Często drzwi z katalogu w domu nie wyglądają już tak samo efektownie. Czasem nie są nawet tak funkcjonalne, jak wynikało z opisu. Najczęściej powodem są źle dopasowane dodatkowe elementy, takie jak ościeżnica czy klamka.
Montaż drogich drzwi czasem kończy się zaskoczeniem, gdy okazuje się, że szybko się zniszczyły, a do tego trzaskają czy skrzypią. Nie każdy przywiązuje bowiem równie dużą wagę do montażu i dodatków drzwiowych, co do samego wyboru skrzydła.
Tymczasem problemy ze skrzypieniem można wyeliminować za pomocą zwykłego oliwienia zawiasów, a sposobem na trzaskanie są specjalne stopery. Wiele z nowych modeli wygląda na tyle dyskretnie, że nic nie zdradza ich funkcji.
Do pokojów dziecięcych można kupić lub zrobić samemu stoper w kształcie ciężkiej maskotki, której zadaniem jest siedzieć za drzwiami i pilnować, by się zanadto nie otwierały. Jeśli drzwi trudno się zamykają lub zacinają się, warto wezwać ślusarza, by dokonał niezbędnych napraw zamka. Poza tym skrzydło może być niedopasowane do ościeżnicy. W takim przypadku można ją uszczelnić lub wymienić.
Trzeba pamiętać, że design nie zawsze łączy się z wysoką jakością zamków. Może się więc zdarzyć, że dobrym wyjściem będzie wymiana zamków na te z profesjonalnej firmy. Drzwiom zewnętrznym stylu może dodać podkreślający ich charakter daszek. Istnieją kute, szklane i plastikowe wersje. U stolarza można zamówić też rzeźbiony, który podkreśli charakter domu.
Takie elementy to nie jedyne, co liczy się w drzwiach. Ościeżnica jest ramą, w której montuje się skrzydło. Zwykle kupuje się ją osobno. Często przy wymianie drzwi zapominamy o ościeżnicy, a efektem są brązowe drzwi z białą ościeżnicą czy metalowe z drewnianą, co nie wygląda dobrze. Dlatego warto kupować ościeżnicę razem z drzwiami, mając przy sobie zdjęcie wybranego modelu, tak by móc dobrze dopasować do nich kolor.
W dużych sklepach wybór jest spory – w Castoramie dostępne są ościeżnice drewniane w kilkudziesięciu kolorach, od białego, przez dąb czy drewno egzotyczne, po czerń. Ościeżnice robią też na zamówienie małe zakłady. To przydatne, gdy drzwi są nietypowe lub pomysł na wystrój wnętrza wymaga naprawdę unikalnych dodatków. W ten sposób może powstać ościeżnica w stylu antycznym czy barokowym.
Sprawdzając w sklepie, czy podobają nam się drzwi, warto przetestować też klamkę. Nie każda będzie wygodna. Klamka nie musi jednak być decydującym elementem przy zakupie, bo można łatwo wstawić nową. Nowoczesne klamki można dopasować nawet do bardzo wysmakowanego wnętrza. Istnieją wersje chromowane, złocone, rzeźbione i geometryczne. Wybór jest naprawdę ogromny. Od jakiegoś czasu można nawet kupić klamki podświetlane i fluorescencyjne, dobre do korytarzy.
Na koniec warto zastanowić się, czy wybrane drzwi pasują do wnętrza. Nowoczesny, nagradzany na konkursach model ze szkła i stali być może dobrze prezentuje się w hali wystawienniczej, ale w chacie z bali będzie raził. Dopasowanie do miejsca powinno być najważniejsze, dlatego do wnętrz zabytkowych i z duszą lepiej dobierać podobne drzwi.
Tagi: Castorama, DOM, Drzwi, Klamka, Ościeżnica
Dodaj komentarz