Aktywne poszukiwanie pracy to temat bardzo szeroki. Na skuteczność i efektywność wpływ ma wiele czynników, choć najważniejsze są oczywiście chęci. Bez nich w zasadzie ciężko jest liczyć na sukces. Co robić, żeby znaleźć pracę jak najszybciej? Podpowiadamy!
Na początek warto zastanowić się, jakiego typu pracy szukamy. Tu ważne są nie tylko własne preferencje, ale też umiejętności, wiedza i kompetencje, jakie określane są precyzyjnie w ogłoszeniach zamieszczanych przez pracodawców. Dla jednych ważne jest, aby kandydat ukończył studia wyższe związane z zakresem działania firmy, dla innych znajomość języków obcych. Inne kryteria poszukiwania pracowników będą formułowane dla kierownika działu, pracownika biurowego, a całkowicie inne dla kierowcy, spawacza czy budowlańca. Jeszcze zanim zabierzemy się do aktywnego działania czy przygotowania CV warto przeglądać oferty zamieszczane na portalach z ogłoszeniami. Pozwoli to zarówno szybko reagować, jak też poznać oczekiwania pracodawców.
Rozeznanie rynku pracy jest ważne również w kontekście przygotowania CV czy w późniejszym czasie do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób zacząć, świetnym rozwiązaniem mogą być porady dotyczące poszukiwania pracy, jakie realizowane są przez specjalistów np. z branży HR czy rekruterów.
Przygotowanie CV, dzięki specjalnym kreatorom online nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy wybrać wariant dostępnego szablonu, a następnie edytować go, wpisując spersonalizowane dane. Całość podzielona jest już na wygodne i przejrzyste bloki, grupujące poszczególne elementy, w tym: wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy umiejętności. To bardzo wygodny sposób, aby szybko i sprawnie przygotować skuteczne curriculum vitae. Pozwala ono zrobić na pracodawcy dobre wrażenie, na tyle dobre, aby zechciał on zaprosić kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to pierwszy krok do sukcesu, jednak należy mieć świadomość, że nie można spocząć na laurach.
Do rozmowy trzeba także właściwie się przygotować. Jeśli jest taka możliwość warto zasięgnąć rady eksperta, który podpowie z czym możemy się mierzyć podczas osobistego spotkania, jakie pytania mogą się pojawić i jakie odpowiedzi mogą przekreślić szanse na zatrudnienie. Osobiste spotkanie z przedstawicielem firmy wymaga zachowania pewnych standardów, dotyczących m.in. ubioru, chociaż tu wiele zależy od stanowiska, na jakie aplikujemy. Ekspert pomoże nam właściwie przygotować się w każdym wymiarze.
Tagi: CV, praca, rekrutacja
Dodaj komentarz