Polacy coraz częściej wybierają inwestowanie w nieruchomości i decydują się na kupno mieszkania pod wynajem.
Aby czerpać jak największe profity z wynajmowania mieszkania, należy opracować szczegółowy plan jeszcze przed zakupem nieruchomości. Podpowiemy, na które czynniki należy zwrócić szczególną uwagę.
Jest to istotny element, ponieważ od tego będzie zależeć między innymi wielkość mieszkania, jego lokalizacja, ilość pokojów i rozkład pomieszczeń.
W tym celu trzeba zbadać rynek – zorientować się, kto najczęściej wynajmuje mieszkania w naszym mieście. Jeśli okaże się, że w miejscowości, w której mieszkamy, nie ma dużego popytu na najmowanie mieszkań, poszukajmy innej lokalizacji. W dzisiejszych czasach najem mieszkań jest najbardziej popularny wśród studentów i młodych osób, które jeszcze nie zdecydowały się na zakup mieszkania. Liczną grupę najemców stanowią także firmy, które wynajmują mieszkania dla swoich pracowników.
Jednym z najbezpieczniejszych rynków wynajmu mieszkań są miasta będące ośrodkami akademickimi i biznesowymi. Należy pamiętać, że szukając odpowiedniego lokalu, trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
Te przykłady pokazują, jak istotnym elementem podczas wyboru mieszkania pod wynajem jest ustalenie grupy docelowej.
Dla przykładu: studenci najchętniej wybiorą mieszkanie w niedalekiej odległości od uczelni i ośrodków naukowych, rodziny z dziećmi zdecydują się na nieruchomość w spokojnej okolicy, dobrze skomunikowanej z centrum, natomiast najemcy biznesowi wybiorą mieszkanie w niedalekiej odległości od biurowców.
Wybór mieszkania pod wynajem rządzi się nieco innymi prawami niż zakup własnego „M”. Należy przede wszystkim mieć na uwadze względy praktyczne, a decyzja powinna być podyktowana chęcią dopasowania wnętrz do grupy docelowej.
Dlatego zanim zainwestujemy własne środki lub weźmiemy kredyt na zakup mieszkania pod wynajem, zastanówmy się, jaki rozkład pomieszczeń będzie najkorzystniejszy.
Ilość i rozkład pomieszczeń należy dopasować do potencjalnych najemców. Ilość i rozkład pomieszczeń należy dopasować do potencjalnych najemców. W przypadku dużych, kilkupokojowych lokali, wynajem mieszkań na pokoje często okazuje się bardziej opłacalny niż w wynajmowanie mieszkania jednemu najemcy.
Na pojedyncze pokoje najchętniej zdecydują się studenci; rodzina z dziećmi będzie chciała nająć całe mieszkanie dla siebie. Jednaki w jednym, i w drugim przypadku, przewagę nad metrażem ma ilość pokojów. Oczywiście lokal nie może być zbyt ciasny, ale mając do wyboru duże, przestronne M2 i nieco mniejsze M3, można rozważyć wybór drugiej opcji.
Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania dwupokojowego i chcemy, aby naszym najemcą było np. małżeństwo lub rodzina z dzieckiem, można pomyśleć o przebudowie kuchni na sypialnię i wyposażeniu salonu w aneks kuchenny. Dzięki temu zyskamy dodatkowe pomieszczenie.
Przemyślane inwestowanie w nieruchomości może okazać się dużą szansą na pomnożenie kapitału. Dobrze opracowana strategia może być kluczem do sukcesu i sprawić, że zwrot z inwestycji nastąpi już po kilku latach.
Tagi: biznes, DOM, mieszkanie, nieruchomości, wynajemOd mieszkania na wynajem zdecydowanie lepiej ulokować w nieruchomości wakacyjne, zarabiają na wynajmie turystycznym. W miastach pojawi się nadpodaż mieszkań na wynajem i wtedy właściciele będą się przedzierać ceną. Ja regularnie kupuje mieszkania nad morzem i w górach z aparthotele.com.
Mam już upatrzoną nieruchomość. Teraz szykuję się do wyboru kredytu, którym sfinalizuje moje plany. Koleżanka poleciła mi do tego celu porównywarkę hipoteki.net . Czy ktoś tutaj już z niej korzystał? Bardzo jestem ciekawa opinii.
Dodaj komentarz