Kupujesz auto? Niekoniecznie będziesz musiał zapłacić podatek do urzędu skarbowego! Wszystko zależy od tego, czy sprzedaje Ci go osoba prywatna, czy pojazd nabywasz prosto z salonu lub komisu. Przekonaj się, kiedy jesteś zwolniony z opłaty, a także w jaki sposób dopełnić formalności. Poznaj wysokość podatku od zakupu auta oraz termin zapłaty.
Wbrew pozorom sprawa jest dość prosta. Jeśli nabywasz pojazd mechaniczny – auto osobowe, towarowe, motocykl – jako osoba prywatna od innej osoby prywatnej, jesteś zobowiązany prawnie do uiszczenia opłaty do urzędu skarbowego. Z kolei jeśli jako osoba prywatna nabywasz auto w salonie, komisie lub od właściciela działalności gospodarczej, podatek zostaje zawarty w fakturze VAT – nie musisz się nim przejmować.
Ale to nie jedyne koszty, jakie poniesiesz po zakupie auta! Jeżeli jest to auto nowe, czyli z salonu, lub importowane z zagranicy przez właściciela komisu, musisz je zarejestrować. Opłat nie unikniesz także w przypadku zakupu używanego samochodu od osoby prywatnej lub prowadzącej działalność gospodarczą – taki pojazd będziesz musiał przerejestrować na siebie.
Nie ma jednej określonej kwoty, która obowiązywałaby wszystkich kupujących. Wylicza się ją procentowo, indywidualnie, co jest sprawiedliwe – podatek od skromnego kilkunastoletniego autka nie powinien wynosić tyle samo co podatek od samochodu prosto z salonu, drogiego i nowoczesnego. Wspólne dla wszystkich kupujących jest jedynie to, że podatek wynosi 2% wartości rynkowej ich samochodu w dniu zakupu. Wyliczyć ją muszą sami.
Wartość rynkowa auta nie musi być tożsama z ceną, jaką za nie zapłaciłeś (zdarza się, że nie jest). Wylicz ją, posiłkując się internetem oraz magazynami branżowymi. Sprawdź, jakimi cenami odznaczają auta podobne do Twojego pod względem marki, modelu, wieku, wielkości silnika. Z sumy wylicz 2%, i gotowe.
By uniknąć płacenia grzywny, dopełnij formalności w przeciągu dwóch tygodni od zakupu auta (od podpisania umowy). Wykonaj dwie czynności: po pierwsze przelej na rachunek urzędu skarbowej 2% z wyliczonej wartości rynkowej samochodu, po drugie wyślij do urzędu (pocztą lub mailowo, możesz także udać się do placówki osobiście) deklarację PCC-3, w której podasz dane swoje, samochodu, ale także wpiszesz kwotę wartości auta.
Urzędnik skarbówki wyliczy wartość rynkową samochodu na własną rękę. Ma do dyspozycji katalog cen aut, gdzie znajdziesz model odpowiadający Twojemu. Jeśli suma pokryje się z wyliczoną przez Ciebie, masz już formalności z głowy – gratulacje. Jeżeli jednak Twoja okaże się za niska, zostaniesz poproszony do zrobienie dopłaty.
Przed zakupem auta nie zapomnij wykupić dla niego polisy OC – to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie w Polsce. Znajdź ofertę, która będzie korzystna dla Ciebie finansowo. Z uwagi na przysługujące Ci zniżki – traktowane z inną wagą przez każde towarzystwo – ceny będą różne. Pamiętaj też, że jeśli chcesz dobrać któreś z ubezpieczeń dodatkowych (AC, NNW, assistance), warto to zrobić w momencie nabywania OC. Brane w pakiecie mogą kosztować mniej niż osobno.
Tagi: motoryzacja, podatki, prawo, ubezpieczeniaDziękuję za pomoc. Z jakiego roku jest ten wpis? Nie wiem czy dane są nadal aktualne.
Dodaj komentarz