O ogromnych możliwościach zastosowania promieniowania laserowego w nowoczesnej medycynie rozmawiamy z prof. Ludwikiem Pokorą, dyrektorem i właścicielem CTL – Centrum Techniki Laserowej – LASERINSTRUMENTS Sp. z o.o., uznanym na całym świecie naukowcem, twórcą coraz nowocześniejszych laserów, autorem cenionych i znanych na całym świecie publikacji poświęconych medycynie laserowej.
Panie profesorze, wiem, że mógł pan uczyć się od najlepszych, a następnie rozwijać swoją pasję we własnej firmie. W jakich dziedzinach medycyny można wykorzystywać wymyślane przez pana i następnie produkowane przez pana Centrum lasery?
– W Centrum Techniki Laserowej od 1991 roku przecieramy szlaki jako pionierzy. Jako pierwsi w Polsce i trzeci na świecie w 1992 roku zbudowaliśmy laser do bezbolesnego, bezkontaktowego usuwania próchnicy zębów. Rok później powstał pierwszy w świecie dwufalowy laser do bezlekowej terapii wielu schorzeń. W kolejnym roku opracowaliśmy pierwszy w świecie laser do nieoperacyjnego leczenia gruczołu krokowego. Potem powstawały pionierskie konstrukcje laserowe do diagnostyki i terapii wczesnych zmian nowotworowych, do leczenia powikłań cukrzycowych, terapii trądziku, skutecznego leczenia urazów u sportowców, leczenia ran, odleżyn, oparzeń, odmrożeń i wielu, wielu innych.
Lista chorób, które leczy promieniowanie laserowe, jest zapewne długa. Wiele z nich ma słabe rokowania w medycynie klasycznej, a unikalne światło laserowe jest w ich przypadku skuteczne.
– Pani spostrzeżenie o ogromnych możliwościach światła laserowego jest bardzo trafne. Nasz zespół, przez 25 lat intensywnych prac badawczych, współpracy z wieloma specjalistami medycyny laserowej z kraju i zagranicy wyselekcjonował blisko 800 jednostek chorobowych i przypadków, które skutecznie i bezpiecznie poddają się leczeniu metodami laseroterapii bez leków. Proponujemy, coraz śmielej „tabletkę fotonów światła”, zamiast tabletki lekowej.
Jakie są pana największe marzenia związane z medycyną laserową?
– Mam kilka marzeń. Jednym z nich jest to, aby wkrótce w aptekach można było kupić „tabletkę laserową” zamiast tabletki lekowej – potrafimy już określać ich skuteczne i bezpieczne w użyciu dawki. Tabletki laserowe nie zużywają się, nie tracą terminu przydatności. Są jakby wielokrotnego użycia. Drugim marzeniem jest dotarcie z wiedzą o promieniowaniu laserowym do każdego w Polsce i na świecie. Kolejnym, to zbudowanie lasera o gabarytach telefonu komórkowego i jego produkcja w milionach sztuk. Marzę, abyśmy wszyscy uświadomili sobie i docenili, że od dawna jest w zasięgu ręki światło, które naprawdę leczy. Przecież to tylko specyficzne, ale przyjazne człowiekowi światło, bardzo podobne do tego które jest z nami obecne codziennie. Innym marzeniem jest to, aby marka „Polski Laser” lub „Laser CTL” była łatwo rozpoznawana na całym świecie !
Rozmawiał Tomasz Rekowski
Tagi: bezkontaktowego usuwania próchnicy zębów, Centrum Techniki Laserowej, dyrektor i właściciel CTL, laser do bezbolesnego, laser do bezlekowej terapii wielu schorzeń, laser do nieoperacyjnego leczenia gruczołu krokowego, LASERINSTRUMENTS Sp. z o.o., lasery, prof. Ludwik Pokora, publikacji poświęconych medycynie laserowej, technologia laserowa
Dodaj komentarz