logo
logo
logo
logo

Nauka języka francuskiego z filmów, muzyki, książek, prasy…
Opublikowano: 28 maja 2023

Odpowiednio zorganizowana nauka języka francuskiego może nieść ze sobą przyjemność. Wcale nie musimy uczęszczać na kursy językowe, ani też siedzieć ze słownikiem w ręku i nosem w podręczniku. Uczyć się francuskiego możemy na wiele sposobów, urozmaicając sobie naukę zajęciami rozrywkowymi, jak chociażby filmy komediowe, czy gry online. Dla wielu osób edukacja językowa to hobby i sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu z korzyścią dla rozwoju osobistego.

Ucząc się poprzez lekturę blogów językowych, ciekawostki językowe, jak i niewielkie, a częste dawki wiedzy gwarantowane przez aplikacja mobilne możemy uczyć się w wolnych chwilach w drodze do pracy, czy w przerwach między zajęciami szkolnymi. To od nas zależy kiedy, jak i gdzie będziemy się uczyć. Nie musi być to nauka w pełni zorganizowana w określonych godzinach, dniach i wyznaczonym zakresie materiału.

Czy chaotyczne poznawanie słówek może doprowadzić do komunikatywnej znajomości języka? Tak, chociaż na etapie podstaw warto posilić się solidnymi materiałami dydaktycznymi, bądź intensywnym kontaktem z native speakerami i językiem, by w sposób naturalny nabyć język. Nauka z filmów, literatury, blogów, czy mediów jest idealnym dodatkiem doskonalącym słownictwo, rozumienie, pisownię na poziomie co najmniej komunikatywnym i zaawansowanym.

Jest to też idealny sposób na obcowanie z językiem, przypomnienie języka i podszkolenie. Możliwość wykorzystania w tym celu internetu pozwala uczyć się samodzielnie i zupełnie za darmo, gdyż korzystanie z ogólnodostępnych blogów, portali informacyjnych, publikacji edukacyjnych nie kosztuje nic poza poświęconym czasem. Jeśli połączymy tematy nas interesujące z nauką możemy nawet nie spostrzec jak wiele nauczyliśmy się przy okazji lektury.

By zauważyć pierwsze efekty wzbogacenia języka warto zadbać o różnorodność bodźców i ich intensywność, systematyczność

Codziennie spędzony kwadrans z językiem francuskim jest nam w stanie zapewnić sukcesywną naukę o widocznych postępach, niemniej im więcej czasu poświęcimy i częściej będziemy sięgać, zastępować polskie radio francuskim, polskie wersje językowe filmów na francuskojęzyczną ścieżkę, tym nasz francuski będzie bogatszy, płynniejszy. Swobodę wypowiedzi w języku francuskim możemy doskonalić także online, nie muszą być to od razu konwersacje z native speakerami francuskiego, ale niewinne pogaduchy w komentarzach pod wpisami blogowymi, czy w grupach tematycznych na FB, G+ itp. portalach.

Jeśli nie czujemy się na siłach śledzić francuskojęzycznych publikacji warto rozpocząć naukę od lektury polskojęzycznych blogów poświęconych językowi francuskiego jak chociażby Wszystko, co francuskie, C’est si bon i wiele innych. Pomocne bywają również portale edukacyjne udostępniające testy, zadania, czytanki i filmy, podcasty z jakich uczyć się można francuskiego. Szczególnie polecana jest witryna Alliance Francaise, która zawiera zagadnienia egzaminacyjne do egzaminów państwowych z jeżyka francuskiego oraz mnóstwo podstawowych ćwiczeń do nauki, linki do ciekawych serwisów itp.

Jeśli szukasz multimedialnych pomocy dydaktycznych do nauki francuskiego warto jest zajrzeć do portalu BBC, gdzie poza angielskim znajdują się też filmiki i seriale do nauki francuskiego. Bardziej kompleksowym sposobem na poznawanie francuskiego przez media jest aplikacja mobilna FluentU. Aplikacja jest zbiorem krótkim kilkuminutowych wycinków wywiadów, filmów, teledysków, wiadomości francuskojęzycznych wzbogaconych o interaktywne tłumaczenia i napisy. Po obejrzeniu materiału użytkownik otrzymuje towarzyszący multimediom zestaw ćwiczeń. To idealny sposób na naukę dla początkujących, osób które nie radzą sobie z rozumieniem telewizji, czy filmów w języku francuskim.

Dzięki FluentU można osłuchać się z językiem, przywyknąć do akcentu i tempa wypowiedzi, co jest niezmiernie ważne dla poznania języka. Zdecydowanie bardziej tradycyjnym sposobem jest nauka poprzez literaturę. Czytanie książek w języku francuskim rozwija. Początkowo zacząć można od bajek, krótkich opowiadań, które nas nie zniechęcą ale zmotywują do nauki. Wiele osób poleca także przeglądanie słownika jako formę nauki. Bezsprzecznie warto słownik mieć zawsze pod ręką.

