logo
logo
logo
logo
miasta

Miasta o największej globalnej sile
Opublikowano: 14 października 2015

miastaOcena „siły przyciągania” i czynników warunkujących sukces 40 najlepszych miast na świecie.

Instytut Strategii Miejskich (ang. Institute for Urban Strategies), będący instytutem badawczym działającym przy Fundacji Mori Memorial, ustanowionym przez spółkę Mori Building, przedstawił dzisiaj wyniki tegorocznego rankingu miast o globalnej sile (ang. Global Power City Index – GPCI). Ranking ten obejmuje 40 globalnych metropolii badanych pod kątem „siły przyciągania”, tj. atrakcyjności dla kreatywnych osób i przedsiębiorstw z całego świata, jak również mobilizacji aktywów na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego. Podobnie jak w zeszłym roku, pierwsze cztery miejsca zajęły kolejno Londyn, Nowy Jork, Paryż i Tokio, podczas gdy Los Angeles, San Francisco i Hongkong zanotowały znaczny wzrost.

Najważniejsze informacje:

Londyn, który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu niezmiennie od 2012 roku, kiedy to pełnił rolę gospodarza Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady, wyprzedził w tym roku pozostałe miasta sklasyfikowane w pierwszej trójce we wszystkich kategoriach, z wyjątkiem komfortu życia mieszkańców (ang. livability) i środowiska. Nieprzerwanie od wielu lat miasto skupia się na przebudowie, kontynuując realizację projektów ukierunkowanych na rozwój, w tym inicjatyw poolimpijskich, tj. utworzenie Parku Olimpijskiego im. Królowej Elżbiety czy budowa linii kolejowej Crossrail.

Nowy Jork, jako siedziba wielu wiodących na świecie uczelni wyższych, jak również największej na świecie liczby teatrów i sal koncertowych, stanowi inspirujące środowisko dla utalentowanych osób. Nowy Jork zajmuje drugą pozycję niezmiennie od czterech lat, ustępując miejsca jedynie stolicy Wielkiej Brytanii.

Paryż zajął pierwsze miejsce w rankingu pod względem komfortu życia mieszkańców oraz dostępności, głównie z uwagi na znaczną koncentrację obiektów kulturalnych, historycznych i tradycyjnych w ścisłym centrum miasta, dzięki czemu jego zasoby są łatwo dostępne zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Paryż zajmuje trzecie miejsce w całym rankingu od 2008 roku.

Tokio wzmocniło swoją interakcję kulturową, co odzwierciedla gwałtowny wzrost liczby odwiedzających je osób oraz studentów przybywających do miasta w ramach wymian akademickich. Tokio zajmuje czwartą pozycję w rankingu od 2008 roku.

Los Angeles, San Francisco i Boston znacznie poprawiły swoją pozycję w rankingu, w dużej mierze dzięki skutecznemu niwelowaniu skutków kryzysu gospodarczego, jaki miał miejsce w 2008 roku oraz wzrostowi komfortu życia mieszkańców.

Zwiększenie liczby międzynarodowych lotów pasażerskich i towarowych podniosło dostępność Singapuru, zbliżając miasto pod tym względem do Tokio. Wysokie miejsca w rankingach z ostatnich lat utraciły Pekin i Szanghaj, podczas gdy Hongkong poprawił istotnie swoje notowania w kategorii komfortu życia mieszkańców, uzyskując znacznie wyższą pozycję w całym rankingu.

Genewa, Frankfurt, Sztokholm, Zurych i Wiedeń zajęły pierwsze pięć miejsc w kategorii środowiska, dzięki realizacji zaawansowanej polityki środowiskowej. Również Vancouver zwiększyło swoje notowania w tym obszarze, wskakując na 7. miejsce z dotychczas zajmowanej 23. pozycji.

W dzisiejszych czasach ponad 50 proc. ludności świata mieszka w miastach. Dzięki napływowi ludzi, towarów, pieniędzy i informacji, miasta stały się ośrodkami innowacji i wyznaczania trendów, stanowiąc źródło energii inspirującej dalszy napływ – powiedział dr Hiroo Ichikawa, dyrektor wykonawczy Fundacji Mori Memorial.

Ranking GPCI jest jednym z niewielu rankingów oceniających miasta najlepsze pod wieloma względami, dostarczając decydentom i deweloperom rzetelnych informacji odnośnie ich silnych i słabych stron oraz potencjału drzemiącego w wiodących miastach na świecie.

Ranking 2015 GPCI stanowi nie tylko ranking konkurencyjności miast z całego świata, lecz także dostarcza cennego wglądu w czynniki warunkujące istotne zmiany, jakie możemy dostrzec w tegorocznej edycji – powiedział Vishaan Chakrabarti, dyrektor SHoP Architects; profesor-praktyk, Uniwersytet Columbia.

Przekaz jest dość czytelny: aby globalne miasta mogły skutecznie konkurować o coraz bardziej mobilny kapitał ludzki, muszą ulepszać jakość życia, jaką oferują swoim mieszkańcom i przedsiębiorstwom, doskonaląc przy tym projekty architektoniczne, tworząc wydajną infrastrukturę, zwiększając jakość środowiska i rozszerzając ofertę kulturalną.

Instytut publikuje coroczne raporty GPCI nieprzerwanie od 2008 roku. Ranking GPCI opiera się na 70 wskaźnikach podzielonych na sześć funkcji – są to: gospodarka, badania i rozwój, interakcja kulturowa, komfort życia mieszkańców, środowisko i dostępność, analizując mocne i słabe strony globalnych miast w dobie rosnącej konkurencji pomiędzy nimi.

W rankingu uwzględniane są również opinie globalnych menedżerów, badaczy, artystów, turystów i mieszkańców. Niezwykle ceniony przez liczne organizacje z całego świata ranking GPCI jest wykorzystywany przez decydentów w procesie rozwoju miast i kształtowania ich marek.

Centrum Prasowe PAP

2015-10-14

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.