Pandemia koronawirusa w bardzo krótkim czasie spowodowała globalny kryzys gospodarczy, co przyczyniło się do zaburzenia płynności finansowej większości polskich firm. Nagły i wyjątkowo gwałtowny spadek popytu sprawił, że niektórzy przedsiębiorcy zaczęli z dnia na dzień redukować miejsca pracy doprowadzając wiele osób do utraty jedynego źródła dochodu. Mimo, iż tak naprawdę nikt jeszcze nie wie, kiedy świat całkowicie wróci do normalności to jednak warto już teraz zastanowić się w jaki sposób będzie można skutecznie wspomóc polską gospodarkę, aby kryzys spowodowany COVID-19 był dla wszystkich jak najmniej odczuwalny.
Oczywiście nie od dziś wiadomo, że najłatwiej wspiera się krajową gospodarkę kupując polskie i lokalne produkty. W tak trudnym dla nas wszystkich czasie każda złotówka przeznaczona na krajowe marki ma bowiem ogromne znaczenie. Wybierając towar, który wytwarzany jest w Polsce sprawiamy, że wydawane przez nas pieniądze tak naprawdę aktywnie zasilają państwową gospodarkę. Z kolei inwestując w produkty zagraniczne wspomagamy głównie gospodarkę innych krajów, a niestety tylko niewielki procent z wydanej tutaj kwoty w rzeczywistości zostaje w Polsce.
Warto zauważyć, że w naszym kraju dostępnych jest naprawdę wiele marek, które stanowią doskonałą alternatywę dla swoich zagranicznych odpowiedników. Dotyczy to nie tylko branży spożywczej, ale także odzieżowej, obuwniczej, farmaceutycznej czy kosmetycznej. Tego typu produkty często wytwarzane są właśnie w Polsce i to głównie z krajowych materiałów czy składników, co dodatkowo nakręca rodzimą gospodarkę. To również doskonała okazja do poznania nowych wartościowych lokalnych producentów, dla których wsparcie okazane po pandemii koronawirusa okaże się niezastąpione.
W wyjątkowo trudnej sytuacji są teraz biura podróży, agencje koncertowe, firmy wynajmujące dmuchańce, hotele, teatry oraz kina. Ze względu na nałożone krajowe ograniczenia nie mogą oni świadczyć obecnie swoich usług. Nic więc dziwnego, że wiele osób zgłosiło się o zwrot środków wydanych na niezrealizowane wycieczki, wakacje, noclegi, odwołane koncerty, seanse kinowe czy spektakle teatralne. Takie postępowanie stawia jednak poszczególne firmy czy instytucje w jeszcze gorszej sytuacji. Nie można bowiem zapominać, że w organizowanie jakiejkolwiek imprezy masowej zaangażowanych jest wiele różnorodnych, często nawet niepowiązanych ze sobą branż.
Odwołany koncert to strata nie tylko dla mających wystąpić artystów i ich tancerzy oraz zespołu, ale również dla hali, klubu czy areny, w której miało odbyć się wydarzenie, ochroniarzy obsługujących imprezę, techników rozkładających sprzęt czy firm transportowych przewożących elementy sceny z miejsca na miejsce. Zwrot biletu za koncert pociąga więc za sobą ogromne konsekwencje, a co za tym idzie znacząco osłabia poszczególne szczeble gospodarki. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku odwołanych spektakli teatralnych czy seansów kinowych.
Co należy w takim razie zrobić, jeśli mamy do czynienia z odwołaną imprezą masową lub wycieczką? Zarówno agencje koncertowe, jak i bileterie, teatry, hotele oraz biura podróży od samego początku proszą, aby zamiast zwrotów kosztów za niezrealizowane świadczenie klienci decydowali się na zmianę terminu wydarzenia czy wakacji. Takie rozwiązanie pomoże przetrwać firmom najtrudniejsze miesiące, zaś klienci będą mogli za to w dogodnym dla nich momencie skorzystać z nierealizowanych usług. W przypadku imprez masowych, których nie da się przełożyć na inny termin można skorzystać ze specjalnego vouchera uprawniającego do kupna biletów na inne wydarzenie w późniejszym czasie.
Obecnie na rynku polskim funkcjonuje wiele różnych banków, także takich, których właścicielami są wielkie międzynarodowe koncerny finansowe. Tego typu banki efektywnie wykorzystują więc fundusze otrzymywane z oprocentowania kredytów czy pożyczek wyprowadzając je dalej z Polski do swoich krajów macierzystych. Takim postępowaniem doprowadzają do tego, że procent kapitału zatrzymywanego w naszym kraju jest bardzo znikomy.
Warto więc lokować swoje pieniądze przede wszystkim na rachunkach oszczędnościowych oraz lokatach proponowanych przez rodzime banki. Podobnie z wszelkimi kredytami, pożyczkami czy ratami. Tylko korzystając z usług polskich banków można mieć bowiem całkowitą pewność, że dany kapitał pozostanie w naszym kraju.
Większość przedsiębiorstw od kilku tygodni szykuje się na cięższe czasy. Nawet kiedy pandemia koronawirusa już się skończy, a świat powoli powróci do normalności niektóre firmy nadal będą musiały masowo zwalniać swoich pracowników, a inne zostaną doprowadzone do bankructwa. Aby skutecznie wesprzeć polską gospodarkę należy już teraz wspomagać polskie marki i instytucje wybierając krajowe produkty oraz usługi. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli producentom przetrwać najbliższe miesiące, ale również zapewni większe wpływy do państwowego budżetu. Nie zapominajmy, że zainwestowane w polską gospodarkę pieniądze tak naprawdę do nas wracają chociażby w postaci nakładów na służbę zdrowia, bez której nie przeżylibyśmy żadnej pandemii.
Maja Krukowicz
Tagi: Gospodarka, koronawirus, kryzys, pandemia, Polska, polskie markiBardzo potrzebny głos w sprawie . Musimy teraz cierpliwie czekać na lepsze czasy i wspomagać gospodarkę krajową przede wszystkim. Szczególnie te ” zamrożone pieniądze”, jak pisze autorka wrócą wcześniej, czy później do nas.. miejmy nadzieję, że wcześniejszej.
Mam nadzieje, ze wspolnie uda nam sie przetrwac ten trudny czas. Ale to zalezy wylacznie od naszej wspolpracy i stawiania na polskie firmy.
Dodaj komentarz