Rozwód to sądowe unieważnienie małżeństwa. To bardzo delikatna kwestia, która pociąga za sobą liczne skutki prawne. Powodów rozwodu jest wiele i każdy wynika z indywidualnej sytuacji, w jakiej znajdują się małżonkowie. Czym jest rozwód i jakie pociąga za sobą konsekwencje? Jak złożyć pozew rozwodowy i przygotować się do sądowej rozprawy?
Najprostsza definicja rozwodu, wyjaśnia, że rozwód to sądowe unieważnienie małżeństwa. W wielu przypadkach za jego przyczynę podaje się niezgodność charakteru. To skomplikowany proces, przez który warto przejść z pomocą prawnika. Adwokat rozwód w Warszawie pomoże przeprowadzić, jak najkorzystniej dla swojego klienta, zwłaszcza, jeśli wnoszony jest wniosek o rozwód z orzeczeniem o winie, który wskazuje, iż za trwały rozpad pożycia małżeńskiego odpowiada jedno lub oboje małżonkowie. W polskim prawie rodzinnym możliwy jest także rozwód bez orzekania o winie.
Aby doszło do orzeczenia rozwodu, muszą wystąpić, tak zwane pozytywne przesłanki rozwodowe, które powodują, że dalsze trwanie małżeństwa jest niemożliwe. Do pozytywnych przesłanek rozwodowych zalicza się zupełny lub trwały rozpad pożycia małżeńskiego. By rozwód mógł być orzeczony, przynajmniej jedna z więzi związku – uczuciowa, fizyczna, gospodarcza, musi przestać istnieć.
Rozwód to skomplikowany proces, który należy przeprowadzić przed sądem rodzinnym. Decydując się na rozwód, warto skorzystać z pomocy adwokata rozwodowego w Warszawie, który pomoże przygotować wniosek i przeprowadzi klienta przez wszystkie procedury sądowe. Pierwszym krokiem do wszczęcia postępowania rozwodowego jest przygotowanie pozwu rozwodowego. To pismo procesowe, na podstawie którego wszczynana jest procedura sądowa. Postępowanie toczy się przed sądem rodzinnym.
Czynnością, która inicjuje sprawę rozwodową, jest wniesienie pozwu rozwodowego, który musi udowodnić, że między stronami nastąpił rozpad małżeństwa. Pozew rozwodowy można wnieść w biurze podawczym sądu lub skorzystać z drogi pocztowej. Wniosek powinien być złożony przed sądem właściwym dla miejsca zamieszkania obojga małżonków.
Jeśli pozew spełnia określone warunki, wówczas sąd jego odpis przesyła stronie przeciwnej, która w okresie 2 tygodni musi się do niego ustosunkować.
Sprawa rozwodowa i jej przebieg zależy w dużej mierze od zawartości pozwu rozwodowego. Jeśli wniesiony został pozew z orzeczeniem o winie, wówczas bardzo pomocne będzie skorzystanie z pomocy adwokata rozwodowego w Warszawie, który pomoże przygotować odpowiednie wnioski dowodowe.
Rozprawa rozwodowa toczy się za zamkniętymi drzwiami sali sądowej. Na sali mogą przebywać jedynie strony i ich pełnomocnicy. Należy pamiętać, że na każdym etapie procesu rozwodowego, sędzia może dążyć do pogodzenia małżonków.
Pierwsza rozprawa to przedstawienie swojego stanowiska w sprawie i przeprowadzenie procesu dowodowego. W przypadku orzeczenia o winie, sprawa rozwodowa może ciągnąć się przez dłuższy czas. W ramach postępowania dowodowego, przeprowadza się przesłuchania świadków. Po czym sąd wysłuchuje małżonków, którzy przedstawiają swoje stanowiska i tłumaczą przyczyny rozpadu związku małżeńskiego.
Rozwód nie jest prostym procesem. To wielkie przeżycie dla wielu stron. Wymaga odpowiedniego przygotowania pod względem prawnym, ale również i psychicznym. Dlatego też decyzja o wniesieniu pozwu powinna być dogłębnie przemyślana.
Tagi: Adwokat, Porady, prawo, rozwód, sąd
Dodaj komentarz