Główny Urząd Statystyczny właśnie podał, jaki był Produkt Krajowy Brutto. Wzrost odnotowano we wszystkich województwach. Ale najlepiej żyje się w mazowieckim – na jednego mieszkańca przypada prawie 77 tys. zł, najgorzej w lubelskim zaledwie – 33 tys.
Produkt Krajowy Brutto (PKB) powstaje z tego, co gospodarka wytwarza i sprzedaje w ciągu roku. Oblicza się go, jako średnią dla poszczególnych województw i średnią dla całego kraju. W Polsce średnia dla kraju wynosi ponad 48 tys. Co według Banku Światowego daje nam 53 miejsce na świecie.
Jeśli porównać poszczególne województwa, to mazowieckie znajdzie się według Banku Światowego na 35 miejscu, przed Grecją i Czechami, natomiast najbiedniejsze lubelskie wypada gorzej, niż Rosja. Nie tylko lubelskie jest poniżej średniej światowej. Kolejne biedne polskie województwa, to kujawsko-pomorskie, opolskie, świętokrzyskie, podlaskie, podkarpackie, warmińsko mazurskie. Niestety z danych GUS wynika, że mamy w kraju klasyczny podział na Polskę A i B, oczywiście licząc według PKB. Od lat prym wiedzie województwo mazowieckie, szczególnie Warszawa. Wskaźniki w tym regionie w 2016 roku, praktycznie nie zmieniły się w porównaniu do 2015 roku.
GUS podaje, że wzrost PKB jest we wszystkich województwach. Największy w pomorskim o 4,5 proc. natomiast najmniejszy w opolskim o 1,7 proc.
Największy udział w tworzeniu PKB ma województwo mazowieckie, aż 22,2 proc. Dla porównania opolskie – 2,1 proc.
Metodyka badania
Raport GUS powstaje na podstawie danych posiadanych przez urząd, a także przekazanych przez urzędy administracji państwowej. Zestawiane są informacje obejmujące m.in. produkcję globalną, zużycie pośrednie. Raport powstaje w oparciu o zasady „Europejskiego Systemu Rachunków 2010 (ESA 2010)”.
*Dane GUS są wstępne. Pełen raport zostanie opublikowany w październiku 2018 roku.
Tagi: Gospodarka, GUS, PKB
Dodaj komentarz