logo
logo
logo
logo
blizny pooperacyjne

Jak zapobiegać lub minimalizować blizny pooperacyjne
Opublikowano: 30 stycznia 2023

Jeśli planujesz zabieg chirurgiczny, możesz być zaskoczony, że po zabiegu można zmniejszyć blizny lub im zapobiec. Chociaż niektóre blizny są nieuniknione, możesz zminimalizować ich powstawanie dzięki odpowiedniej pielęgnacji nacięcia i innym metodom zapobiegania powstawaniu blizn.

Przyczyny powstawania blizn pooperacyjnych

Zawsze, gdy skóra ulega uszkodzeniu, istnieje możliwość powstania blizny. Na przykład, gdy w dzieciństwie wielokrotnie zdzieraliśmy skórę z kolana, blizna może pozostać na całe życie. To samo dotyczy zabiegów chirurgicznych – nawet kosmetycznych. W rezultacie zabieg chirurgiczny często powoduje powstanie blizny, niezależnie od następujących czynników:

  • umiejętności chirurga
  • miejsca nacięcia
  • powodu operacji

Operacja wykonana przez mniej wykwalifikowanego chirurga może spowodować powstanie większej ilości blizn. Często jednak umiejętności chirurga mają niewielki wpływ na to, jak duża będzie blizna. Dzieje się tak dlatego, że chirurg nie jest w stanie kontrolować wszystkich czynników, które decydują o tym, jak bardzo powstaną blizny. Pewne czynniki zwiększają prawdopodobieństwo powstania blizn, takie jak wiek, kolor skóry, genetyka i głębokość nacięcia. Niektóre z tych czynników są poza twoją kontrolą, ale warto mieć ich świadomość https://esomed.pl/tatuaze-na-bliznach-pooperacyjnych/

Profilaktyka

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją pewne czynniki, które możesz kontrolować i które mogą pomóc ci w zapobieganiu powstawania blizn. Niektóre sposoby są proste, na przykład przestrzeganie zaleceń chirurga. Inne, takie jak palenie papierosów, nie są takie proste.

Rzuć palenie

Palenie nie tylko zwiększa ryzyko powstania blizn, ale także może spowolnić ogólny proces gojenia. Palenie jest tak istotnym czynnikiem ryzyka, że niektórzy chirurdzy plastyczni nie będą operować osoby, która nie rzuciła palenia na co najmniej dwa tygodnie przed operacją. Aby więc zmniejszyć ryzyko powstania blizn i ryzyko operacyjne, rzuć palenie.

Bądź nawodniony

Odwodnienie występuje wtedy, gdy nie przyjmujesz wystarczającej ilości płynów. W ciężkich przypadkach może to spowodować zaburzenia równowagi elektrolitowej i problemy z sercem. W mniej poważnych przypadkach będziesz odczuwał pragnienie i ogólne złe samopoczucie. Aby czuć się jak najlepiej i stworzyć optymalne warunki do leczenia, dbaj o odpowiednie nawodnienie. Będziesz wiedział, że jesteś dobrze nawodniony, kiedy Twój mocz będzie prawie bezbarwny lub jasny.

Popraw dietę

Białka stanowią podstawę budulcową gojącej się skóry. Dlatego bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka, aby umożliwić skórze gojenie się. Dlatego stosuj zbilansowaną dietę z naciskiem na białko. Jeśli masz nadwagę, możesz być bardziej narażony na ryzyko powstania blizn. Tłuszcz znajdujący się pod skórą może utrudniać chirurgowi starania o bezproblemowe zamknięcie nacięcia.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...