Kotły wodne oraz parowe od wielu lat wykorzystywane są z powodzeniem w wielu gałęziach przemysłu. Powszechnie stosuje się je do ogrzewania budynków przemysłowych, hal produkcyjnych, szkół, hal sportowych i widowiskowych, a także innego rodzaju obiektów użyteczności publicznej oraz budynków o przeznaczeniu komercyjnym i gospodarczym.
Wiele z dostępnych na rynku kotłów przemysłowych wykorzystywanych jest też w różnych sektorach gospodarki, dostarczając energię w układach i instalacjach stosowanych w przemyśle tekstylnym (suszarniach, tkalniach i farbiarniach), przemyśle spożywczym i przetwórczym, przemyśle chemicznym (przy obsłudze reaktorów, a także do magazynowania), przemyśle farmakologicznym i farmaceutycznym, przemyśle kosmetycznym, przemyśle papierniczym i poligraficznym, przemyśle drzewnym, przemyśle samochodowym i metalurgicznym, a także naftowym (do magazynowania niektórych surowców i paliw oraz ich dystrybucji) oraz cementowym (do wytwarzania cementu).
Szeroki zakres zastosowania opisywanych konstrukcji wiąże się z posiadanymi przez nie zaletami, które w wielu sytuacjach najlepiej sprawdzają się spośród dostępnych na rynku rozwiązań technicznych.
Do najczęściej wykorzystywanych w praktyce kotłów przemysłowych należą kotły parowe płomienicowo płomieniówkowe. Są one wysokosprawnymi kołami, w których gorące spaliny opływane są wodą kotłową. Tego rodzaju instalacje pozostają stosunkowo łatwe w eksploatacji, a przy tym efektywne i wyjątkowo kompaktowe, dzięki czemu zakreślić można szeroki zakres ich zastosowania. Służą one do wytwarzania energii cieplnej w postaci pary na cele grzewcze lub technologiczne – dostarczając pary lub wody o wysokiej jakości.
Kotły przemysłowe charakteryzują się wysoką ekonomią pracy, przejawiającą się w niewielkiej stracie kominowej (wykorzystanie ciepła odpadowego wpływa na optymalne wykorzystanie paliwa), małej wartości strat cieplnych, a także dopasowanej konstrukcji, bazującej na najlepszych dostępnych na rynku elementach konstrukcyjnych, spełniających rygorystyczne normy środowiskowe prawa unijnego. Aktualnie oferowane przez poszczególnych producentów kotły wyposażone są w szereg rozwiązań proekologicznych. Między innymi stosowane są takie konfiguracje kotłów i palników, które ograniczają do minimum osiągane emisje, oscylujące dużo poniżej norm granicznych. Badania prowadzone nad ograniczeniem emisji szkodliwych dla środowiska z roku na rok skutkują powstawaniem coraz to przyjaźniejszych dla środowiska konstrukcji.
Większość oferowanych na rynku kotłów przemysłowych (w tym – kotłów parowych i wodnych) wykonywana jest indywidualnie na zlecenie poszczególnych zamawiających. Pozwala to dobrać odpowiednie parametry techniczne urządzeń i poszczególnych modułów, a także dopasować sprzęt do występujących warunków technicznych i lokalowych. Przed skorzystaniem z oferty któregoś z producentów, dystrybutorów lub dostawców kotłów warto porównać oferty kilku z nich po to, aby wybrać najbardziej optymalne finansowo i technologicznie rozwiązanie.
Tagi: dostawcy kotłów, kotły parowe, Kotły przemysłowe, Kotły wodne, przemysł chemiczny, rynek kotłów przemysłowych, wytwarzanie energii cieplnej w postaci pary
Dodaj komentarz