logo
logo
logo
logo
płaca minimalna

Od 1 stycznia nowa płaca minimalna i stawka godzinowa na umowę zlecenie
Opublikowano: 21 grudnia 2016

płaca minimalna Od nowego roku wchodzą w życie zmiany w prawie pracy. Zgodnie z zapowiedziami dotyczyć będą minimalnego wynagrodzenia oraz wynagrodzeń osób pracujących na umowach zlecenia i umowach świadczenia usług. Zapowiadane przez Ministerstwo Rozwoju ułatwienia dla małych przedsiębiorców pozostają ciągle na etapie konsultacji.

Nowa płaca minimalna na umowę o pracę, umowę zlecenie i umowę o świadczeniu usługi

Ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw wprowadza z dniem 1 stycznia 2017 roku nową stawkę minimalną dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Od wejścia w życie nowych przepisów minimalne wynagrodzenie wynosić będzie 2 000 zł. brutto.

Zmianom ulegną także zasady wynagradzania osób pracujących na umowach zlecenie i umowach o świadczeniu usług. Zgodnie z nowymi przepisami (art. 8a ust. 1 ustawy) osoby te – bez względu na sposób dokonywania rozliczenia – za każdą godzinę swojej pracy będą zarabiały co najmniej 12 zł. Ta minimalna stawka godzinowa będzie zwiększana każdego kolejnego roku według opracowanego przez wzorca.

Sposoby ustalania liczby godzin wykonywania zlecenia

Regulacji podlegać będzie również liczba godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług. Ustawa wprowadza zasadę, według której liczba godzin powinna zostać ustalona przez umowę stron. Jeśli ustalenia takie nie miały miejsca, zleceniobiorca będzie zobowiązany do przedłożenia w wybranej formie (pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej) informacji o liczbie godzin przepracowanych w ramach wykonywania zlecenia lub świadczenia usług. Informacja taka winna być złożona w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.

W przypadku zawarcia umowy ustnej, zleceniodawca powinien przed rozpoczęciem wykonywania zlecenia lub świadczenia usług przez zleceniobiorcę potwierdzić mu wszystkie zawarte ustnie ustalenia dotyczące sposobu obliczania liczby przepracowanych godzin. Ustalenia te powinny zostać zapisane w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, możliwe jest jednak zastąpienie ich złożonym przez zleceniobiorcę oświadczeniem o liczbie przepracowanych godzin, pod warunkiem, że zostanie ono złożone przed pobraniem wynagrodzenia.

Ułatwienia dla MSP ciągle dyskutowane

Zapowiedziane przez Ministerstwo Rozwoju zmiany mające na celu złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych przedsiębiorców, znajdują się nadal na etapie konsultacji społecznych. Mająca wejść w życie w 2017 roku ustawa o zmianie niektórych ustaw ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej firmom zatrudniającym nie więcej niż 50 pracowników. Nowe przepisy pozwolą usunąć dotychczasowe bariery w zatrudnianiu pracowników, zmienią wymóg wdrażania regulaminu wynagrodzenia i regulaminu pracy w małych przedsiębiorstwach (zatrudniających co najmniej 20 pracowników), a także usuną konieczność tworzenia przez nie funduszu świadczeń socjalnych.

Więcej o nowych przepisach prawa pracy dowiesz się z publikacji zebranych w kategorii Prawo Pracy w sklepie Profinfo.pl.

Tagi:

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.