logo
logo
logo
logo

Licencja KNF a rynek kantorów internetowych
Opublikowano: 23 sierpnia 2016

Kwestia bezpieczeństwa transakcji w kantorach internetowych od dawna była przedmiotem zainteresowania klientów. Często w dyskusjach nt. zabezpieczeń pojawia się hasło „nadzór Komisji Nadzoru Finansowego” lub „status krajowej instytucji płatniczej”. Co oznacza to dla użytkowników kantorów online?

Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawo do nadzorowania rynku finansowego posiada Komisja Nadzoru Finansowego, która powstała w 2006 roku. Podlega ona bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów. W skład KNF wchodzi kilkanaście departamentów i pełni ona szereg funkcji, pośród których najważniejszą jest sprawowanie nadzoru nad rynkiem bankowym, kapitałowym (także walutowym), ubezpieczeniowym oraz wszelkimi instytucjami pośredniczącymi w płatnościach.

Zakres, charakter nadzoru nad instytucjami płatniczymi (w tym instytucjami pieniądza elektronicznego) regulowany jest przez ustawy o usługach płatniczych. Dzięki odpowiedniemu ustawodawstwu możliwe jest z jednej strony nadzorowanie podmiotów, z drugiej zaś wyznaczanie standardów, norm tych formalnych oraz środowiskowo-branżowych.

Posiadanie przez dany podmiot licencji KNF jest dla jej klientów jasnym, konkretnym sygnałem, że firma działa zgodnie z prawem, w zgodzie z ww. standardami, gwarantuje swoim klientom bezpieczeństwo. Co za tym idzie, może być obdarzona większym zaufaniem niż jej odpowiednik nie posiadający stosownej licencji.

Licencja KNF a rynek kantorów internetowych

Z prawno-formalnego punktu widzenia kantory internetowe nie są zobligowane do posiadania licencji Komisji Nadzoru Finansowego. W polskim ustawodawstwie nie ma definicji kantoru internetowego, dlatego ich działalność nie jest też regulowana oddzielnym aktem prawnym. Kantory online, którym zależy na zapewnieniu jak największej wiarygodności, starają się jednak o przyznanie licencji krajowej instytucji płatniczej, wydawanej właśnie przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Taka licencja to potwierdzenie, że sposób zarządzania aktywami (w tym wypadku walutami) klienta może być poddany weryfikacji oraz że dany podmiot jest zobowiązany do regularnego raportowania do KNF. Firmy nie posiadające licencji KNF nie podlegają kontroli żadnej zewnętrznej, niezależnej instytucji. Działają tylko i wyłącznie w oparciu o ogólne przepisy prawne.

Kantory internetowe z licencją krajowej instytucji płatniczej

Nadzorowi w sposób obligatoryjny podlegają te kantory, które chcą prowadzić rachunki, a więc mieć możliwość przyjmowania wpłat i dokonywania wypłat, świadczenia usług polecenia zapłaty oraz polecenia przelewu i szeregu innych. Do takich kantorów należy Rkantor.com – poza tym, że jako jeden z 7 kantorów internetowych ma on status krajowej instytucji płatniczej, to jeszcze stoi za nim stabilny właściciel – Raiffeisen Polbank.

Ważne jest jednoznaczne odróżnienie krajowych instytucji płatniczych od biur usług płatniczych. Działalność tych ostatnich nie musi być kontrolowana przez biegłych rewidentów. W zupełnie inny sposób raportują też one swoje działania do KNF. Posiadanie licencji krajowej instytucji płatniczej daje kantorom szereg możliwości wzbogacenia swojej oferty, natomiast dla klientów oznacza, że działalność kantoru podlega ścisłemu nadzorowi.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.