logo
logo
logo
logo
budowa hali magazynowej

Najczęstsze wyzwania w procesie budowy hali
Opublikowano: 15 listopada 2017

Stawianie hali magazynowej jest przedsięwzięciem o typowo budowlanym charakterze, co oznacza, że w procesie tym obowiązują takie same zasady jak przy budowie zwykłego domu.

W przeciwieństwie jednak do budynków mieszkalnych hale magazynowe są konstrukcjami przemysłowymi i najczęściej cechują się wielkogabarytowymi rozmiarami. Może to na pierwszy rzut oka wydłużać proces budowy, ale wcale nie musi tak być.

Czas budowy

Wystarczy zatrudnić profesjonalną ekipę, która specjalizuje się w tego typu inwestycjach i posiada odpowiednie zaplecze techniczne w postaci sprzętu oraz wykwalifikowanych pracowników. Budowa hali magazynowej różni się bowiem od budowy mieszkania czy nawet budynku firmowego. Przede wszystkim mamy tu do czynienia ze znacznie większymi powierzchniami, dlatego do tego zadania powinna być zatrudniania odpowiednia liczba pracowników. Profesjonalne firmy są jednak w stanie wybudować taką halę nawet w trzy miesiące i to już z całym zapleczem technicznym, biurowym oraz zewnętrznym placem i dojazdami.

Przygotowanie terenu

Zanim jednak w ogóle przystąpi się do prac budowlanych – tych właściwych – konieczne jest wcześniejsze przygotowanie terenu. Chodzi tu głównie o takie zadania i prace jak:

  • osuszanie gruntu pod budowę
  • zamontowanie barier dźwiękochłonnych
  • zamontowanie ogrodzenia, bram wjazdowych i zabezpieczeń przed zwierzętami
  • infrastruktura drogowa, drogi dojazdowe, parkingi, place załadunkowe
  • podłączenie niezbędnych mediów

Budowa hali magazynowej może nastąpić wyłącznie na bezpiecznym i właściwie przygotowanym terenie. Warto też zadbać o jej ekologiczność i zminimalizować jej negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Rozwiązania wewnętrzne

Właściwa budowa hali to przede wszystkim stawianie zewnętrznych i wewnętrznych ścian wedle opracowanego wcześniej projektu. Na tym etapie dochodzi również do montażu wszelkiego rodzaju instalacji hydraulicznych, elektrycznych czy grzewczych. Projektant i inwestor powinni odpowiednio wcześniej podjąć decyzję o wyborze sposobu ogrzewania hali lub jej chłodzenia. To samo dotyczy oświetlenia zarówno dziennego, jak i sztucznego.
Wewnętrzne prace polegają również na dopracowywaniu systemów zarządzania magazynem (inteligentnych systemów komputerowych), ale także na:

  • wytyczaniu wejść i wyjść,
  • wytyczaniu dróg ewakuacyjnych,
  • instalacji systemu przeciwpożarowego,
  • wyodrębnieniu lub dobudowaniu części biurowej.
  • montażu półek, szafek, stelaży, metalowych konstrukcji dźwigających,
  • montażu suwnic i części załadunkowo-rozładunkowej.

Bezpieczeństwo budowy

Zarówno sam proces budowy, jak i późniejsze użytkowanie hali magazynowej powinny podlegać ścisłej kontroli bezpieczeństwa. Wspomniane już drogi ewakuacyjne oraz systemy przeciwpożarowe muszą być dopasowane do struktury obiektu oraz uwzględniać jego ogromną powierzchnię.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...
domki letniskowe

Modernizacja domku letniskowego: proste sposo...

Posiadanie domku letniskowego to świetna inwestycja, a wraz z rosnącą...

Inwestycja w dom szkieletowy – izolacja ścian...

Technologia szkieletowa ma wiele zalet: jest szybka, można bud...

Rekuperator – czy warto mieć go w domu?...

W zamkniętym pomieszczeniu potrzeba ok. 30 m3 śwież...