Mimo iż wydaje się to bezcelowe to oglądanie filmów w języku francuskim, słuchanie muzyki, jak i radia może mieć walor edukacyjny.

Zaletą oglądania filmów w oryginalnym języku francuskim lub bajek z dubbingiem francuskim możemy nauczyć się wielu słówek, a co więcej filmy można oglądać wiele razy, zatrzymać, cofnąć. To doskonały materiał na rozwój języka tak pod kątem rozumienia, słownictwa i gramatyki. Aby film nie był przykrą lekcją języka warto wybierać filmy które lubimy oglądać, które już widzieliśmy w języku polskim i które są dostosowane trudnością do naszego poziomu wiedzy. pomocne mogą być również profesjonalne filmowe napisy – polecamy np. napisy do filmów – Skrivanek.

Wówczas obejrzenie filmu może być przyjemną rozrywką. Również poprzez przegląd prasy, portali informacyjnych francuskojęzycznych możemy się uczyć, przy okazji będąc na bieżąco z wiadomościami z Francji i ze świata. Zamiast sięgać po polskie wiadomości warto jest czytać francuskie portale Le Monde itp.

Kiedy czytamy treści nas interesujące, nie zaś czytanki oklepane z podręcznika, uczymy się efektywniej a przy tym nie odczuwamy wysiłku z nauką związanego. Nasz mózg zapamiętuje znaczenia słówek kontekstowo wraz z konstrukcjami gramatycznymi, często jako pełne wyrażenia użyte w danej sytuacji. Im częściej uczymy się w taki sposób, tym nasza umiejętność posługiwania się francuskim jest swobodniejsza. Co więcej uczyć się z filmów, telewizji, radia czy prasy uczymy się języka potocznego, poznajemy wyrażenia aktualnie modne, popularne, jesteśmy z językiem na bieżąco, nad czym nie nadążają podręczniki wydawane nawet przez najlepsze wydawnictwa edukacyjne. To nieoceniony plus tej formy nauki. Kolejną z zalet nauki przez obcowanie z językiem jest jej taniość. Jak wcześniej było podkreślone, większość mediów i możliwości pozyskania materiałów do nauki francuskiego online jest darmowa, tym samym nauka nas nie kosztuje, a środki dotąd przeznaczane na kursy językowe możemy przeznaczyć na indywidualne konwersacje z native speakerem francuskiego lub też korepetycje z lektorem uzupełniające naszą wiedzę i urozmaicające proces naukipodaje Preply

Poza biernym czytaniem, słuchaniem i oglądaniem języka, w internecie można znaleźć sporo okazji do aktywności w postaci własnych wypowiedzi, jak możliwość komentowania wpisów na blogach, artykułów prasowych, prowadzenie polemiki z innymi internautami na forach internetowych. Doskonałą przestrzenią do ćwiczenia wypowiedzi pisemnych jest uczestnictwo w grupach tematycznych, w portalach społecznościowych, niekoniecznie poświęconych edukacji językowej, a na przykład swojemu hobby.

Dzięki spontanicznej rozmowie mamy okazję doskonalić język tak z naturalnymi native speakerami jak i innymi osobami w środowisku międzynarodowym, dla którego językiem komunikacji jest język francuski. Ważne jest to, aby uczyć się w zgodzie z własnymi preferencjami, by nauka nas nie nudziła, ani też męczyła. Urozmaicając sobie naukę możemy uczyć się więcej, więcej „przy okazji” niż w postaci lekcji francuskiego. Efekty otaczania się językiem bywają zdumiewające. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele słówek przyswajamy nieświadomie, dopiero kiedy nadarza się okazja do wykorzystania zasobów wiedzy nieoczekiwanie dostrzegamy swój potencjał.

Autor: Preply.com, nauka francuskiego poprzez Skype jak i w największych miastach w Polsce

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze
  • Dawid pisze:

    W przypadku nauki języka angielskiego obcowanie z muzyką bardzo mi pomogło – raz nawet przetłumaczyłem tekst świetnej kapeli: tekstowo.pl/piosenka,lost_horizon,sworn_in_the_metal_wind.html
    Niestety nie znam żadnej francuskiej muzyki, która by mi się bardzo spodobała: może jesteście w stanie coś polecić?

  • Jarek pisze:

    Jeśli chodzi o filmy i muzykę francuską to jest przydatna jeśli chodzi o wymowę, tam samo prasa francuska czy artykuły w sieci są pomocne dla nas by wiedzieć jak poprawnie pisać. Dobrze jest też udać się do szkoły językowej jeśli chcemy pojąć język na poziomie profesjonalnym. Ja lubiłem język francuski ale musiałem w ciągu pół roku nauczyć się go na tyle by wyjechać do pracy pod Paryżem. Zgłosiłem się do szkoły językowej lincoln.edu.pl z prośbą o super szybki kurs językowy. Na szczęście się udało, poznałem też francuski język biznesu więc przydał mi się w pracy 🙂 Sam w pół roku bym nie pojął tego. Mało jest w internecie materiałów o biznesowym języku niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.