżdża do Peru na dwa tygodnie.
KLM będąc prawdziwie globalną firmą łączy ludzi na całym świecie i uczestniczy w życiu społeczności 150 miast na 5 kontynentach, do których latają niebieskie samoloty. Od 1999 roku firma realizuje własny program charytatywny pod nazwą AirCares, którego głównym celem jest poprawa warunków życia dzieci z biednych środowisk.
– Cieszymy się, że mogliśmy też wesprzeć inicjatywę Polskiego Centrum Pomocy i pomagać ofiarom powodzi w Peru, w tym wielu dzieciom – powiedział Frantisek Siling, Dyrektor Generalny Air France KLM w Polsce.
fot: arch. Zespołu Ratunkowego PCPM
Tagi: Air France KLM, AirCares, Frantisek Siling, Joanna Gradek, katastrofa, PCPM, Wojciech Wilk, zdrowie
Dodaj komentarz