logo
logo
logo
logo
Nowe obowiązki kierowców

Nowe obowiązki kierowców i pieszych na polskich drogach
Opublikowano: 31 października 2021

W dniu 1 czerwca 2021 roku weszły w życie nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Były one długo wyczekiwane przede wszystkim przez osoby dbające o bezpieczeństwo przechodniów. Regulacje te nałożyły zarówno na kierowców, jak i pieszych, nowe obowiązki. O czym zatem należy pamiętać, zbliżając się do przejścia dla pieszych albo przechodząc przez nie?

Nowe obowiązki kierowców

Obowiązki kierowcy zbliżającego się do przejścia dla pieszych

  1. Podstawowym obowiązkiem każdego kierowcy zbliżającego się do przejścia dla pieszych jest ustąpienie przechodzącemu pierwszeństwa. Zgodnie ze zmianami, które weszły w życie wraz z początkiem czerwca, obowiązek ten został rozciągnięty także na pieszego, który dopiero zbliża się do przejścia.
  2. Kierowca, dojeżdżając do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność oraz zredukować prędkość. Dzięki temu będzie on mógł szybciej zatrzymać pojazd w razie ewentualnego wtargnięcia pieszego na jezdnię. Poza tym w niektórych miejscach widoczność jest znacznie gorsza od oczekiwanej, przez co jazda z mniejszą prędkością pozwala lepiej kontrolować sytuację na przejściu oraz wokół niego.
  3. Kierowca absolutnie nie powinien omijać ani wymijać pojazdu, który zatrzymał się, aby udzielić pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Nie wolno również wyprzedzać przed pasami. Tego typu zachowania doprowadziły w przeszłości do wielu tragicznych w skutkach potrąceń spowodowanych ograniczeniem widoczności.
  4. Na drogach zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu, w tym także pieszych. Niekiedy potrafią oni zatrzymać się na pasach, przechodzić przez nie bardzo wolno, czy też przebiegać przez przejście. Warto mieć zawsze czas na odpowiednią reakcję.
  5. Kierowcy nie powinni również parkować swoich pojazdów tuż przy przejściu dla pieszych. W ten sposób ograniczają oni bowiem widoczność zarówno pieszym, jak i innym kierującym.

Obowiązki pieszych przechodzących przez przejście

  1. Przed wejściem na przejście pieszy powinien zawsze upewnić się, czy nie zbliża się do niego żaden pojazd oraz, czy kierowca ustępuje mu pierwszeństwa.
  2. Pieszy, przechodząc przez przejście, powinien zachować szczególną ostrożność. Co więcej, powinien on starać się przechodzić w taki sposób, aby nie utrudniać ponad miarę ruchu drogowego.
  3. Jeżeli przejście dla pieszych jest wyposażone w sygnalizację świetlną, przechodzący powinien stosować się do jej wskazań.
  4. Przechodząc przez jezdnię, nie należy się na niej zatrzymywać.
  5. Nie można przechodzić w miejscach, w których widoczność jest ograniczona. Kierowca może bowiem zbyt późno dostrzec pieszego, co może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji.
  6. Zabronione jest wkraczanie na jezdnię wprost przed nadjeżdżający pojazd, przebieganie przez nią, a także wchodzenie na jezdnię zza stojącego pojazdu, na przykład autobusu lub zaparkowanego samochodu.
  7. Pieszy, przechodząc przez jezdnię, nie może korzystać z urządzeń elektronicznych. Zakaz ten dotyczy przede wszystkim telefonów komórkowych oraz słuchawek.

Czy nowe regulacje poprawią poziom bezpieczeństwa na polskich drogach?

Specjaliści z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego od dawna postulowali wprowadzenie zmian w przepisach, które poprawiłyby poziom ochrony pieszych. Proponowane zmiany wzbudzały jednak ogromne kontrowersje, szczególnie bezwzględen pierwszeństwo pieszych. Z tego też względu ustawodawca zdecydował się na rozwiązanie kompromisowe. Przyznał on bowiem nie tylko nowe uprawnienia pieszym, ale także i obowiązki. Z kolei kierowcy muszą być teraz bardziej uważni w okolicy przejść dla pieszych.

Czy nowe regulacje poprawią poziom bezpieczeństwa na polskich drogach? Wydaje się, że jest to krok w dobrą stronę, aczkolwiek pełnej oceny będzie można dokonać dopiero po pewnym czasie obowiązywania zmienionych przepisów.

Paweł Stasiuk

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.