logo
logo
logo
logo
Jak przygotować życiorys

Jak przygotować życiorys? Zobacz wzory CV
Opublikowano: 27 grudnia 2017

Życiorys zawodowy to podstawowy dokument w procesie ubiegania się o pracę. Dobrze napisany życiorys zawodowy nigdy nie jest uniwersalny. Wysyłanie tego samego, powielonego wzoru CV do wielu pracodawców mija się z celem.

Efekt takiego działania będzie mało skuteczny. Statystyki mówią o tym, że na 50 wysłanych CV, przeciętny kandydat otrzymuje 3-4 odpowiedzi i zaproszenia do dalszego etapu rekrutacji. Wynik nie jest imponujący. Jak to zmienić?

Personalizacja CV

Pierwszym zadaniem, jakie Cię czeka, jest spersonalizowanie życiorysu zawodowego pod konkretne potrzeby danego pracodawcy. Jak to zrobić?

  • Bardzo dokładnie przeczytaj ogłoszenie, możesz także je sobie wydrukować, aby bezpośrednio na nim podkreślać interesujące kwestie.
  • Każde wymaganie opisane w ogłoszeniu ma znaleźć odzwierciedlenie w treści Twojego CV. Najlepiej jak odniesiesz się do każdego z wymagań stawianych kandydatom.
  • Dopasuj wygląd swojego życiorysu zawodowego do kanonów obowiązujących w danej branży oraz do określonego stanowiska.

Podsumowanie zawodowe

Jest to element Curriculum Vitae wciąż nie dość doceniany przez osoby tworzące swoje życiorysy. Odpowiednio napisane podsumowanie zawodowe w znaczący sposób zwiększa szanse na zatrudnienie. Dlaczego podsumowanie zawodowe jest tak istotne? Otóż większość pracodawców nie wczytuje się dokładnie w treść całego CV, trwałoby to zbyt długo. Krótkie i treściwe podsumowanie zawodowe może być tym, co zachęci rekrutera do dalszego, bardziej wnikliwego czytania.

Przeglądając dokumenty kandydatów, pracodawca szuka konkretnych informacji. Sekcję podsumowanie zawodowe najlepiej jest umieścić na samej górze dokumentu. Właściwie napisane podsumowanie odpowiada na to, czego pracodawca wymaga od kandydata do pracy. Ta sekcja to mniej więcej 4-5 chwytliwych zdań na Twój temat. Za ich pomocą postaraj się zainteresować pracodawcę swoją osobą. Idealnie, jeśli po przeczytaniu pracodawca będzie chciał dowiedzieć się więcej na Twój temat.  Podsumowanie zawodowe można porównać do krótkiego tekstu reklamowego na swój temat.

Wzory CV

Jeśli chcesz szybko i sprawnie przygotować życiorys zawodowy, możesz skorzystać z dostępnych wzorów CV. Poszczególne elementy każdego życiorysu zawodowego powinny znajdować się w wyznaczonych miejscach. Odnoszą się do tego ogólne zasady tworzenia CV. Swój życiorys zawodowy możesz jednak w różny sposób modyfikować. Jeśli zrobisz to z pomysłem, to zostaniesz zauważony przez pracodawcę. Szablon CV powinien być każdorazowo dobrany do stanowiska, o które się ubiegasz Dla większości pracodawców najważniejszą rzeczą w CV jest jego przejrzysta i czytelna forma. Rekruter prawdopodobnie wrzuci do niszczarki CV, z którego treścią nie będzie mógł się zapoznać, bo będzie ona nieczytelna.

Przykłady szablonów CV

Tworząc życiorys zawodowy, masz do dyspozycji wiele różnych narzędzi. Tylko od Ciebie zależy, czy zechcesz z nich skorzystać.

Szablon z osią czasu

Jest to bardzo dobry szablon dla kogoś, kto ma duże osiągnięcia i chce je umiejętnie przedstawić. Dokument znajduje się w siwej ramce, co jest ciekawym rozwiązaniem graficznym. Pomiędzy liniami tekstu znajdują się poziome linie przyciągające uwagę czytającego. Jest to dobre rozwiązanie dla tego, kto tworzy projekty mówiące same za siebie, bowiem w tym szablonie nie ma miejsca, w którym można opisać doświadczenie zawodowe.

Szablon w dwóch kolorach

To szablon dla tych, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem i chcą ciekawie je przedstawić.  Podział na dwa kolory powoduje uporządkowanie w treści. Nie jest to często spotykane rozwiązanie, dlatego pozwala wyróżnić się na tle innych kandydatów. W górnej części tego szablonu CV umieszczono infografiki. Przyciągają one wzrok rekrutera.

Szablon z tabelami

To szablon, który przyciąga uwagę czytającego. Podzielony jest na dwie kolumny oraz stopkę w wyróżniającym kolorze. To rozwiązanie graficzne pozwala przedstawić życiorys zawodowy w schludnej i jednocześnie kreatywnej formie. Tabele zastosowano w sekcjach: doświadczenie i wykształcenie. Umiejscowienie ich w tabelach idealnie eksponuje najważniejsze informacje.

