Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie jest jedną z najnowocześniejszych jednostek medycznych w województwie podkarpackim i wiodącym centrum medycznym w kraju. Dobro pacjenta i wszechstronna opieka nad nim od lat wpisane są w strategię rozwoju szpitala.
W tym specjalistycznym szpitalu działają 23 oddziały. Za sprawą ścisłej współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim w zakresie realizacji zadań dydaktycznych i badawczych, realizowanych równolegle do udzielanych świadczeń zdrowotnych, szpital zyskał rangę klinicznego, a jego oddziały otrzymały nazwę klinik.
W ostatnich latach w szpitalu nr 2 uruchomiony został jedyny na terenie Podkarpacia Szpitalny Oddział Ratunkowy, którego budowa i wyposażenie kosztowały 44 mln zł. Regionalny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży to z kolei unikatowa placówka ponadregionalna, na którą składa się zarówno rehabilitacja, jak i edukacja. Powstała z inspiracji holenderskimi rozwiązaniami zaimplementowanymi do własnych potrzeb.
Placówka oferuje wszystkim pacjentom świadczenia zdrowotne z zachowaniem najwyższych standardów europejskich. Szpital jako pierwszy w regionie otrzymał status szpitala akredytowanego nadany przez CMJ w Ochronie Zdrowia. Ostatnio już po raz szósty potwierdził, że zasługuje na certyfikat i uzyskaliśmy akredytację. Posiada także Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000.
O kompetencji i wysokiej jakości wykonywanych usług medycznych świadczy szereg zdobytych certyfikatów, w tym certyfikat „Szpital Bez Bólu”, który poświadcza wdrożenie najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego. Kapituła ogólnopolskiego konkursu medycznego Perły Medycyny wielokrotnie nagradzała Szpital św. Jadwigi, w tym dwukrotnie I nagrodą.
Działalność placówki skoncentrowana jest na potrzebach mieszkańców regionu podkarpackiego, dlatego wpisujemy się ona w strategię rozwoju województwa w zakresie ochrony zdrowia. Powstał Oddział Kardiochirurgii, utworzono poradnie specjalistyczne, rozwinęła się także kardiologia interwencyjna.
W szpitalu leczy się ablacje, arytmię. W obszarze neurochirurgii stworzono pracownię angiografii naczyniowej. Szpital samodzielnie wykonuje procedury embolizacyjne, zaś w dziedzinie kardiochirurgii stosuje metody mało inwazyjne, w których rozwoju zespół widzi przyszłość medycyny.
Po kilku latach działalności w obszarze kardiochirurgii szpital stał się wiodącym ośrodkiem w leczeniu zastawek serca – to jeden z większych sukcesów placówki. Zarządowi udało się pozyskać na zasadach fair play kadrę specjalistów oraz wyszkolić własnych lekarzy, powołując do życia świetny zespół. W szpitalu funkcjonuje również pracownia medycyny nuklearnej, a zmodernizowana pracownia diagnostyki została doposażona w nowy tomograf komputerowy oraz rezonans magnetyczny, zakupione ze środków unijnych.
W ostaniem czasie w szpitalu powstały nowe kliniki: alergologii oraz onkohematologii dziecięcej. Klinika Alergologii jest pierwszym tego typu oddziałem w województwie, dzięki czemu wypełnia niszę i odpowiada oczekiwaniom pacjentów, którzy niejednokrotnie musieli wyjeżdżać poza granice Podkarpacia w celu szczegółowej diagnostyki w zakresie alergologii oraz leczenia niektórych rodzajów alergii. Zadaniem kliniki jest diagnostyka oraz leczenie alergii na leki, jady owadów błonkoskrzydłych oraz alergii pokarmowych, jak również diagnostyka astmy oskrzelowej na sprzęcie wysokiej klasy pod okiem doświadczonych specjalistów w dziedzinie alergologii.
Prowadzona jest również edukacja pacjentów ze schorzeniami alergicznymi i astmą oskrzelową. W Klinice Onkohematologii Dziecięcej leczy się dzieci z chorobami układu krwiotwórczego i nowotworami, stosując najnowocześniejsze metody chemioterapii z pełnym leczeniem wspomagającym oraz ewentualne leczenie operacyjne. Jeżeli pacjenci wymagają leczenia napromieniowaniem, są dowożeni na zabiegi do Klinicznego Zakładu Radiologii Podkarpackiego Centrum Onkologii.
Zespół KSW nr 2 wszystkie działania koncentruje na rozwinięciu świadczeń specjalistycznych, w tym mało inwazyjnych, zgodnie z potrzebami mieszkańców województwa podkarpackiego.
Dodaj komentarz