logo
logo
logo
logo
odszkodowanie komunikacyjne

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny – jak uzyskać?
Opublikowano: 16 lutego 2017

Wypadek komunikacyjny zaliczany jest do najbardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu. Nie dziwi więc fakt, że uczestnikom należą się odszkodowania, które pokryją wszelkie koszty związane z wypadkiem. Kto może ubiegać się o odszkodowanie i co właściwie nam przysługuje?

Czym jest odszkodowanie komunikacyjne?

Każdy z nas prawdopodobnie brał udział w wypadku w ruchu lądowym. Mogły się one odbyć z udziałem samochodów, motocykli, rowerów, a nawet pieszych. W związku z ilością i charakterem odszkodowań komunikacyjnych zagadnienie to od dawna podlega ustawowym regulacjom prawnym.

Podstawowym aktem prawnym zawierającym przepisy dotyczące poruszania się po drogach publicznych jest ustawa o ruchu drogowym, ale nie jest to jedyny akt prawny, który dotyczy wypadków komunikacyjnych. Przy ustaleniu odpowiedzialności za spowodowanie wypadku komunikacyjnego bierze się pod uwagę również ustawy zawarte w kodeksie karnym i wykroczeń.

Powszechność wypadków i rozwój infrastruktury spowodowały konieczność objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami od odpowiedzialności cywilnej (OC) wszystkich kierujących pojazdami mechanicznymi.

W razie wypadku firma ubezpieczeniowa, dzięki wpłacanym na jej rzecz składkom, finansuje wszelkie zobowiązania wobec poszkodowanego.

W ramach odszkodowania komunikacyjnego przysługuje nam:

  • Zwrot kosztów leczenia i wszelkich wydatków z tytułu pogorszenia stanu zdrowia,
  • Zwrot kosztów związanych z naprawą lub kupnem nowego pojazdu,
  • W przypadku utraty możliwości wykonywania dotychczasowego zawodu (może być to wynikiem utraty narzędzia pracy – samochodu, a także czasowego lub trwałego uszczerbku na zdrowiu) przyznana zostaje renta, która wyrównuje utracone dochody,
  • W przypadku śmierci uczestnika wypadku przysługuje jednorazowe odszkodowanie z tytułu znacznego pogorszenia się sytuacji życiowej dla każdego z uprawnionych np. współmałżonek, dziecko, rodzice. Należy się również zwrot kosztów pochówku.

Komu przysługuje odszkodowanie powypadkowe?

O odszkodowanie mogą ubiegać się wszystkie osoby biorące udział w wypadku niezależnie od tego, czy same posiadają OC (np. w sytuacji potrącenia pieszego). Istnieje jednak sytuacja, kiedy to nie należą się żadne świadczenia i dotyczy to  osób, które są wyłącznymi sprawcami wypadku – zgodnie z at. 436 w zw. z art. 436 kodeksu cywilnego.

Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Wtedy, kiedy zależy nam na większej kwocie odszkodowania. Radca prawny daje gwarancję uzyskania pełnego odszkodowania i zadośćuczynienia, bowiem – stosownie do art. 87 § 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego – przysługuje mu uprawnienie do bycia pełnomocnikiem procesowym i reprezentacji poszkodowanego w postępowaniu sądowym.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zakłady ubezpieczeń niechętnie wywiązują się z roszczeń z OC sprawców i niejednokrotnie przekazują kwoty o wiele niższe, niż zasługuje na to faktyczna strata – nie jest to jednak regułą, jednak proceder ten występuje.

Dokumenty potrzebne do uzyskania odszkodowania

Początkowo należy skontaktować się z zakładem ubezpieczeń i ustalić, jaki formularz musimy wypełnić. Oprócz niego niezbędne mogą okazać pisma, w tym:

  • dokładny opis zdarzenia,
  • ustalenia jednostki policji, która zajmuje się sprawą,
  • dane świadków wypadku,
  • zdjęcia z miejsca zdarzenia,
  • przyznanie się do winy sprawcy,
  • dokumenty z SOR.

Więcej na temat pomocy prawnej w kwestii odszkodowań lub dopłat do odszkodowania znajdziesz tutaj: http://www.kancelariaverius.pl/porady-prawne.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 6 komentarzy
  • Sławek Kuczko pisze:

    Tylko trzeba zauważyć, że jeśli będziemy ubiegać się o odszkodowanie to czeka nas nie lada walka. Oczywiście jedna sprawa, że możemy otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia sprawcy, a druga, że możemy dodatkowo walczyć poprzez sprawę cywilną. Nie mnie wiem z doświadczenia, że walka o pieniądze (godne) z ubezpieczenia to droga przez mękę brałem udział w wypadku (nie z naszej winy) dodatkowo mieliśmy wykupione ubezpieczenie na wypadek takich zdarzeń, dodatkowa polisa z pracy i był problem – kwota przyznana, ale za 2 otwarte złamania dość dużo bólu i 3 miesiące w szpitalu w tym miesiąc w śpiączce otrzymałem uwaga – 1800 zł . To była propozycja, której nie przyjąłem szef dał mi kontakt do firmy, która się tym zajmuje Solace. Udało się po pewnym okresie walki wywalczyć dużo wyższą kwotę. I taką drogę polecam od razu pisma od was ubezpieczalnie mają naprawdę w poważaniu.

  • strzel się w glace solace pisze:

    srace solace słaba szeptanka panie

  • marta pisze:

    Niestety otrzymanie odszkodowania czasem graniczy z cudem. po wypadku ubezpieczyciel proponował mi o wiele niższą kwotę niż powinnam otrzymać (ok. 6 razy!) więc postanowiłam walczyć. Znalazłam firmę Advoco i podpisałam z nimi umowę (jeśli przegrają, nic nie płacisz) – no i wywalczyli moje odszkodowanie, w dodatku 8 razy większe od proponowanego! Właśnie dlatego trzeba walczyć, niech ubezpieczyciel nie myśli, że może sobie pogrywać z ludźmi

  • Daczkowski pisze:

    Tylko trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że firmy odszkodowawcze bardzo mocno zaniżają odszkodowania, które chcą dać i to jest dość duży problem w tym wszystkim. Z drugiej strony są własnie takie firmy jak Solace, które mogą pomóc w dochodzeniu do właściwej kwoty i to jest jakiś sposób, żeby osiągnąć odpowiedni poziom.

  • milos pisze:

    Adres do gościa a.kita@euco.pl , który pomógł mi odzyskać odszkodowanie. On jest z EuCO.

  • seba pisze:

    EuCO jest ok. Jest to jedna z niewielu firm odszkodowawczych, którą naprawdę mogę polecić. W sprawach odszkodowań nie ma co samemu się bawić z ubezpieczycielem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

zasiedzenie

Jak działa zasiedzenie w świetle przepisów pr...

Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotr...

Bez zbędnych wydatków...

Zakup sprzętu elektronicznego to najczęściej jednorazowy wydat...
Siatka do bagażnika

Siatka do bagażnika – jak poprawić organizacj...

Utrzymanie porządku w bagażniku samochodowym to wyzwanie, szczególnie...