Przeważająca większość Polaków emigruje do Wielkiej Brytanii w celu znalezienia dobrze płatnej pracy i z myślą o polepszeniu sytuacji finansowej. Niestety wielkie nadzieje na lepsze życie i stałe zatrudnienie często się nie spełniają i zamiast stabilnej imigranci pracują na czarno.
Praca bez umowy wiąże się z wieloma konsekwencjami, a jedną z nim są problemy z uzyskaniem odszkodowania, jeżeli podczas pracy doszło do wypadku.
Wypadki są niestety nieodłącznym elementem pracy, szczególnie jeżeli ma ona charakter pracy fizycznej.
Czy jeżeli tego typu praca wykonywana jest bez umowy i w jej trakcie dojdzie do wypadku, w wyniku którego osoba zatrudniona na czarno doznała obrażeń, ma ona prawo do odszkodowania?
Na szczęście tak, ponieważ w świetle brytyjskiego prawa praca bez umowy nie wyklucza możliwości złożenia roszczeń o odszkodowanie z tytułu obrażeń poniesionych w wyniku wypadku w trakcie pracy. Brak umowy może jednak utrudniać ubiegani się o rekompensatę.
Co wobec tego trzeba zrobić, aby skutecznie walczyć o swoje prawa? Przede wszystkim należy znaleźć współpracowników, którzy byliby gotowi potwierdzić, że poszkodowany jest zatrudniony w danej firmie, wykonuje w niej określone obowiązki i otrzymuje wynagrodzenie.
Pomocne są różnego rodzaju protokoły, potwierdzenia przelewów za wypłaty czy listy obecności poświadczające o zawarciu stosunku pracy pomiędzy poszkodowanym a pracodawcą. Dopiero udowodnienie zatrudnienia w firmie, w której doszło do wypadku, daje szanse na walkę o odszkodowanie.
Jeżeli stan zdrowia na to pozwala, warto znaleźć świadków zdarzenia i zdobyć ich dane personalne, żeby w razie konieczności potwierdzili wypadek. Najlepiej, jeżeli świadkami są współpracownicy poszkodowanego, którzy jednocześnie są w stanie zaświadczyć o jego zatrudnieniu w firmie.
Nie ma przy tym znaczenia, czy zatrudnienie miało charakter legalnej pracy, czy też odbywało się bez umowy. Po znalezieniu świadków należy poinformować pracodawcę o zdarzeniu i poprosić go o odnotowanie wypadek, a następnie udać się do szpitala lub lekarza GP w celu zbadania obrażeń. Raport medyczny będzie podstawą do określenia wysokości ewentualnego odszkodowania.
Jak się zachować, jeżeli nieuczciwy pracodawca nie przyzna się do zatrudniania na czarno? Wówczas warto skorzystać z pomocy instytucji zwanej Citizen Advice Bureau (Biuro Doradztwa Obywatelskiego), która zajmuje się tego typu sprawami.
Wystarczy poprosić współpracowników, aby w obecności urzędnika poświadczyli, że poszkodowany rzeczywiście pracował w danej firmie, a drzwi do walki o odszkodowanie zostaną otwarte.
Podsumowując, zatrudnienie na czarno nie dyskwalifikuje poszkodowanego w staraniach o odszkodowanie, jeżeli w wyniku wypadku podczas pracy poniósł obrażenia. Niemniej brak umowy stanowi poważną przeszkodę w ubieganiu się o zadośćuczynienie i może obniżyć jego wysokość, dlatego tak czy siak warto mieć ją podpisaną.
Legalne zatrudnienie znajduje się bowiem w interesie pracownika i jednocześnie jest obowiązkiem każdego pracodawcy działającego w Anglii i na Wyspach Brytyjskich.
Źródło: Wypadek w UK
Tagi: praca, prawo, ubezpieczenie, wypadek przy pracy, Wypadek w UKMiałem wypadek w Hiszpanii – czy mam szanse
Dodaj komentarz