Dom parterowy z garażem czy bez niego? Które rozwiązanie będzie lepsze? Choć wybór może wydawać się oczywisty, warto dobrze go przemyśleć.
Kupujesz działkę za miastem. Cieszysz się, że niedługo zamieszkasz w spokojnej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku i sąsiadów za płotem, z którymi nie zawsze potrafisz się porozumieć.
Spokój i niezwykłe widoki z okna to niewątpliwe zalety tej lokalizacji, ale nie sposób zapomnieć też o mniej przyjemnych stronach.
Wśród nich najważniejsza jest chyba odległość od miasta, do którego wraz z rodziną codziennie musicie dojechać. Właśnie dlatego już na etapie wybierania projektu domu powinniście zastanowić się, co zrobicie z niezbędnym dla was samochodem.
To jedno z najważniejszych pytań, na jakie muszą odpowiedzieć inwestorzy. W Polsce większość – bo aż 68% – wybiera domy parterowe zintegrowane z garażem. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę wady i zalety obu rozwiązań, dokonując wyboru dopiero po ich dogłębnym przemyśleniu.
Tym bardziej jeśli w Twojej rodzinie jest kilka samochodów, wybór projektu domu parterowego z garażem może okazać się strzałem w dziesiątkę. W takim przypadku warto zastanowić się nad garażem dwustanowiskowym, który spełni wiele innych wymagań niezbędnych do stworzenia w pełni funkcjonalnego domu.
Na dom z garażem warto zdecydować się przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, jakie zapewnia Twojemu samochodowi. Chroni go nie tylko przed spojrzeniami złodziei, ale też przed wszystkimi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Zalety garażu zintegrowanego z domem docenisz zwłaszcza podczas niepogody, kiedy po wyjściu z auta dotrzesz do domu bez konieczności wychodzenia na deszcz lub mróz.
Przy podejmowaniu decyzji nie zapominaj też o tym, że garaż może stać się miejscem na wszystkie przedmioty, z których na co dzień korzystasz. Pomieścisz w nim między innymi rowery, narty, narzędzia i sprzęty używane latem.
A dobrze zorganizowany, z wiszącymi szafkami, półkami i hakami, może okazać się naprawdę przydatnym pomieszczeniem. Garaż doceni także każdy mieszkaniec domu parterowego, w którym musi znajdować się kotłownia.
Kiedy nie planujemy budowy piwnicy i trzeba umieścić ją na jednej kondygnacji ze strefą mieszkalną, najlepiej kotłownię odizolować wyraźnie od tej części i umieścić tuż za garażem. Będziemy mieli stuprocentową pewność, że pyły i nieprzyjemne zapachy nie przedostaną się do wnętrza naszego domu.
Jednak domy bez garażu mają także swoje zalety np. oszczędność w czasie budowy. Choć późniejsza dobudowa może okazać się kosztowna, warto więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby przed rozpoczęciem inwestycji. Na budynek bez tego pomieszczenia warto zwrócić uwagę się również z innych względów.
Docenią je na pewno inwestorzy, którzy zapach spalin wolę wyraźnie odizolować od pomieszczeń codziennego użytku. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że garaż często służy jako pomieszczenie gospodarcze i warsztat dla amatorów majsterkowania, w domu parterowym będzie idealnym rozwiązaniem.
Tagi: Budownictwo, DOM, nieruchomości
Dodaj komentarz