logo
logo
logo
logo
Maszyny CNC

Czego to dziś nie wytoczą – możliwości współczesnych wrzecion i napędów tokarek
Opublikowano: 17 kwietnia 2018

Wiertła CNCTokarki i inne obrabiarki to maszyny znane i stosowane od lat. Pierwsze prymitywne urządzenia pojawiały się już przed wiekami, ale ich możliwości były zdecydowanie mniejsze niż współczesnych urządzeń do obrabiania.

Zobaczmy, jakie są możliwości współczesnych tokarek i do czego możemy je wykorzystać.

Sterowanie ręczne a cyfrowe

Większość współczesnych maszyn tokarskich jest sterowana komputerowo. Dzięki temu sterowanie nimi może być dużo bardziej precyzyjne niż wcześniej, co powoduje, że tokarki mogą tworzyć identyczne produkty seryjne. W przypadku wcześniej stosowanej obsługi ręcznej było to bardzo trudne do osiągnięcia. Te możliwości sprawiają, że nawet najbardziej wymyślne projekty mogą stać się rzeczywistością, bo precyzja tokarek nie jest już żadnym ograniczeniem. Dodatkowo przy produkcji seryjnej możliwe jest zachowanie identycznej jakości produktów oraz pozytywnie wpływa na czas ich tworzenia.

Do czego można używać tokarek?

Pisząc o możliwościach, jakie dają współczesne obrabiarki można powiedzieć, że nie ma rzeczy, której nie można by było wytoczyć. Bardzo szerokie są możliwości wyboru materiału, bo toczyć można zarówno w drewnie, metalach różnorakich, jak i w tworzywach sztucznych. Przy jej użyciu można tworzyć różnego rodzaju stożki, walce i inne nieregularne formy, które mają spełniać określone parametry.

Dzięki temu można obróbkę tokarską wykorzystać do tworzenia elementów mających zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu np. przy produkcji elementów wchodzących w skład innych większych maszyn i urządzeń, jak i w branżach nieco bliższych przeciętnemu Kowalskiemu. Znajdują one szerokie zastosowanie w branży meblarskiej (nogi i inne elementy dekoracyjne) oraz w aranżacji wnętrz.

Ograniczeniem jest właściwie jedynie wyobraźnia projektanta, choć bywa, że trafia on na ograniczenia wynikające ze specyfiki danego materiału. Jego kruchość lub inne właściwości fizyczne mogą uniemożliwić obróbkę na tokarce. Może się również zdarzyć tak, że daje się go obrabiać, ale produkt finalny nie spełnia oczekiwać co do jakości i trwałości.

Więcej informacji o technologii tokarskiej znajdziesz na stronie Obrabiarki Janus – dostawcy urządzeń

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Czujniki przemysłowe

Czujniki przemysłowe zgodne z technologią IO-...

Inteligentne czujniki przemysłowe to niewielkie, ale kluczowe elementy...
Sprężarki śrubowe

Najczęstsze awarie w sprężarkach śrubowych...

Sprężarki śrubowe odgrywają kluczową rolę w wielu przedsiębiorstwach,...
laserowe cięcie blach

Kiedy się opłaca laserowe cięcie blach?...

Laserowe cięcie blach jest znakomitą technologią ze względu na precyzj...
płytki PCB

Dlaczego wykonywanie płytek drukowanych na za...

Podczas podejmowania decyzji w sprawie produkcji płytek PCB może pojaw...