logo
logo
logo
logo
Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii jako przyszłość w sektorze energetyki
Opublikowano: 9 lipca 2018

Wielu polityków chcąc zdobyć poparcie wyborców rezygnuje ze służbowych limuzyn na rzecz rowerów, bycie wege na stałe zagościło w hollywoodzkich trendach, a celebryci wybierają szklane butelki i zdrową żywność z upraw ekologicznych. Jednak to, co będzie miało pozytywne przełożenie na ekologię to wykorzystywanie w jak największym stopniu odnawialnych źródeł energii.

Co z tym węglem?

Niestety wciąż, konwencjonalne źródła pozyskiwania energii, czyli spalanie paliw kopalnianych i energia produkowana przez elektrownie atomowe mają największy udział w rynku. Zarówno węgiel, ropa czy gaz ziemny stanowią w sumie około 75% pokrycia energetycznego, reszta to energia pochodząca ze źródeł odnawialnych.

Warto jednak zauważyć, że proporcje te z roku na rok ulegają zmianie na korzyść „zielonej energii”. Szczególnie sytuacja ulega zmianie, jeśli chodzi o wydobycie węgla kamiennego, z kolei gaz ziemny i ropa naftowa wciąż uzyskują wzrost wydobycia.

Zmiana tego trendu związana jest przede wszystkim z troską o środowisko naturalne i niepokojące doniesienia o globalnym ociepleniu, które odnotowywane jest co roku. Przyjęte w Paryżu porozumienie klimatyczne narzuca konkretne ograniczenia wzrostu globalnej temperatury.

Odnawialne źródła energii

Wykorzystywanie odnawialnych zasobów energii ma uzasadnienie w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa zarówno energetycznego jak i ekologicznego. Wizja wyczerpania paliw kopalnianych wpływa na stale rozwijający się trend poszukiwania nowoczesnej, przyszłościowej i tańszej alternatywy. Dodatkowo spalanie paliw kopalnianych dostarcza do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, a nadmierna emisja gazów cieplarnianych daje efekt globalnego ocieplenia co w miarę pogłębiania się problemu może prowadzić do katastrofy ekologicznej.

Największy i znaczący udział w światowej puli odnawialnych źródeł energii stanowią:

  •     elektrownie wodne;
  •     elektrownie wiatrowe;
  •     bio-energia (biomasa i biopaliwa);
  •     Energia solarna;
  •     energia geotermalna.

Najwięksi na świecie producenci „zielonej energii” to Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia, Niemcy, Hiszpania, Japonia i Kanada.

W jaki sposób przechowywać odnawialną energię?

Obok najlepszych metod wytwarzania energii z naturalnych zasobów, niezliczone grono inżynierów, naukowców i pasjonatów poświęca wiele pracy i zaangażowania w kwestii opracowania różnych sposobów na jej przechowywanie.

Poniżej przykłady technologii magazynowania energii odnawialnej.

Baterie wanadowe. W Chinach bardzo prężnie rozwija się technologia oparta na przepływowych ogniwach wanadowych. Warto wspomnieć, iż właścicielem jednej z takich instalacji, w największym na świecie magazynie energii zlokalizowanym w chińskiej prowincji Hebei jest polski przedsiębiorca Marek Dochnal.

Baterie jonowo-litowe.Inna koncepcja zakłada wykorzystanie akumulatorów litowo-jonowych zasilanych prądem pochodzącym z farm wiatrowych. Orędownikiem tego rozwiązania jest prezes Tesli Elon Musk, który sam wybudował w Australii magazyn energii oparty na bateriach litowo-jonowych.

Elektrownie szczytowo-pompowe.To najpopularniejszy sposób magazynowania energii wykorzystywany w Stanach Zjednoczonych. Technologia oparta jest na dwóch przepływowych zbiornikach i turbinach produkujących energię, których praca regulowana jest według zapotrzebowania na prąd. Wykorzystanie tej metody wymaga odpowiednich uwarunkowań geologicznych.

Magazynowanie sprężonego powietrza. Ze względu na to, że powietrze jest gazem, który można sprężać do wysokich ciśnień. Jest to niezwykle wydajna technologia, oparta o wykorzystanie ogromnego zbiornika, w którym przechowywane jest sprężone powietrze. Jednak należy zadbać o odpowiedni system chłodzenia, gdyż gaz ściśnięty do 70 atmosfer osiąga temperaturę ponad 700 stopni Celsjusza. Dwie czynne elektrownie znajdują się w niemieckiej miejscowości Huntrof oraz w Stanach Zjednoczonych w stanie Alabama, miasteczku McIntosh.

Nieustannie nasilające zmiany klimatu nie przechodzą bez echa na arenie polityki międzynarodowej. Wizja zrównoważonego rozwoju, uwzględniająca zasoby „zielonej energii”, racjonalne zużycie i nowoczesne przechowywanie energii stanowi podstawę zabezpieczenia naszej planety przed globalnym ociepleniem. Dlatego ważne jest zaangażowanie w szeroko pojętą ekologię rządów państw, przedsiębiorców jak Dochnal, czy Musk, a nawet celebrytów, na których śledzą na portalach społecznościowych miliony odbiorców.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • SGB Transformatory olejowe pisze:

    Polskie istniejące bloki energetyczne lata swojej świetności mają już za sobą i wymagają, albo w najbliższym czasie będą wymagały, kosztownych remontów. Dlatego też powstają nowe np. prace na budowie bloków 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole wchodzą w finalną fazę realizacji. Blok nr 5 o mocy 900 MW zostanie oddany do eksploatacji do 15 czerwca 2019 r. Jest to ważna inwestycja jeśli chodzi o zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale mnie również niepokoi stawianie na węgiel kamienny bo z tyłu głowy mam wytyczne Unii Europejskiej dotyczące obniżania emisji CO2, troskę o środowisko naturalne i niepokojące informacje o globalnym ociepleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Jak przyspieszyć rozkład słomy

Jak przyspieszyć rozkład słomy?...

Użyźnianie gleby za pomocą pozostałej po żniwach słomy w gospodarstwac...
Hurtownia fotowoltaiczna

Hurtownia fotowoltaiczna – klucz do suk...

W dobie rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, fotowo...