Lornetki to bardzo wszechstronny gadżet, który sprawi, że wycieczki na łono natury staną się ciekawsze i przyjemniejsze. Ale to nie wszystkie zalety dobrej lornetki.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zwykła lornetka pozwala nie tylko na obserwację obiektów w czasie dnia, ale także nocnego nieba. Poza miastem, przy dobrej widoczności, lornetka pozwoli dostrzec dziesiątki gwiazd, których nie da się dostrzec gołym okiem. Nic w tym dziwnego, przecież lornetka i luneta działają na tych samych zasadach, wykorzystując podstawowe prawa optyki.
W dzień lornetkę możemy wykorzystać do podglądania dzikich zwierząt, do których trudno podejść, bo są płochliwe (np. sarny, jelenie), znajdują się w niedostępnych dla człowieka miejscach (np. ptaki siedzące na wysokich drzewach) lub podejście do nich może wiązać się z niebezpieczeństwem (np. gdy podglądamy wilki, żubry). Co więcej, dzięki dużemu zbliżeniu lornetki pozwalają także na oglądanie najmniejszych stworzeń, takich jak jaszczurki czy motyle. Z odległości dwóch albo trzech metrów trudno dokładnie przyjrzeć się tym zwierzętom, a podchodząc bliżej ryzykujemy ich spłoszenie. Lornetka i tutaj więc okazuje się sprawdzonym rozwiązaniem.
Oczywiście wykorzystanie lornetek nie ogranicza się do wyłącznie do świata natury. Duże obiekty wykonane przez człowieka, jak wieżowce czy samoloty, również warto obejrzeć z bliska dzięki powiększającym szkłom lornety.
Niezbędne cechy dobrej lornetki
Ogólnie lornetki możemy podzielić na dwie kategorie: tanie, kupowane na bazarach i drogie, uznanych firm. Pierwsze oferują słabe przybliżenie, brak możliwości wyostrzenia i bardzo męczą oczy. Nie warto ich kupować, ponieważ ze względu na niską jakość prędzej zniechęcą nas do używania lornetek w ogóle, niż będą wstępem do zabawy w oglądanie.
Droższe lornetki można kupić od stu złotych wzwyż (taką ofertę znajdziemy na stronie Sztucer.pl), przy czym cena większości oscyluje w granicach kilkuset złotych. Co dostaniemy w tej cenie? Przede wszystkim zespół odpowiednich soczewek, które umożliwią oglądanie obiektów oddalonych na różne odległości, z możliwością wyostrzania obrazu. Każda lornetka, niezależnie od tego, w jaki sposób planujemy jej używać, powinna ponadto być wodoodporna, żeby można było korzystać z niej w każdej pogodzie. Materiał pokrywający powinien zaś być chropowaty i przyjemny w dotyku, żeby lornetka nie wyślizgnęła nam się z rąk.
Dodaj komentarz