Mieszkanie dla Młodych, to program kierowany do młodych osób, które chcą uzyskać własne M. W pierwszej edycji nie cieszył się on zbyt wielkim powodzeniem, jednak zmiany wprowadzone w drugiej edycji przyczyniły się do nagłego wzrostu popularności tego programu. Czym druga edycja skusiła do siebie chętnych?
Największą nowością drugiej edycji jest możliwość kupna mieszkania lub domu pochodzącego z rynku wtórnego. Dodatkowo dofinansowaniu podlega kupno lokalu lub domu, które zostały zaadaptowane lub przebudowane z obiektów o pierwotnie innym przeznaczeniu.
Z programu mogą skorzystać także członkowie spółdzielni mieszkaniowych po podpisaniu z nią umowy na budowę lokalu. To kolejna zmiana, ponieważ dotychczas członkowie spółdzielni mogli nabywać mieszkania, które zostały już wybudowane i rozliczone.
Inne udogodnienie, które czyni program MDM jeszcze atrakcyjniejszym, to uzależnienie wysokości dofinansowania od liczby własnych lub przysposobionych dzieci. Ci, którzy mają dwójkę dostać mogą dofinansowanie wynoszące 20 procent wartości odtworzeniowej, zaś osoby z trójką lub większą ilością potomstwa zyskują dofinansowanie w wysokości 30 procent. Tych z rodzin wielodzietnych nie obejmuje także limit wieku wynoszący 35 lat i mają oni dopłatę do większej, wynoszącej 65 metrów kwadratowych powierzchni.
Nie zmienił się natomiast metraż mieszkań i domów objętych programem. Maksymalna powierzchnia lokali mieszkalnych wynosi nadal 75 metrów kwadratowych a domów jednorodzinnych 100 metrów kwadratowych. Podniesiono limity powierzchni dla rodzin z co najmniej trójką własnych lub przysposobionych dzieci. Powierzchnie te wynoszą odpowiednio 85 i 110 metrów kwadratowych. Bez zmian pozostaje powierzchnia mieszkania podlegająca dofinansowaniu. Jeśli wniosek składany jest przez singla, bezdzietną parę lub parę wychowująca jedno lub dwoje dzieci wynosi ona 50 metrów kwadratowych.
Osobami, które mogą starać się o dopłatę są małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci i single. Osoby żyjące w związkach nieformalnych nie są nadal taktowane równoważnie z parami małżeńskimi. Dlatego o dofinansowanie w ramach „Mieszkania dla Młodych” może starać się tylko jedna z tych osób. Zmianie nie uległy limit wieku wynoszący nadal trzydzieści pięć lat dla osób bezdzietnych lub wychowujących co najwyżej dwoje dzieci, przy czym w związkach małżeńskich młodsze z partnerów nie może ukończyć trzydziestu pięciu lat.
W mocy pozostał także warunek nie posiadania żadnego mieszkania lub domu wcześniej lub w momencie składania wniosku o kredyt i dofinansowanie przez singli, bezdzietne małżeństwa lub takie, które mają co najwyżej dwójkę dzieci. Wysokość możliwego do uzyskania dofinansowania wkładu własnego to 10 procent wartości odtworzeniowej lokalu dla osób i rodzin bezdzietnych i 15 procent dla osób i rodzin z jednym dzieckiem. 5 procent przyznawane gdy wnioskodawcy w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko także pozostaje bez zmian.
Bez zmian pozostały warunki uzyskania kredytu. Rodziny wielodzietne zyskują możliwość dofinansowania znacznie większej kwoty wkładu własnego niż w pierwszej edycji, dzięki czemu mogą one starać się o znacznie niższe kwoty kredytu, co pociągnie za sobą także niższe raty.
Zmiany, jakie wprowadziła druga edycja programu MDM dają także możliwość rozkręcenia rynku nieruchomości w mniejszych miejscowościach, które miały słabo rozwinięty rynek pierwotny mieszkań deweloperskich, które były celem dofinansowania pierwszej edycji programu.
Możliwość zakupu mieszkania pochodzącego z rynku wtórnego stała się w mniejszych miejscowościach bardziej atrakcyjna, zwłaszcza że ustalone w tych regionach wysokości dopłat, które wynoszą 90 procent wartości odtworzeniowej zbliżone są do średnich cen rynkowych mieszkań używanych.
Kupno małego mieszkania o powierzchni mniejszej niż 50 metrów kwadratowych w takich miejscowościach staje się często bardziej opłacalne niż nabycie nowego lokalu ponieważ dopłata do wkładu własnego będzie mogła pokryć go w całości.
Dodaj komentarz