Laserowe cięcie blach jest znakomitą technologią ze względu na precyzję i niewielki odpad, jednak ma, jak wszystkie rozwiązania, swoje ograniczenia. W tym przypadku mogą one dotyczyć między innymi kosztów obróbki. Kiedy laserowe wycinanie blach jest najbardziej opłacalne?
Kontrola kosztów produkcji jest absolutnie niezbędna w każdym przypadku, natomiast trzeba też pamiętać, że nie zawsze cena będzie czynnikiem decydującym. Będą takie stopy, które ze względu na swoje właściwości fizyczne lub wysoki koszt zagospodarowania odpadów będą cięte laserem, gdyż ta metoda pozwoli na uzyskanie optymalnych wyników w szerszej perspektywie. Niemniej jednak samo laserowe cięcie blach ma po prostu pewne technologiczne ograniczenia, które sprawiają, że w określonych przypadkach cena wycinania będzie rosła.
Jest pięć podstawowych scenariuszy, które w dużym stopniu wpływają na opłacalność laserowego cięcia blach.
Laser nie zawsze wygrywa ceną. Równie silnymi argumentami może być szybkość produkcji albo sam fakt, że już w jednym przebiegu uzyskuje się elementy niewymagające dalszej obróbki. Porównywanie samego kosztu wycinania blach może więc czasem być mylące, a bardziej miarodajnym czynnikiem będzie tu koszt produkcji gotowego elementu z dostarczonego surowca. To znów kwestia, którą dobrze będzie wyjaśnić z technikami zajmującymi się obróbką w konkretnej firmie, bo oni będą najlepiej znali potencjał własnego parku maszynowego.
Sprawdzony dostawca oprogramowania CAD CAM to wzrost produktywności w Twojej firmie.
Tagi: Gospodarka, laser, Przemysł, technologia
Dodaj komentarz