Internet of Things (Internet Rzeczy, IoT) to technologia pozwalająca przedmiotom codziennego użytku łączyć się z globalną siecią oraz gromadzić i wymieniać między sobą informacje. Prowadzi to do zwiększenia zakresu ich funkcjonalności, przyspiesza ich pracę oraz umożliwia im lepsze dostosowanie się do potrzeb użytkownika.
Popularność technologii IoT rośnie z roku na rok, co odbija się też na liczbie urządzeń ją wykorzystujących. BusinessWire przewiduje, że do 2020 r. na rynku będzie obecnych 30 mld autonomicznych maszyn podpiętych do globalnej sieci, choć pojawiają się także prognozy mówiące o nawet 50 mld sprzętów. Wszystko to sprawia, że wartość rynku IoT (oszacowana przez BuisnessInsiderInteligence) w 2019 r. ma wynieść aż 600 mld dolarów.
Przy dużym spektrum możliwości, które oferuje Internet Rzeczy, trudno jest zhierarchizować korzyści płynące dla przedsiębiorców z wykorzystania tej technologii. Każdy biznes charakteryzuje się odmiennymi potrzebami i tylko odpowiedni proces wdrożeniowy pozwala osiągnąć zakładany rezultat. Pogrupowanie zastosowań Internetu Rzeczy, pozwala zobaczyć, w których zakresach może usprawnić on pracę i stanowić
Wspomniany na początku odpowiedni proces wdrożeniowy pozwoli zastosować Internet of Things w tych zakresach, w których przyniesie on firmie najwięcej korzyści. Warto tu przytoczyć badanie przeprowadzone w 2016 r. przez Instytut SAS, w którym zebrał on opinie przedstawicieli 75 dużych przedsiębiorstw. Jedno z pytań dotyczyło tego, jakie ryzyko wiąże się z niepełnym wykorzystaniem potencjału Internetu Rzeczy. Wśród najczęstszych odpowiedzi pojawiły się takie pozycje, jak: utrata pozycji na rynku, zmniejszenie efektywności, brak świadomości szans rynkowych oraz wytracenie płynności we wprowadzaniu innowacji. To pokazuje, że tylko odpowiednie, dopasowane w pełni do swojego biznesu, wykorzystanie tej technologii da pożądany rezultat.
Głównym niebezpieczeństwem, płynącym z włączenia urządzeń działających w Internecie Rzeczy w firmową sieć IT, jest groźba wycieku danych bądź ataku hakerskiego z zewnątrz. Należy natomiast wiedzieć, że istnieją rozwiązania, które mogą prowadzić do znacznego podniesienia bezpieczeństwa w firmie, poprzez wzmocnienie najsłabszych ogniw w łańcuchu urządzeń łączących się z globalną siecią.
ń mających podnieść bezpieczeństwo informacyjne przedsiębiorstwa najwięcej (aż 81 proc.) wskazań dotyczyło edukacji użytkowników końcowych, czyli właśnie pracowników. Pokazuje to, że, tak jak w wielu innych przypadkach, wiedza jest istotniejsza od narzędzi oraz potwierdza, że inwestycja w kompetencje podwładnych może być dla przedsiębiorcy najlepszym zabezpieczeniem.
Zagrożeń płynących z użytkowania Internetu Rzeczy nie wolno bagatelizować, szczególnie w chwili obecnej, kiedy liczba ataków na sieci informatyczne firm znacząco wzrosła. W samym tylko 2016 r. odnotowano o 46 proc. więcej ataków hakerskich wycelowanych w przedsiębiorstwa w stosunku do roku poprzedzającego. Dobór rozwiązań IT nie może być więc przypadkowy, a musi być związany z analizą tego, jak wpłyną one na bezpieczeństwo firmy.
Internet Rzeczy bardzo często pokazywany jest jako remedium na wiele problemów, jednak w rzeczywistości jest on tylko narzędziem, które samo z siebie nic dla firmy nie wniesie. Dopiero wiedza na temat tego, jak go wykorzystać oraz świadomość zagrożeń i umiejętność zapewnienia swojej firmie cyfrowego bezpieczeństwa przyniesie przedsiębiorcy wymierne korzyści. Edukacja z zakresu IoT staje się więc w dzisiejszych czasach jednym z kluczowych czynników budowania przewagi konkurencyjnej nad biznesowymi rywalami.
Łukasz Laskowski, prezes firmy Ediko sp. z o. o.
Tagi: Internet Rzeczy, IoTW moim przedsiębiorstwie korzystamy z rozwiązań firmy Anegis. Dla mnie Internet rzeczy to jest przyszłościowe rozwiązanie, które znacznie ułatwia pracę całej firmie. Dzięki temu możemy ograniczyć koszty, zwiększyć jakość produkcji, śledzenie zapasób czy ich monitorowanie. Dobrze, że w artykule też zostały zawarte zagrożenia. Myślę, że to godne uwagi i trzeba się temu przyjrzeć. 30 miliardów urządzeń podpiętych do internetu to bardzo duża ilość. Będzie rosła sukcesywnie i szybko w najbliższych latach. Tym bardziej, że świat przestawia się na pracę zdalną.
Dodaj komentarz