Przykłady wzorów CV według zawodów

Wzór CV – sekretarka

Szukasz pracy na stanowisku sekretarki? Na samej górze swojego życiorysu zawodowego umieść podsumowanie zawodowe.  Przejrzyście napisane podsumowanie zawodowe powinno być krótkie i informujące o konkretach. Praca sekretarki polega na wykonywaniu wielu różnorodnych zadań. Postaraj się napisać o tym jak najwięcej w sekcji obowiązki. Mogą tam znaleźć się informacje dotyczące obowiązków z prowadzeniem biura i sekretariatu, reprezentowaniem firmy, wsparciem przełożonego. Swoje obowiązki opisz w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Umożliwi to lepsze spersonalizowanie dokumentu. Najlepiej zastosować zasadę: jeden obowiązek – jedna linijka tekstu. W sekcji osiągnięcia wymień takie, które wymagane są przez pracodawcę i przedstawił je w ofercie pracy.

Wzór CV – kierowca

Standardowe sformułowania typu: „prawo jazdy kat…”, „rozliczanie jazdy” znajdzie się w prawie każdym życiorysie zawodowym kierowcy. Aby się wyróżnić, stwórz krótki tekst podsumowania zawodowego. Umieść je na samej górze dokumentu. Sprawdź, czy podsumowanie zawodowe jest idealnie dopasowane do tego, co wymaga pracodawca. W sekcji obowiązki wpisz trochę więcej informacji, postaraj się dodać dodatkowe, oprócz tych standardowych. W CV umieść informacje o aktualnych uprawnieniach i zaświadczeniach mających związek z wykonywaną pracą. Jeśli jesteś osobą, która ma ciekawe zainteresowania, nie omijaj tej sekcji w CV. Pracodawcy o wiele chętniej zaproszą na rozmowę kandydata, który ma pasję i potrafi o niej ciekawie napisać.

Wzór CV – pracownik banku

Praca w banku dla przeciętnego człowieka może wydawać się schematyczna i przewidywalna. Jednak, aby zainteresować przyszłego pracodawcę, samo umieszczenie standardowych informacji nie wystarczy. Jeśli chcesz zainteresować pracodawcę swoją kandydaturą, postaraj się już od samego początku przyciągnąć jego wzrok. Napisz treściwe, ale krótkie podsumowanie zawodowe. Ma ono być odpowiedzią na trzy pytania. Kim jesteś, jakie są Twoje osiągnięcia zawodowe, jaki rodzaj pracy Cię interesuje?  Podsumowanie zawodowe powinno być dopasowane do konkretnego ogłoszenia o pracę. W sekcji umiejętności nie powielaj utartych sformułowań, dodaj treści, które wyróżnią Twoje CV.

Najczęściej popełniane błędy

Tworząc życiorys zawodowy, bądź skoncentrowany, daj sobie na to odpowiednią ilość czasu. Do najczęściej popełnianych błędów należą takie jak:

  • Brak klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych
  • Różne style i rozmiary czcionki
  • Błędy ortograficzne, stylistyczne i interpunkcyjne
  • Za dużo elementów graficznych
  • Niewłaściwa konstrukcja dokumentu (na przykład doświadczenia zawodowe opisane na samym końcu dokumentu)
  • Używanie słów potocznych, żargonu

Niezbyt dobrym pomysłem w tego rodzaju dokumencie jest zbyt duża liczba skrótów. Każdy element życiorysu zawodowego powinien być wyważony i spójny z kolejnym. Po napisaniu życiorysu zawodowego warto go jeszcze dodatkowo przejrzeć, a najlepiej dać do przeczytania innej osobie przed wysłaniem do pracodawcy. Nie wolno w żadnym wypadku lekceważyć tego, jaki jest ogólny wygląd dokumentu. Powinien on prezentować się w sposób estetyczny i czytelny. Elementy graficzne mają zachęcać do przeczytania, a także porządkować treść. Pamiętaj również o tym, że im lepiej będziesz umiał odpowiedzieć na oczekiwania pracodawcy, tym większa szansa na to, że otrzymasz pracę.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze
  • Martyna pisze:

    Dobre doświadczenie w życiorysie broni się samo w dużej mierze, ja dzięki temu, że zdecydowałam się na wyjazd do USA jako niania z aupair.aifs to często tym faktem w CV potem przyciągałam uwagę i właśnie potem na rozmowach, była to pierwsza rzecz o którą zadawano mi pytania

  • mirabelka pisze:

    Fajnie jest zrobić sobie jakiś ładny szablon. Jak się nie jest zbyt biegłym w Office i formatowaniu dokumentów to polecam generatory – ja używałam do tej pory SzybkieCV i jest fajne (jak się raz zapłaci 10 zł to potem jest pełno wzorów, chociaż są też darmowe). Mi się wydaje, że jak jest schludne, ale ma jakiś rzucający się w oczy element to takie cv ma zawsze przewagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
Onboarding

Onboarding zdalny, czyli wdrożenie pracownika...

Jak ograniczyć rotację pracowników, obniżyć koszty zatrudnienia i zwię...
Mobile Developer

Przyszłość Mobile Developer w Erze Sztucznej...

Mobile Developer to programista aplikacji mobilnych, który spe...
Fiskus

Podatnik wiecznym dłużnikiem fiskusa...

Fiskus wciąż może sztucznie wszczynać postępowania karne skarb...