logo
logo
logo
logo
Krajowa Administracja Skarbowa

Krajowa Administracja Skarbowa startuje od 1 marca
Opublikowano: 2 lutego 2017

Ulepszeni fiskus oraz celnicy będą teraz m. in. mogli kontrolować bez uprzedzenia, mieć wgląd do dokumentów firmowych objętych tajemnicą oraz wykorzystywać psy tropiące. Te zmiany wchodzą w życie już 1 marca i warto wiedzieć, na czym będą polegać.

Krajowa Administracja Skarbowa

Już od 1 marca zaczyna funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa. Niby zmienia się tylko nazwa i struktura, ale urzędnicy dostają nowe uprawnienia, aby móc walczyć z nieuczciwymi przedsiębiorcami oraz oferować pomoc podatkową tym uczciwym. Do nowych uprawnień należeć będą m. in. możliwość przeprowadzenia kontroli bez uprzedzenia po okazaniu legitymacji służbowej, czy możliwość przeszukania lokalu przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu i tresowanego psa (te dwa ostatnie uprawnienia dotyczą przede wszystkim celników, którzy również znajdują się w tych strukturach). Oczywiście nie u każdego podatnika podczas kontroli będą wykorzystywane te uprawnienia. Będą one używane tylko w przypadku podejrzenia sporych przestępstw podatkowych.

Oprócz zmian wskazanych wyżej, istotne jest także to, że od 1 marca zostaje zniesiona terytorialność postępowań. Oznacza to, że od tej pory kontrolę w firmie we Wrocławiu będzie mógł rozpocząć urząd celno-skarbowy z Warszawy. Skarbówka nie będzie jednak nikogo wzywać poza granice województwa, gdyż w takiej kontroli skorzysta z urzędników, którzy będą na miejscu. Kontrola będzie więc mogła zostać rozpoczęta przez każdego z 16 naczelników urzędu skarbowo-celnego.

Na nowo zostaje także ustalone miejsce kontroli. Kontrolerzy będą mogli sprawdzić praktycznie wszystko. Samą firmę, a także miejsce przechowywania ksiąg czy każde inne istotne dla kontroli miejsce, nawet mieszkanie kontrolowanego. Nie będzie do tego potrzebna zgoda prokuratora, gdyż ten wyda ocenę dopiero później. Jednak należy pamiętać, że urzędnicy będą mogli skorzystać z nowych uprawnień tylko w przypadku, gdy kontrola będzie ukierunkowana na przestępcę podatkowego.

Czas trwania kontroli to maksymalnie 3 miesiące. Jednak w uzasadnionym przypadku, będzie ona mogła zostać przedłużona. Przewlekłość postępowań jest obecnie raczej codziennością, ale Ministerstwo Finansów liczy, że część spraw załatwi szybciej. Pomóc w tym mają przesunięcia części pracowników, którzy do tej pory zajmowali się zeznaniami podatkowymi PIT, a teraz rozpoczną walkę z przestępstwami VAT.

Kontrolerzy będą mieli dość szerokie uprawnienia. Będą mieli prawo zażądać dostępu do akt, ksiąg oraz dokumentów również za okres, który nie został objęty kontrolą. Po terenie zakładu będą mogli chodzić bez nadzoru i przepustki, a obowiązywać ich będą tylko zasady BHP. Ponadto będą mieć prawo do tego, by na bieżąco legitymować pracowników oraz przeszukiwać wszystkie lokale.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, te zmiany nie mają spowodować większej liczby kontroli. Od lat ich liczba spada, a rośnie ich wartość.  Oznacza to, że fiskus kontroluje rzadziej, ale dokładnie. I dużo lepiej wybiera podmioty, które warto skontrolować. Dzięki tym zmianom mają zyskać uczciwi przedsiębiorcy, którym urzędnicy w centrach obsługi mają pomagać w poprawnym wypełnianiu wszystkich dokumentów, a także wyjaśniać niejasności i pomagać zrozumieć przepisy.

Anna Woś

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Fiskus

Podatnik wiecznym dłużnikiem fiskusa...

Fiskus wciąż może sztucznie wszczynać postępowania karne skarb...
opodatkowanie JDG

Formy opodatkowania JDG...

Zakładając działalność gospodarczą, trzeba podjąć decyzję o odpowiedni...
Odliczenie VAT od alkoholu

Odliczenie VAT od alkoholu zakupionego na fir...

Organy nie przedstawiły wystarczających argumentów pozwalających na po...
unikanie opodatkowania

Fiskus tak modyfikował przepisy, by dobrać si...

Przez pierwsze 2,5 roku obowiązywania przepisów klauzuli przeciw unika...