Laryngolog to lekarz specjalizujący się w profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób uszu, górnych dróg oddechowych oraz narządów zmysłu z wyłączeniem narządu wzroku. W zakres specjalizacji wchodzą również kości skroni, zatok przynosowych, jama ustna, przełyk, oskrzela i tchawica. Laryngolog oprócz leczenia farmakologicznego wykonuje zabiegi chirurgiczne zatok przynosowych, gruczołów ślinowych, języka, chirurgię szczęki i jej rekonstrukcję oraz endoskopię dolnych dróg oddechowych i przełyku.
W obrębie laryngologii można wyróżnić kilka specjalności jak: foniatrię zajmująca się zaburzeniami mowy i głosu, audiologię zajmująca się nieprawidłowościami słuchu, rynologię, czyli diagnozowanie i leczenie schorzeń nosa oraz zatok przynosowych, neurootologia zajmująca się zaburzeniami równowagi i słuchu w powiązaniu z centralnym i obwodowym układem przedsionkowym i słuchowym, laryngologię onkologiczną i laryngologię dziecięcą.
Laryngolog pomoże w przypadku objawów związanych z uchem takich jak pogorszenie słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne i ból ucha. Wskazaniem do porady laryngologicznej jest krwawienie z nosa, przewlekły katar i chrapanie. W obrębie jamy ustnej chrypka, częste bóle gardła, zaburzenia połykania, oddychanie przez usta oraz zaburzenia węchu i smaku są wskazaniem do wizyty. Na schorzenie laryngologiczne wskazują: zawroty głowy, nawracające bóle głowy, zaburzenia równowagi oraz pojawiające się guzy na szyi i głowie. Laryngolog udziela również pomocy doraźnej usuwa ciała obce z uszu, gardła, nosa oraz tchawicy, leczy złamania nosa i inne urazy w obrębie głowy oraz przeprowadza zabiegi drożności przewodów słuchowych. Laryngolog nie ogranicza się wyłącznie do leczenia schorzeń narządów głowy i szyi, pomaga też w doborze odpowiedniego aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego wpływającego na komfort życia codziennego Pacjenta.
Udając się na wizytę do laryngologa, należy zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań laboratoryjnych i obrazowych oraz by dokładnie wyczyścić uszy, żeby ułatwić badanie. Laryngolog zbiera wywiad od pacjenta dotyczący objawów. Ocenia stan nosa, ucha, gardła czy jamy ustnej, jeśli to konieczne za pomocą wziernika lub endoskopu. Korzystając z aparatu USG lekarz może zbadać: węzły chłonne szyi i ślinianek, zatoki przynosowe, jamę ustną gardło i krtań. Specjalistyczne metody diagnostyczne, zastosowany sprzęt i testy czynnościowe umożliwiają wybór metody leczenia farmakologicznego a w razie konieczności również zabiegu chirurgicznego. Jeśli jest taka konieczność laryngolog kieruje pacjenta na leczenie u innych specjalistów.
Wybór laryngologa w Krakowie to niełatwe zadanie. W mieście uniwersyteckim ofert usług lekarskich jest naprawdę dużo. W wyborze poradni laryngologicznej najlepiej kierować się dostępnością i zakresem oferowanych procedur medycznych. Warto również zasięgnąć opinii wśród znajomych i przyjaciół korzystających ostatnio z pomocy lekarskiej. Dobrze jest przejrzeć też komentarze dotyczące lekarzy na portalach internetowych, zachowując jednak swój osąd niektórych opinii. W Krakowie można się zapisać do laryngologa w jednej z placówek medycznych należących do Grupy Scanmed S.A.: https://scanmed.pl/specjalizacje/laryngologia/krakow
Tagi: gardło, Kraków, krtań, laryngolog, medycyna, Scanmed, USG, zdrowieCoraz więcej dzieci ma problem ze słuchem
Dodaj komentarz