logo
logo
logo
logo
leki przeciwbólowe bez recepty

Kiedy sięgnąć po leki przeciwbólowe bez recepty?
Opublikowano: 29 marca 2022

Popularne leki przeciwbólowe dostępne są bez recepty. Można je zakupić zarówno w aptece, jak i w niektórych sklepach czy stacjach. Zanim sięgniemy po lek, zawsze trzeba sprawdzić jego działanie i przeciwwskazania do stosowania zawarte w ulotce.

Kiedy i jak bezpiecznie sięgnąć po leki przeciwbólowe bez recepty?

Po lek bez recepty sięgamy, gdy pojawia się dokuczliwy ból. Środki przeciwbólowe są najczęściej wybieranymi lekami, ponieważ ból może skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Dostępność leków przeciwbólowych bez recepty sprawia, że łatwo i szybko możemy pozbyć się problemu. Jednak leki przeciwbólowe muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce. Leki bez recepty są bezpieczne, jeśli przestrzegamy właściwego dawkowania. Należy pamiętać o tym, że niestosowanie się do zaleceń, a zwłaszcza przekraczanie maksymalnych dawek może podrażniać żołądek i wpływać negatywnie na pracę wątroby.

Leki przeciwbólowe najlepiej kupować w aptekach, ponieważ mamy wtedy pewność, że są odpowiednio przechowywane. Co więcej, farmaceuta doradzi, jaki lek przeciwbólowy przyjąć na daną dolegliwość. Trzeba pamiętać, żeby nie łączyć leków mających w składzie taką samą substancję lub należących do tej samej grupy, np. NLPZ.

Czy leki przeciwbólowe są bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży?

Po leki przeciwbólowe można sięgać po pojawieniu się bólu, ale warto sprawdzić, czy każdy może je zażyć. Kobiety w ciąży powinny zwrócić szczególną uwagę na zażywanie leków przeciwbólowych i skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę przed ich zażyciem, ponieważ większość leków bez recepty nie może być przyjmowana przez ciężarne. Trzeba pamiętać, że wszystko, co przyjmuje matka, wpływa na płód.

Dzieci również nie mogą zażywać większości leków przeciwbólowych. Te do 12. roku życia powinny zażywać jak najsłabsze środki, np. zawierające paracetamol Zarówno mamy w ciąży, jak i małe dzieci powinny unikać środków na bazie kwasu acetylosalicylowego. Dzieciom poniżej 12. roku życia warto podawać czopki lub syropy przeciwbólowe — czopki omijają układ pokarmowy, co zmniejsza ryzyko podrażnienia układu pokarmowego u maluchów. Dzieciom najlepiej podawać środki z paracetamolem i ibuprofenem, które mają łagodne działanie.

Łączenie leków przeciwbólowych z alkoholem

Należy pamiętać, że leków nie wolno łączyć się z alkoholem. Wpływa on bowiem na ich metabolizm leków, osłabia działanie, a także zwiększa ryzyko podrażnienia śluzówki żołądka i przewodu pokarmowego. Należy też uważać w trakcie farmakoterapii, ponieważ wielu substancji czynnych nie można ze sobą łączyć, gdyż zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jeśli stale zażywamy leki, chęć przyjęcia dodatkowych leków przeciwbólowych, trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...