Lakierowanie tworzyw sztucznych oferuje liczne korzyści i zastosowania, w tym zwiększoną funkcjonalność, estetykę i odporność produktów. Farby mogą być stosowane w zasadzie na każdym typie podłoża, jednak często wymaga to zastosowania specjalistycznych technologii. Na rynku można zauważyć wiele elementów o unikalnych kształtach, co wskazuje na to, że nietypowy wygląd jest coraz bardziej pożądany. Z punktu widzenia lakiernictwa wiąże się to z wyzwaniami, takimi jak równomierne pokrycie trudno dostępnych obszarów, przyczepność powłoki i jej utwardzenie.
Należy pamiętać, że właściwości tworzyw sztucznych, takich jak ABS, PC, PET i PP, również wpływają na procesy malowania. Czynniki takie jak przygotowanie powierzchni, odtłuszczenie, temperatura suszenia, czas utwardzania i grubość powłoki mają wpływ na finalny efekt. Doświadczeni lakiernicy lub zautomatyzowane linie lakiernicze mogą być wykorzystywane do osiągania wysokiej jakości rezultatów, ale trzeba pamiętać, że każde z tych rozwiązań ma swoje ograniczenia.
Malowanie ręczne odgrywa istotną rolę, zwłaszcza w przypadku skomplikowanych kształtów, ponieważ pozwala na natychmiastową reakcję na problemy w trakcie procesu. Na przykład podczas malowania trudno dostępnych miejsc lakierowanie ręczne umożliwia szybkie wykrycie i bieżącą korektę pojawiających się błędów, np. osadzający się pył lakierniczy, smugi, brak przyczepności farby wynikający z niedokładnego przygotowania powierzchni. Dodatkowo, lakiernik może dotrzeć pistoletem nawet w trudno dostępne zagłębienia, co często jest nieosiągalne dla maszyn automatycznych. W tym procesie należy uważać jednak na wszelkie nierówności – może się tam zbierać za dużo farby, co z reguły skutkuje późniejszymi odpryskami i złuszczeniami.
Ważnym elementem jeszcze przed rozpoczęciem lakierowania jest wybór odpowiednich materiałów lakierniczych, takich jak primer przyczepnościowy (jeśli tworzywo wymaga jego użycia), lakier, do którego we właściwych proporcjach dodawane są rozcieńczalnik i utwardzacz. Wszelkie dane na temat farby i dodatków do niej zawarte są w kartach technologicznych, jednak warto zawsze samemu sprawdzić adhezję farby po pomalowaniu kilku detali. Nawet dobór odpowiedniej dyszy pistoletu lakierniczego ma duże znaczenie, ponieważ dzięki niej możemy modulować rozpylanie farby – przykładowo dysze mniejsze (np. 0,6mm) dają precyzyjny, wąski strumień, przydatny zwłaszcza w przypadku lakierów w wysokim połysku wymagających wysokiego ciśnienia.
Linie zautomatyzowane oferują szybszy proces i gwarantują większą powtarzalność efektu. Jednak przy takim procesie pistolety lakiernicze nastawiane są na określoną powierzchnię, więc jeśli detal jest o skomplikowanym kształcie, dokładne domalowanie może okazać się niemożliwe lub bardziej czasochłonne niż przy lakierowaniu ręcznym.
Dużym wyzwaniem okazują się także powłoki o wysokim połysku – konwencjonalne i UV. Takie wykończenia często wiążą się z tworzeniem smug i zacieków. Dodatkowo, przy trudnym do polakierowania kształcie, efekt połysku może być nierównomiernie rozłożony na detalu. W przypadku lakierów konwencjonalnych łatwiej o osiągnięcie zadowalającego efektu, ponieważ w procesie utwardzania wykorzystywana jest wysoka temperatura, a to powoduje, że dany element nagrzewany jest równomiernie i suszeniu podlegają nawet niewielkie szczeliny czy zagięcia. W przypadku lakierowania UV, ryzyko niepowodzenia jest znacznie większe. Warto pamiętać, że te lakiery utwardzane są przy pomocy lamp UV, które mogą nie docierać do trudno dostępnych miejsc.
Lakierowanie skomplikowanych kształtów wymaga sporej wiedzy i doświadczenia na wszystkich etapach takiego projektu. W przypadku wątpliwości, która technika najlepiej sprawdzi się na naszym produkcie, warto skonsultować temat z doświadczonymi lakierniami.
Artykuł został przygotowany przez praktyków specjalistów z Lakierni BIT.
Tagi: Gospodarka, Przemysł
Dodaj komentarz